W jakich sytuacjach następuje remis w szachach?
Sporty umysłoweSzachy
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

W jakich sytuacjach następuje remis w szachach?

Wielu początkujących graczy zastanawia się, w jakich sytuacjach mamy do czynienia z remisem w szachach. Poniżej prezentujemy kilka możliwych scenariuszy, po których następuje podział punktów.

Pat

Jest to specyficzna sytuacja, gdzie zawodnik, który znajduje się na posunięciu, nie jest już w stanie wykonać jakiegokolwiek prawidłowego posunięcia, a jego król nie jest szachowany.

Trzykrotne powtórzenie pozycji

Partia szachów może się zakończyć remisem również wtedy, gdy zawodnik, który znajduje się na posunięciu, składa prawidłową reklamację odnośnie do tego, że co najmniej po raz trzeci powstanie identyczna pozycja: pojawi się na szachownicy po uprzednim wykonaniu posunięcia zapisanego na blankiecie lub właśnie pojawiła się na niej. Kiedy do czynienia mamy z identycznymi pozycjami? Sytuacja tego typu ma miejsce wówczas, gdy obie strony dysponują identycznymi możliwościami. Oznacza to, że jeżeli w jednej z pozycji możliwe było na przykład zbicie w przelocie lub zrobienie roszady, a następnie, mimo że ułożenie figur jest identyczne, nie ma takiej możliwości, ponieważ pozycje nie są identyczne.

W jaki sposób poprawnie zareklamować trzykrotne powtórzenie pozycji? Najpierw zapisujemy ruch na blankiecie. Następnie zatrzymujemy zegar, wołamy sędziego oraz opisujemy sytuację, deklarując jednocześnie chęć wykonania zapisanego posunięcia. Gdy całość przebiegnie prawidłowo, sędzia upewni się, że dana pozycja powtórzy się trzykrotnie i zakończy partię. Jeżeli żaden z zawodników nie zauważył, że doszło do trzykrotnego, a następnie czterokrotnego powtórzenia pozycji, gdy pozycja powtórzy się po raz piąty, partia automatycznie zakończy się remisem. Za dopilnowanie tego odpowiada sędzia.

Wieczny szach

W motywie, jakim jest wieczny szach, chodzi o to, że jedna ze stron musi dawać szachy, jako że zaprzestanie tego doprowadziłoby najprawdopodobniej do gorszej pozycji, a druga nie jest w stanie uciec przed tymi szachami.

Wieczny szach
Jeżeli przeciwnik osiągnął przewagę
materialną lub prowadzi niebezpieczny
atak, szachista, aby uniknąć…

Opublikowany przez EMDEK Bydgoszcz -szachy Sobota, 3 grudnia 2016

50 ruchów bez bicia i ruchu pionkiem

Partia szachów może się zakończyć remisem również wówczas, gdy obie strony przez ostatnie 50 ruchów nie wykonały żadnego posunięcia pionkiem i nie nastąpiło zbicie, a jeden z graczy zgłosił reklamację. Zasady reklamacji są tutaj identyczne, jak w przypadku trzykrotnego powtórzenia pozycji. Sędzia przerywa rozgrywkę bez wcześniejszej reklamacji, gdy zawodnicy wykonają 75 ruchów bez zbicia i ruchu pionkiem.

Brak materiału matującego

Gdy obie strony pojedynku szachowego nie mają materiału matującego, partia automatycznie kończy się remisem. Następuje on wtedy, gdy czarnym pionkom kończy się czas oraz kiedy wykonają one 2 nieprawidłowe posunięcia.

Propozycja remisu

Aby osiągnąć remis, wystarczy złożyć propozycję remisową, przestrzegając jednocześnie ewentualnych turniejowych obostrzeń. Na wielu wydarzeniach tego typu nie ma możliwości proponowania oraz przyjmowania propozycji remisowych, jeżeli białe i czarne szachy nie wykonały 30 posunięcia. Niekiedy do czynienia możemy mieć również z sytuacją, w której nie można zakończyć partii poprzez propozycję remisową, jeżeli nie ma na to zgody sędziego. Ma to na celu uniknięcie ustawionych remisów korzystnych dla graczy, lecz sprzecznych z zasadami fair play.

W jaki sposób można zaproponować remis? Jak podają aktualnie obowiązujące przepisy, taka propozycja może zostać złożona wyłącznie po wykonaniu posunięcia na szachownicy, a przed przełączeniem zegara naciskanego po złożeniu propozycji. Propozycje remisowe składać można również na inne sposoby. Pamiętać należy tutaj jedynie o tym, by nie robić tego zbyt często, przeszkadzając w ten sposób przeciwnikowi. Złożona przez gracza oferta nie może zostać wycofana. Obowiązuje ona do momentu, w którym przeciwnik zaakceptuje ją, odrzuci ustnie lub dotknie bierki z zamiarem wykonania posunięcia lub bicia. Reklamacja remisu jest jednoznaczna z propozycją remisu.

Foto wyróżniające: Freepik

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Są nominacje do nagrody Sportowca Roku w Polsce. Kogo znajdziemy wśród nominowanych?
Są nominacje do nagrody Sportowca Roku w Polsce. Kogo znajdziemy wśród nominowanych?
Dowiedz się, w jaki sposób głosować na ulubionego zawodnika ubiegłego sezonu!
Jak prawidłowo dbać o nawierzchnię kortu tenisowego: praktyczne porady
Jak prawidłowo dbać o nawierzchnię kortu tenisowego: praktyczne porady
Odkryj praktyczne wskazówki i porady, które pomogą Ci utrzymać doskonały stan Twojego kortu tenisowego.
5 nowoczesnych akcesoriów survivalowych
5 nowoczesnych akcesoriów survivalowych
Współczesny rynek oferuje szeroki wachlarz akcesoriów survivalowych. Nawet te podstawowe, jak noże, posiadają mnóstwo wariantów i cech – od materiału […]
Ostatnie wpisy