ABC survivalu: jak znaleźć pożywienie w terenie?
Hobby przygodoweSurvival
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

ABC survivalu: jak znaleźć pożywienie w terenie?

Szałas, ognisko, samodzielność i wolność. Piękna, ale i ryzykowna wizja. Z tego artykułu dowiesz się, jak zdobyć wszystko, czego będziesz potrzebował do przetrwania pośród dzikiej fauny i flory.

Przetrwanie w głuszy może być wyzwaniem ekscytującym, należy jednak pamiętać, że potrzebne jest uprzednie przygotowanie teoretyczne. Zanim więc ruszymy w dzikie ostępy, ułóżmy krótki plan. O czym koniecznie musimy pamiętać?

  1. Trzeba przygotować odpowiedni ekwipunek.
  2. Bazę należy założyć blisko punktu z wodą.
  3. Musimy zadbać o naszą edukację pod kątem roślinności, którą możemy w lesie spożywać.

Te trzy punkty to absolutna podstawa i teraz omówimy sobie po trosze każdy z nich, ze szczególnym naciskiem na etap ostatni.

Odpowiedni ekwipunek

Przed wyruszeniem upewnij się, że spakowałeś ciepłe ciuchy oraz twarde obuwie. W Twoim plecaku nie może również zabraknąć menażki do gotowania, jakiegoś sztućca, zapasu wody, ostrego noża, latarki oraz apteczki (a w niej powinny być nie tylko leki, ale również płyny dezynfekujące, bandaże itd.). Warto zapakować także jakąś zapalniczkę, bądź – jeśli chcemy poczuć większy „zew przygody” – krzesiwo.

Baza blisko punktu z wodą

Dobrym pomysłem byłoby ulokować się w takim miejscu, żeby w każdej chwili można było pójść i kupić sobie czystą, dobrą wodę. Odważniejszym osobom proponujemy rozbić obozowisko niedaleko naturalnych zbiorników, takich jak rzeka czy jezioro, gdyż są to wody słodkie, które możemy pić (zalecamy uprzednie przegotowanie cieczy). W ekstremalnych warunkach można jeszcze łapać deszczówkę – do miski, wiaderka bądź rozpiętej torebki foliowej.

Co można zjeść w lesie?

Przejdźmy teraz do najistotniejszego punktu. O ile z ekwipunkiem i wodą raczej problemów być nie powinno, o tyle zdobycie samodzielnie pożywienia nie jest już takie łatwe. W pierwszej kolejności warto może wspomnieć coś w miarę oczywistego: jeśli znajdujemy się blisko zbiorników wodnych, możemy zapakować do plecaka kilka rzeczy potrzebnych do połowu ryb (albo sami je wykonać, wystarczy kilka patyków i trochę linki bądź sznura). 

Istnieją jednak i inne metody pozyskiwania pożywienia w lasach. Najbardziej charakterystyczne jest żywienie się roślinnością. W tym momencie należy zrobić delikatny ustęp i zaznaczyć, że do tego typu pożywienia powinniśmy stopniowo przyzwyczajać nasz organizm (a więc nie zajadać darów lasu w olbrzymich ilościach już pierwszego dnia). W razie kłopotów żołądkowych należy zaprzestać konsumpcji i pić dużą ilość przegotowanej wody. W skrajnych przypadkach – przerwać wyprawę. Zdrowie najważniejsze.

Wracając do pożywienia – w polskich lasach jadalna roślinność to:

  • owoce – jagody, maliny, poziomki itd.,
  • grzyby,
  • pałki wodne, 
  • stokrotki,
  • trzcina pospolita,
  • żołędzie,
  • pokrzywa,
  • orzechy,
  • dzika róża.

Inne pożywienie możemy zdobyć, polując na okoliczną faunę. Mamy tu na myśli zarówno ryby, jak i tradycyjne, uprawiane przez naszych przodków, polowania na dziczyznę (tutaj należy jednak mieć odpowiedni sprzęt i pozwolenia – kłusownictwo jest niezgodne z prawem) lub zbieranie mięczaków. W tym ostatnim przypadku wiele zależy od wcześniejszego przygotowania i mowa tu nie tylko o ich smaku, ale również fakcie, że nierzadko ślimaki posiadają w sobie sporo trucizny. Dlatego właśnie edukacji, czyli przygotowania teoretycznego, przed wyjazdem na survival nie powinniśmy odkładać na później, a tym bardziej – w ogóle zapominać.

Zdj. główne: Lum3n/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
7 nietypowych dyscyplin sportu nieznanych w Polsce
7 nietypowych dyscyplin sportu nieznanych w Polsce
Znudziły Ci się tradycyjne sporty, takie jak piłka nożna, koszykówka czy siatkówka? Poznaj siedem najbardziej nietypowych dyscyplin, które z pewnością […]
Lifting powiek – wskazania i możliwe powikłania
Lifting powiek – wskazania i możliwe powikłania
Dowiedz się, na czym polega lifting powiek, dla kogo jest zalecany i jakie mogą wystąpić powikłania po jego przeprowadzeniu.
Jak dbać o odpowiedni bilans kaloryczny?
Jak dbać o odpowiedni bilans kaloryczny?
Bilans kaloryczny jest niezwykle istotny, zwłaszcza kiedy zależy Ci na zmniejszeniu lub zwiększeniu masy ciała. Podpowiadamy więc, jak prawidłowo o niego zadbać.
Ostatnie wpisy