300 punktów i basta! Najważniejsze zasady punktacji w kręglach
Gry towarzyskieKręgle
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

300 punktów i basta! Najważniejsze zasady punktacji w kręglach

Wybierasz się na kręgle z przyjaciółmi? Dowiedz się najpierw, jak przebiega rozgrywka. W naszym poradniku znajdziesz informacje zarówno o liczbie rund, jak i na temat systemu punktowania.

Podstawowe informacje o grze w kręgle

Początki w każdej grze bywają trudne. Także w przypadku kręgli najwięcej problemów może sprawić pierwszy krok. Gdy wreszcie przełamiesz swoje obawy i wybierzesz się na tor ze swoimi znajomymi, to prawdopodobnie w mgnieniu oka wkręcisz się w tę niesamowitą zabawę. Nie musisz być sprawny fizycznie niczym uczestnik biegu przełajowego z przeszkodami. Wystarczą dobre chęci oraz znajomość zasad gry.

Dobra wiadomość jest też taka, że nie musisz inwestować w żaden sprzęt do gry. Wszystko, czego potrzebujesz, znajdziesz na kręgielni. Bez problemu wypożyczysz tam buty oraz zarezerwujesz tor do rozgrywki. Twoim zadaniem będzie pchnięcie kuli po specjalnym torze w taki sposób, aby uderzając w kręgle strącić jak najwięcej z nich. Kto wie, może dopisze Ci szczęście początkującego i już przy pierwszym rzucie uda Ci się strącić wszystkie kręgle?

W jaki sposób można zdobyć punkty podczas rozgrywki w kręgle?

Zasady zliczania punktów podczas gry w kręgle są bardzo proste. Każda gra, niezależnie od tego, ilu zawodników bierze w niej udział, ma 10 rund. Twoim zadaniem będzie takie poprowadzenie kuli po torze, aby w jednym rzucie strącić jak największą liczbę kręgli.

•  Strike – to sytuacja, w której uda Ci się w jednym rzucie strącić 10 kręgli.

•  Spare – to sytuacja, w której komplet kręgli zostanie strącony w dwóch rzutach podczas jednej kolejki.

W trakcie wszystkich 10 rund możesz zdobyć maksymalnie 300 punktów. Takie osiągnięcie jest jednak dostępne jedynie dla nielicznych. Nastaw się na to, że (przynajmniej początkowo) Twoje rezultaty będą dużo niższe. Podczas każdej rundy otrzymasz taką liczbę punktów, ile kręgli uda Ci się zbić.

Dodatkowe premie za strącenie wszystkich kręgli

Oprócz punktacji podstawowej możesz otrzymać także dodatkowe punkty naliczane w ramach premii. Na takie punkty możesz liczyć, gdy padnie strike lub spare. Gdy w jednym rzucie zbijesz wszystkie kręgle, to dodatkowo otrzymasz punkty za sumę kręgli strąconych w kolejnych dwóch rzutach. Gdy padnie spare, to w takim przypadku przysługują Ci dodatkowe punkty z jednego kolejnego rzutu.

Co się dzieje, gdy nie uda się strącić wszystkich kręgli ani w jednym, ani w dwóch rzutach?

Taka sytuacja na początku zdarza się najczęściej. Wówczas na Twoim koncie zostanie zapisana taka liczba punktów, ile kręgli uda Ci się strącić. Może to być nawet 1-2 punkty. Nie zrażaj się początkowymi rezultatami. Z czasem wyrobisz sobie rękę, dopracujesz technikę, a wówczas coraz częściej będziesz mógł świętować zdobycie kompletu punktów.

Może się zdarzyć też i tak, że podczas rundy nie uzyskasz żadnych punktów. Są dwie sytuacje, które będą skutkować takim wynikiem. Pierwsza to miss – ma miejsce wówczas, gdy podczas dwóch rzutów w ramach rundy nie strącisz ani jednego kręgla. Druga sytuacja to taka, kiedy podczas rzutu zaliczysz faul, czyli przekroczysz linię faulu.

O czym pamiętać wybierając się na kręgle?

Zanim po raz pierwszy wybierzesz się na kręgle, pamiętaj o kilku podstawowych kwestiach. Po pierwsze, zadbaj o to, aby zarezerwować tor do gry. Jeżeli nie dokonasz rezerwacji z odpowiednim wyprzedzeniem, to po przyjściu do klubu może się okazać, że wszystkie tory do gry są aktualnie zajęte i nici z rozgrywki.

Kolejna sprawa, to odpowiedni ubiór. Nie ma specjalnego stroju do gry w kręgle, jednak miej na uwadze, że ubranie powinno być na tyle luźne, aby zapewniało swobodę ruchów. Nie ubieraj się zbyt ciepło! Co prawda gra w kręgle to nie bieg na dystansie maratońskim, ale podczas każdej rozgrywki będzie Ci towarzyszyć mnóstwo emocji. Jeżeli założysz zbyt ciepłą bluzę, to szybko się spocisz.

Foto wyróżniające: Karla Rivera / unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Ból jako stały towarzysz sportowców
Ból jako stały towarzysz sportowców
Zrozumienie mechanizmów bólu, jego rodzajów oraz sposobów radzenia sobie z nim jest kluczowe dla każdego, kto poważnie podchodzi do swojej aktywności fizycznej.
Samotne wieczory już nigdy nie będą nudne! Gry planszowe dla singli
Samotne wieczory już nigdy nie będą nudne! Gry planszowe dla singli
Mogłoby się zdawać, że gry planszowe są przeznaczone dla minimum dwóch graczy. Otóż producenci planszówek wyszli naprzeciw potrzebom współczesnego gracza […]
Najczęstsze błędy przy zakładaniu akwarium – jak ich uniknąć?
Najczęstsze błędy przy zakładaniu akwarium – jak ich uniknąć?
Akwarium z bogatą, różnobarwną roślinnością, stanowiącą zachwycające tło dla jego ciekawych i zróżnicowanych kolorystycznie mieszkańców, może być niezwykle atrakcyjne. Ale […]
Ostatnie wpisy