Różne wersje darta – poznaj ich zasady
Dart
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Różne wersje darta – poznaj ich zasady

Dart to gra dla osób cierpliwych, ale także miłujących rywalizację. Jeżeli zastanawiasz się, w jakich wariantach można rozegrać potyczkę, to trafiłeś w odpowiednie miejsce.

Nieważne, czy planujesz zostać zawodowcem, czy chciałbyś ze znajomymi popykać w tarcze na imprezie – w obu przypadkach nasze porady się sprawdzą. Nie zakładaj pochopnie, że jest to nudna gra, w której chodzi tylko o rzucanie lotkami w tarczę. Ta gra wymaga nieco więcej finezji!

Na czym polega punktacja w darcie?

Zacząć należy od podstaw, a więc tego, jak skonstruowana jest gra. Tablica podzielona jest na wiele mniejszych części, które przypominają trójkąty. Tarcza jest okrągła i trójkąty schodzą się do środka. Każdy z nich posiada własną liczbę punktów – zależną od ulokowania oraz koloru.

Pozycje są podzielone na liczby od 1 do 20. To, co ważne, to zauważenie, jaki jest numer i kolor trójkąta, w który trafiliśmy. Kolor wskazuje na odległość od centrum, może się jednak różnić w zależności od konkretnej tarczy, dlatego posłużymy się możliwie najogólniejszymi informacjami: 

  • jeśli trafimy w zewnętrzne pierścienie, mnożymy wynik razy dwa;
  • jeżeli w pierścienie w „połowie drogi” do centrum – razy trzy;
  • środek tarczy podzielony jest na dwa segmenty:
    • zewnętrzny (zwany „outer” bądź „outer bull”) to 25 punktów.
    • wewnętrzny (określany jako „bull”, „inner bull” lub „double bull”) to aż 50 punktów.

W przypadku niewbicia lotki zasadniczo nie przyznaje się punktów. To jednak dotyczy profesjonalnych rozgrywek. U amatorów może obowiązywać zasada, że jeżeli lotka choć na chwilę wbiła się w jakiś punkt, to sędzia może taką sytuację zaliczyć.

Różne wersje darta – jakie są? 

501 to chyba najpopularniejsza wersja darta. Istnieją jednak różne warianty: 301, 701, ale także 180 itd. Klucz polega na tym, że każdy z graczy otrzymuje określoną pulę punktów na starcie, a jego celem jest zredukowanie jej do zera poprzez trafianie w tarczę. Do tej rozgrywki potrzebny będzie zeszyt! Istnieje jednak pewien kruczek – konieczne będzie ustalenie liczby rund. Zazwyczaj przyjmuje się 10 rund. Nie można przecież grać w nieskończoność. Wygrywa ten, kto w tym czasie straci najwięcej punktów. 

301 Parchessi to natomiast jedna z najbardziej złośliwych wersji gry. Polega na jak najszybszym dobiciu do wspomnianych 301 punktów – ani jednego więcej czy mniej. Jeżeli natomiast rywale spotkają się na tym samym poziomie (oboje będą mieli np. po 120 punktów), to ten, który pierwszy uzyskał taką sumę, redukuje przeciwnikowi punkty do zera. W grze może wziąć udział nawet osiem osób.

High/Low score – w zależności od wyboru kategorii gracze muszą uzyskać najwięcej bądź najmniej punktów. Każdy zawodnik rzuca trzykrotnie w jednej rundzie.

Zdj. główne: DS-Foto/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Jak szybko wygrać w warcaby? Skorzystaj z porad polskiego arcymistrza!
Jak szybko wygrać w warcaby? Skorzystaj z porad polskiego arcymistrza!
W ilu ruchach można najszybciej wygrać w warcaby? Oto jeden z wariantów, który omawia Damian Reszka – czterokrotny mistrz Polski!
Czy warto inwestować czas w naukę strategii hazardowych?
Czy warto inwestować czas w naukę strategii hazardowych?
Dowiedz się, jak strategie hazardowe mogą wpłynąć na Twoje wyniki w grach. Przygotowaliśmy dla Ciebie analizę plusów i minusów nauki strategii hazardowych.
Najgłośniejsza aukcja numizmatów nad Wisłą już w najbliższy weekend!
Najgłośniejsza aukcja numizmatów nad Wisłą już w najbliższy weekend!
W sobotę 17 października w luksusowych wnętrzach hotelu Raffles Europejski Warsaw dojdzie do jednego z najważniejszych tegorocznych wydarzeń dla krajowej […]
Ostatnie wpisy