ABC Survivalu: Podstawowe zasady rozbijania obozu w lesie
Hobby przygodoweSurvival
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

ABC Survivalu: Podstawowe zasady rozbijania obozu w lesie

Każdy początkujący miłośnik survivalu powinien poznać podstawowe zasady dotyczące rozbijania obozu w lesie. Co należy zrobić, aby obozowanie było w pełni bezpieczne? Oto garść przydatnych wskazówek!

Jak rozbić obóz w lesie?

Obozu nigdy nie powinno rozbijać na leśnych ścieżkach oraz miejscach, w których wyraźnie widoczne są ślady obecności drapieżników, np. fragmenty kości i piór czy krew. W pierwszej kolejności należy również upewnić się, że w pobliżu nie znajduje się mrowisko lub ul. Tuż nad obozowiskiem nie powinno się znajdować suche czy też spróchniałe drzewo. Dodatkowo obozowiska nie powinno się rozbijać zbyt blisko wody. Dzięki temu nie będziemy przeszkadzać korzystającym z wodopoju zwierzętom i skutecznie zredukujemy ryzyko podmycia. Warto zdawać sobie sprawę, że w bezpośrednim sąsiedztwie zbiorników wodnych panuje większa wilgotność powietrza, a co za tym idzie – odczuwalna temperatura jest niższa.

O ile tylko jest to możliwe, warto zdecydować się na rozbicie obozowiska na podwyższeniu. Jeżeli w nocy rozpada się deszcz, woda nie zaleje schronienia. Wyjście z namiotu lub szałasu powinno znajdować się od strony wschodniej. To sprawdzony sposób na to, aby ustrzec się przed promieniami wschodzącego słońca.

Gdy podejrzewamy, że na terenie, na którym rozbijamy obóz, występują groźne zwierzęta, takie jak niedźwiedzie, warto dookoła niego zrobić system wczesnego ostrzegania. W tym celu rozciągajmy sznurek, przymocowując do niego kamienie czy naczynia, tak aby na skutek poruszenia sznurkiem, przywiązane do niego akcesoria wydały odgłos i zwróciły naszą uwagę.

Noc spędzona w lesie to świetny sposób na urozmaicenie naszego outdoorowego wypadu. Leśne obozowanie pozwala obcować z…

Opublikowany przez Militaria.pl Niedziela, 25 kwietnia 2021

Kluczowe kwestie na obozie w lesie

Wybraliśmy miejsce na obozowisko – i co dalej? W pierwszej kolejności należy zająć się wyczyszczeniem brudnego wyposażenia. Do tego celu najlepiej użyć wody, a jeżeli nie mamy takiej możliwości – liści. Uwaga! Naczynia należy myć przy pomocy wody zmieszanej z piaskiem lub popiołem. Dodatkowo warto wyprać przepocone, brudne ubrania. Jeśli nie dysponujemy wodą, przewietrzmy je i wysuszmy nad ogniem lub wystawmy na działanie słońca. To sprawdzony sposób na pozbycie się bakterii z ich powierzchni.

Na tym etapie warto także dokładnie obejrzeć całe ciało oraz sprawdzić, czy nie mamy odcisków lub kleszczy. Jeśli mamy dostęp do zbiornika wodnego, możemy się wykąpać. Bardzo ważne jest, aby nigdy w tym samym miejscu nie kąpać się i pobierać wody do picia lub przyrządzania posiłków. Gdy obóz został rozbity nad rzeką, wodę powinno się czerpać nieco wyżej niż w miejscu, w którym myjemy sprzęt oraz swoje ciało. Dzięki temu nie będziemy zbierać własnych zanieczyszczeń niesionych przez rzekę razem z nurtem.

Po wykonaniu wszystkich wymienionych wyżej czynności można przejść do posiłku. Szczególną kwestią jest tutaj odpowiednie zabezpieczenie go przed mrówkami, pszczołami, robakami czy nieco większymi zwierzętami. Jedzenia najlepiej nie trzymać bezpośrednio w obozowisku, lecz w pobliżu, na przykład w worku zawieszonym na sznurku na wysokiej gałęzi.

Jak ułatwić sobie biwakowanie podczas nieco dłuższego wyjazdu odbywającego się w większym gronie? W tym celu warto zaopatrzyć się w urządzenie, jakim jest piecyk turystyczny. O czym jeszcze należy pamiętać podczas rozbijania obozu w lesie? Jeżeli w wyprawie uczestniczy kilka osób, warto wystawić wartę, która będzie odpowiadać za pilnowanie obozowiska i utrzymywanie ognia.

Obozując w lesie, należy pamiętać, by w jak najmniejszym stopniu ingerować w otaczającą przyrodę. Opuszczając dany teren, należy go zostawić w takim stanie, w jakim go zastaliśmy, zabierając ze sobą wszystkie śmieci.

Foto wyróżniające: pxhere.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

  • Leśni 22.12.2021

    Bardzo ciekawy artykuł. Osoba taka jak ja która „jara” się bushcraftem stwierdza jednoznacznie, że treść artykułu jest wartościowa.

Rekomendowane
Futbol gaelicki, czyli pochwała wszechstronności
Futbol gaelicki, czyli pochwała wszechstronności
To jedna z bardziej widowiskowych dyscyplin sportu, choć w kontynentalnej części Europy słyszało o niej niewielu. Jej zasady dopuszczają kopanie, […]
Jak wybrać odpowiednie urządzenia sieciowe dla Twojej firmy: przewodnik po produktach POLTEL Telecom
Jak wybrać odpowiednie urządzenia sieciowe dla Twojej firmy: przewodnik po produktach POLTEL Telecom
Przewodnik po wyborze idealnych urządzeń sieciowych dla Twojej firmy. Sprawdź nasze porady i dowiedz się, jakie produkty POLTEL Telecom najlepiej spełnią wymagania Twojego biznesu.
Czy złote monety to inwestycja?
Czy złote monety to inwestycja?
W artykule tym przyjrzymy się bliżej temu, czy złote monety są naprawdę opłacalną inwestycją. Omówimy zarówno potencjalne korzyści, jak i ryzyka związane z inwestowaniem w te cenne przedmioty, aby pomóc Ci podjąć świadomą decyzję.
Ostatnie wpisy