Jaką ławkę pod sztangę wybrać?
Sporty niszowe
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Jaką ławkę pod sztangę wybrać?

Artykuł sponsorowany

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułu i osobiste poglądy autora.

Sztanga i hantle to zwykle pierwszy sprzęt każdej osoby chcącej wyrzeźbić sylwetkę. Jednak z czasem, ćwicząc mięśnie, nabywa się ochoty na poszerzenie posiadanego arsenału sprzętu siłowego i prędzej czy później wybór pada na ławkę pod sztangę. Czy ma znaczenie, jaką ławkę wybierzesz? Na co zwracać uwagę przymierzając się do kupna pierwszej ławki pod sztangę?

Ławki pod sztangę płaskie czy regulowane?

W przeciwieństwie do panującego poglądu proste płaskie ławki oferują spore możliwości, umożliwiając wykonywanie różnorodnych ćwiczeń bez użycia ruchomego oparcia. Ławki pod sztangę tego typu nie mają regulowanych części, dlatego są bardziej wytrzymałe i odporne na uszkodzenia niż ławki z regulacją.

Regulowane ławki pod sztangę oferują większą uniwersalność niż ławki płaskie. Na takiej ławce możesz wykonywać te same ćwiczenia, które możliwe są na płaskiej ławce, a także wiele innych, w tym wyciskanie na barki, rozpięcie hantli, wyciskanie na pochyłości itp. Ławki, które umożliwiają regulację oparcia, zwykle kosztują więcej, niż ich proste odpowiedniki. Dlatego upewnij się, czy rzeczywiście masz w planach wykonywanie dodatkowych ćwiczeń, zanim zakupisz droższy wariant.

Standardowa czy duża ławka pod sztangę?

Wybór rozmiaru ławki pod sztangę uwarunkowany jest trzema aspektami: ilością miejsca, które możesz przeznaczyć na ustawienie ławki, twoimi wymiarami i preferencjami. Jeżeli twój wzrost mieści się w 190 cm, w zupełności powinna wystarczyć ławka do 140 cm długości. Osobom wyższym do gustu przypadną dłuższe ławki pod sztangę. 

Podczas wyciskania twoje stopy powinny być oparte na podłodze, ponieważ tylko tak masz szansę utrzymać prawidłową pozycję podczas ćwiczenia. Aby to było możliwe, przeglądając ławki pod sztangę, zwróć uwagę tylko na te, które mają wysokość 38-43 cm. Jeśli należysz do osób bardzo wysokich (powyżej 190 cm wzrostu), rozglądaj się za ławkami o wysokości 43-50 cm.  

Na wygodę i efektywność ćwiczeń wpływa również szerokość ławki. Standardowa szerokość poduszki to 30 cm, jednak producenci zadbali także o osoby o większych gabarytach, dlatego w ofercie możesz znaleźć ławki szersze niż standardowe.

Ławki pod sztangę z dodatkowym wyposażeniem czy bez?

Ławki pod sztangę to sprzęt z zasady prosty, o nieskomplikowanej budowie i ograniczonej do minimum liczbie elementów składowych. Jednak w ofercie są modele, które zostały przygotowane tak, aby zmaksymalizować trening i umożliwić wzmacnianie większej liczby partii mięśni. Typowe dodatkowe akcesoria do ćwiczeń to rozpiętki, to znaczy umieszczone po obu stronach ławki obrotowe dźwignie, prasa do ćwiczenia nóg, czy wyciąg. Elementy te nie są niezbędne, ponieważ nie używa się ich do wyciskania. Stanowią jednak sposób na urozmaicenie treningów.

Grafika: freepik.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Czy złote monety to inwestycja?
Czy złote monety to inwestycja?
W artykule tym przyjrzymy się bliżej temu, czy złote monety są naprawdę opłacalną inwestycją. Omówimy zarówno potencjalne korzyści, jak i ryzyka związane z inwestowaniem w te cenne przedmioty, aby pomóc Ci podjąć świadomą decyzję.
Znaczenie i korzyści stosowania oznaczników kabli ziemnych w branży energetycznej
Znaczenie i korzyści stosowania oznaczników kabli ziemnych w branży energetycznej
Sprawdź, jak oznaczniki kabli ziemnych przyczyniają się do efektywności i bezpieczeństwa w branży energetycznej. Dowiedz się o ich znaczeniu i korzyściach z ich stosowania.
EMS – czym jest i kto może skorzystać?
EMS – czym jest i kto może skorzystać?
Trening EMS cieszy się obecnie sporą popularnością. Dowiedz się, czym dokładnie jest ten sposób ćwiczeń oraz dla kogo jest on przeznaczony.
Ostatnie wpisy