Hobbyhood / Sporty niszowe /
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Jak przygotować rower do dłuższej wyprawy?

Patrick Hendry/unsplash.com

Długie trasy to coś, o czym marzy wielu zapalonych rowerzystów. Jednak jak przygotować do pierwszej takiej wyprawy. Podpowiadamy, jaki wybrać rower oraz jak go odpowiednio przygotować do długiej przejażdżki.

Artykuł sponsorowany

Nic tak nie cieszy zapalonych rowerzystów, jak możliwość wybrania się na dłuższą przejażdżkę. Jednak, jeśli nigdy wcześniej nie byłeś w takiej trasie, to przygotowanie się do niej może być zagadką. Podpowiadamy więc, jak odpowiednio przygotować rower do dłuższej wyprawy.

Jaki rower wybrać?

Zacznijmy od tego, że wybór roweru na dłuższą trasę nie może być przypadkowy. Najlepszym wyborem będą oczywiście rowery trekkingowe, które zaprojektowane są tak, aby gwarantować maksimum komfortu podczas długiej jazdy. Ponadto sprawdzą się one zarówno na asfalcie, jak i na bardziej wymagającym terenie. Pamiętaj też, że wybierając rower, którym masz zamiar pokonać wielokilometrowe trasy, powinien mieć przede wszystkim wygodne siodełko oraz spore koła. 

Opony gotowe na wszystko

Szykując rower na dłuższą trasę, koniecznie zadbaj odpowiednio o opony. Powinny być one przede wszystkim wytrzymałe, a podstawowym kryterium jest odporność na przebicia. Świetnie sprawdzą się modele ze specjalną wkładką antyprzebiciową, wykonaną z kevlaru lub innych tworzyw sztucznych.

Wybierając opony, koniecznie zwróć uwagę także na typ bieżnika. Powinien być on dopasowany do typu dróg, jakimi masz zamiar się poruszać. Możesz także postawić na uniwersalny bieżnik typu semi-slick, który sprawdzi się dobrze na wielu nawierzchniach. 

Istotna jest także szerokość opon. Mówi się, że węższe opony generują mniejsze opory toczenia. Szerokie opony pozwalają jednak jechać z niższym ciśnieniem, co z kolei przekłada się na lepsze tłumienie drgań i nierówności terenu, dlatego też na długie trasy sprawdzą się lepiej.

Dobierz odpowiednio akcesoria

Nie można też zapominać o bardzo ważnym elemencie, jakim są akcesoria rowerowe. Niezwykle ważnym akcesorium rowerowym, które nie tylko zapewnia komfort, ale także jest wymagane przez prawo, to oświetlenie. Zgodnie z przepisami każdy rower musi być wyposażony w co najmniej jedno światło przednie białe lub żółte świecące ciągłym albo migającym światłem, co najmniej jedno światło odblaskowe tylne barwy czerwonej oraz co najmniej jedno światło tylne barwy czerwonej świecące ciągłym lub migającym światłem. Nie możesz więc zapomnieć o tym, wybierając się w dłuższą trasę.

W długą trasę nie możesz wybrać się także bez pompki rowerowej. Najbardziej popularną, a zarazem podstawową pompką jest model ręczny. Jest to najlepsza propozycja na długie trasy, ponieważ jest bardzo lekka, zmieści się w każdym plecaku oraz jest niezwykle wygodna. W podróży dobrze sprawdzi się także model na dwutlenek węgla. Jest on co prawda nieco mniej poręczny i większy niż pompka ręczna, jednak nie wymaga użycia siły podczas pompowania.

Podczas długich wycieczek przydatny może okazać się także bagażnik. W którym będziesz mieć wszystkie potrzebne rzeczy, takie jak bluza, prowiant, czy aparat fotograficzny. Ponadto możesz też wybrać model, który ochroni wszystkie Twoje przedmioty przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi. Będą one w pełni bezpieczne na przykład, kiedy w trasie złapie Cię deszcz.

Dla wielu rowerzystów przydatnym dodatkiem będą również rogi do kokpitu. Pozwolą one na większą elastyczną pod względem uchwytu kierownicy oraz sprawiają, że jazda pod górę staje się wygodniejsza. Dla dodatkowej wygody warto owinąć rogi owijką – wtedy zdecydowanie przyjemniej się je trzyma.

Zdj.główne: Patrick Hendry/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Losowe artykuły