Hobbyhood / Sporty umysłowe / Szachy /
Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Jan Krzysztof Duda przed kolejnymi startami. Jakie są plany polskiego mistrza?

Hassan Pasha/unsplash.com

Krzysztof Duda właśnie odebrał medal od prezydenta i szykuje się na kolejne mistrzowskie starcia – z kim tym razem?

Oczy całego kraju zwróciły się niedawno na 23-letniego Polaka, który pokonał absolutnego mistrza szachowego Magnusa Carlsena. Co aktualnie robi Janek i do czego się przygotowuje?

5 minut sławy

Po powrocie z Soczi, gdzie Jan Krzysztof Duda zdobył Pucha Świata, zyskał „swoje pięć minut sławy”, jak opowiada w wywiadach. Widać wszakże, że nie takie krótkie to pięć minut, skoro 14 października prezydent Andrzej Duda odznaczył młodego szachistę Złotym Krzyżem Zasługi za osiągnięcia w dziedzinie sportu szachowego.

Turniej kandydatów

Teraz przed Jankiem największe dotychczas wyzwanie. Już w tej chwili zapisał się w historii polskich szachów, ale jak sam powiada: „apetyt rośnie w miarę jedzenia”. Dzięki swojemu znakomitemu wynikowi w turnieju o Puchar Świata uzyskał kwalifikację do Turnieju Kandydatów. W wywiadzie dla Red Bulla szachista wyjaśnił, że jest to: „bardzo prestiżowy turniej. Jego zwycięzca będzie miał prawo wyzwać mistrza świata na mecz”. Dotychczas żadnemu szachiście znad Wisły się to nie udało. A gdyby Jan dostał tę szansę, wyzwał Carlsena i pokonał go w tym turnieju, który rozpocznie się za rok (listopad 2022), oficjalnie zostanie mistrzem świata.

Zdjęcie główne: Hassan Pasha/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Losowe artykuły