Paintballowa amunicja – co trzeba o niej wiedzieć?
Hobby przygodowePaintball
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Paintballowa amunicja – co trzeba o niej wiedzieć?

Paintball to gra, która świetnie sprawdza się jako alternatywa dla innych aktywności fizycznych. Spędzanie wolnego czasu ze znajomymi na strzelaniu kulkami z farbą to przede wszystkim mnóstwo radości oraz adrenaliny. Na dodatek zabawę można dowolnie modyfikować, zmieniać zasady, grać pojedynczo lub drużynowo – opcji jest mnóstwo. Do każdego rodzaju gry niezbędne są natomiast kulki, o których niewiele się wie. Czym jest paintballowa amunicja? Z czego się ją produkuje i czy jest groźna dla zdrowia?

Kulki do paintballa – co to jest?

Kulki do gry w paintball to specjalna amunicja przeznaczona do równie specjalnej broni, która nazywana jest markerem paintballowym. Naboje wystrzeliwane są przy pomocy sprężonego powietrza lub dwutlenku węgla. Kulki paintballowe to po prostu kapsułki, w których znajduje się niewielka ilość farby wystarczająca do zaznaczenia trafionej osoby. Dlatego też kulki po uderzeniu w coś ulegają zniszczeniu, farbując przy tym ubranie lub napotkaną po drodze przeszkodę.

Ciekawostką jest prędkość, z jaką kulki wylatują z markera. Osiągają one nawet 325 kilometrów na godzinę, a więc szansa na skuteczny unik jest naprawdę niewielka, o ile nie niemożliwa. W obecnych czasach i postępie technologicznym zaczęły pojawiać się nawet rozgrywki paintballowe z replikami prawdziwych broni oraz nabojami w postaci znaczenia laserowego. Mimo tego klasyczna wersja jest zdecydowanie najpopularniejsza.

Z czego się produkuje kulki do paintballa?

Kulki do paintballa są produkowane z żelatyny, a farba w nich zawarta powstaje na bazie żelatyny spożywczej, która jest w pełni bezpieczna. Dzięki temu zabawa nie wpływa niekorzystnie na nasze zdrowie. Jeśli kiedykolwiek zdarzyło nam się zażywać leki w kapsułkach, to z pewnością udało nam się zauważyć, że są one zrobione z miękkiej substancji, która w środku skrywa proszek z lekiem. Z tego samego materiału produkowane są kulki paintballowe. Kulki muszą być na tyle mocne, by wytrzymać siłę wypychającego je powietrza podczas wyrzutu, a jednocześnie na tyle miękkie, aby rozbić się po zderzeniu z napotkaną powierzchnią. Wtedy po kulce pozostaje jedynie barwna plama, którą można bez problemu usunąć samą wodą. Czasami zdarza się, że trzeba wspomóc się mydłem, ale nie jest to plama, która nigdy nie zejdzie. Przy pomocy odpowiedniego środka odzież można bez najmniejszego problemu wyprać w pralce.

Jak to jest zrobione. Piłki do paintballu

W każdym z nas jest trochę z dziecka. Lubisz grać w paintball? 😉 Zobacz, jak powstają sprężyste „naboje”! #JakToJestZrobione

Opublikowany przez Discovery Channel Polska Sobota, 17 marca 2018

Czy kulki mogą wpływać na przebieg meczu i jego wynik? Oczywiście! Wybór odpowiedniej amunicji paintballowej znacząco wpływa na końcowy wynik gry. Kulki do gry w paintball dzielone są nie tylko na kolor farby w nich zawarty, ale także na klasy, które decydują o szybkości lotu, wadze i wielu innych czynnikach. Mało tego, inne kulki z farbą stosuje się w przypadku gier w okresie zimowym, a inne w trakcie lata, gdy temperatura jest zdecydowanie wyższa. To właśnie ten parametr ma wpływ między innymi na to, jak odczuwalne będzie trafienie i jak zachowa się żelatyna spożywcza. Dlatego też warto przed rozgrywkami zaznajomić się z rodzajami i klasami kulek do paintballa.

Czy amunicja do paintballa jest groźna dla życia lub zdrowia?

Kulki do paintballa są praktycznie nieszkodliwe, a to z racji tego, że używa się w nich barwników spożywczych. Nie wykazano, aby żelatyna zawarta w małych kuleczkach miała jakikolwiek wpływ na funkcjonowanie organizmu. Nie wywołuje alergii, a na dodatek szybko i łatwo się spiera. Piłeczki z kolorowym wypełnieniem mogą zagrozić zdrowiu zawodnika w inny sposób. Niegdyś znacznie rzadziej przestrzegano noszenia masek ochronnych podczas gry, co często kończyło się poważnymi kontuzjami. Dziś maska wystarczająco chroni twarz i oczy przed trafieniem. Dodatkowo często zakrywa także dolną część twarzy oraz uszy. Powłoka kulek jest miękka, dlatego ich uderzenie w ciało nie powinno boleć. Dopiero w przypadku strzału z bliskiej odległości można odczuć już uderzenie.

Foto wyróżniające: Pixabay

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Kaligrafia – jak zacząć?
Kaligrafia – jak zacząć?
W kaligrafii – tak jak w wielu innych czynnościach – praktyka czyni mistrza. Czego Ci potrzeba do rozpoczęcia tej fascynującej nauki? O tym w naszym materiale!
ABC survivalu: jak znaleźć pożywienie w terenie?
ABC survivalu: jak znaleźć pożywienie w terenie?
Wybierasz się na survival? Ten artykuł to podstawa, od której musisz zacząć swoje przygotowania!
Prezenty dla kolekcjonerów
Prezenty dla kolekcjonerów
Szukasz idealnego prezentu dla osoby pasjonującej się kolekcjonowaniem wartościowych przedmiotów? Sprawdź, jakie podarunki mogą pomóc im rozwijać zainteresowania.
Ostatnie wpisy