Sporty niszowe
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Do gry w hokeja niezbędne są łyżwy oraz lodowisko. Latem ciężko jest ćwiczyć tę dyscyplinę sportu. Unihokej jest zdecydowanie bardziej uniwersalny. Co jest potrzebne, aby zacząć grę w unihokeja?

Co to jest unihokej?

Hokej w tradycyjnej wersji oraz jego odmiana, czyli unihokej, to sporty o bardzo podobnych zasadach. Podstawowa różnica jest taka, że rozgrywki hokeja odbywają się na zmrożonej tafli lodowiska, a w przypadku unihokeja miejscem rozgrywki jest hala sportowa.

Unihokej to sport drużynowy. Z jednej drużyny na boisku w tym samym czasie może przebywać pięciu zawodników aktywnych w polu gry oraz dodatkowo bramkarz. Cała drużyna może liczyć nawet do 20 zawodników. Zmiany nie są limitowane, muszą jednak odbywać się w specjalnej strefie.

Rozgrywka unihokeja toczy się na boisku na hali sportowej. Boisko ma kształt prostokąta o wymiarach 40 × 20 metrów, zatem jest dosyć duże. Na boisko do gry w unihokeja składają się dwie połowy – po jednej dla każdej drużyny. Otoczone jest ono specjalną bandą. Wysokość takiej bandy to 50 cm. Co ciekawe, zawodnicy podczas gry mogą od bandy odbijać piłeczkę. Taka zagrywka nie jest uznawana jako błąd.

Siema! 👋
Dzisiaj sport czyli kolejny temat do podzielnia się z wami😍.

Unihokej powstał w USA w 1958 roku, kilka lat…

Opublikowany przez Drużyna Ivy Czwartek, 7 listopada 2019

Jak przebiega rozgrywka w unihokeja?

Dwie drużyny (max. do 20 zawodników każda, w tym 5 na boisku + bramkarz) rywalizują ze sobą o zwycięstwo podczas meczu. Rozgrywka ta podzielona jest na trzy części. Każda z tercji trwa 20 minut, a pomiędzy każdą z nich przewiduje się 10 minut przerwy. Po przerwie drużyny zamieniają się stronami boiska. Czas gry ulega zatrzymaniu np. w przypadku faulu czy po zdobyciu bramki przez zawodnika należącego do którejś z drużyn. Taką decyzję każdorazowo podejmuje sędzia, który jest obecny na boisku podczas gry. Zadaniem zawodników jest umieścić piłeczkę (w unihokeju, w przeciwieństwie do hokeja tradycyjnego używana jest piłeczka, a nie krążek) w bramce przeciwnika.

Co jednak w przypadku, gdy po czas trwania trzeciej tercji dobiegnie końca, ale mimo to mecz jest nierozstrzygnięty, ponieważ każda z drużyn ma na swoim koncie taką samą liczbę punktów? W takim przypadku rozgrywka jest kontynuowana w doliczonym czasie gry (dodatkowe 10 minut). Jeżeli dalej mecz nie zostanie rozstrzygnięty, wówczas przeprowadza się rzuty karne (podobnie jak w piłce nożnej). Każda z drużyn ma pięć szans na to, aby umieścić piłeczkę w bramce przeciwnika (każda z bramek do unihokeja ma taki sam rozmiar 160 cm szerokości, 115 cm wysokości oraz 65 cm głębokości).

Jaki sprzęt sportowy będzie potrzebny, aby trenować unihokej?

Jest dobra wiadomość dla wszystkich osób, które nie przepadają za niskimi temperaturami – do gry w unihokeja nie będzie potrzebne lodowisko. Łyżwy także można zostawić na dnie szafy. Przyda się za to wygodny strój sportowy oraz buty. Muszą mieć one podeszwę dostosowaną do gry w hali sportowej. Kupując obuwie sportowe przeznaczone do gry w unihokeja, warto zwrócić uwagę na to, aby buty miały podeszwę bardzo dobrze trzymającą się podłoża. Unihokej to sport bardzo dynamiczny. Buty o małej przyczepności, które ślizgają się po nawierzchni hali sportowej, mogą przyczyniać się do częstszych upadków.

Każdy zawodnik musi posiadać specjalny kij do unihokeja. Taki kij ma okrągły trzonek. Jego łopatka przypomina siateczkę. Kupując kij do unihokeja, warto wybrać się do większego sklepu sportowego lub skontaktować się z pracownikiem sklepu internetowego. Dla komfortu podczas gry ważna jest bowiem długość takiego kija. Optymalnie, jeżeli będzie sięgał on końcem trzonka mniej więcej do wysokości pępka. Zarówno zbyt krótki kij do gry, jak i za długi, to nie tylko duży dyskomfort dla zawodnika, lecz także większe ryzyko kontuzji.

Specjalny strój będzie natomiast potrzebny zawodnikowi, który na boisku występuje w roli bramkarza. W przeciwieństwie do innych zawodników, nie posługuje się on kijem – atak zawodników przeciwnej drużyny może odeprzeć jedynie przy pomocy własnych rąk. Bramkarz powinien posiadać specjalne zabezpieczenia (ochraniacze – na tułów oraz nogi) przed obrażeniami, jakie może wywołać rozpędzona piłeczka. Do obowiązkowego wyposażenia bramkarza w unihokeju zaliczany jest także kask chroniący głowę.

Zdjęcie wyróżniające: Claudio Schwarz / unsplash.com