Hobbyhood / Zajęcia rekreacyjne / Akwarystyka /
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Akwaria Amano – akwarystyka wyniesiona do poziomu dzieła sztuki

Sztuką może być wszystko, z czym spotykamy się w naszym życiu i co dostarcza nam przyjemnych doznań, porusza ducha, jest źródłem relaksu, uwalnia od stresu oraz daje możliwość odpoczynku. Niewątpliwie takie doznania mogą towarzyszyć, gdy oglądamy akwaria naturalne zaaranżowane przez japońskiego fotografa Takashiego Amano – założyciela firmy Aqua Design Amano (ADA). Akwaria w stylu Amano to tworzenie pięknych podwodnych krajobrazów, nawiązujących do sztuki malowania pejzaży. On też dał początek (i nadał kierunek) czterem głównym stylom funkcjonującym do dzisiaj: Iwagumi, Ryuboku, Mizube i Ragwork.

Iwagumi

Iwagumi jest jednym z najstarszych i najpopularniejszych stylów w aranżacji akwarium naturalnego, wywodzącym się z japońskiej sztuki tworzenia skalnych ogrodów. Iwagumi to nic innego, jak sztuka układania kamieni. Podstawą takiego akwarium są kamienie i niska roślinność. Kamienie powinny mieć podobny kolor i strukturę, ale różną wielkość oraz nieparzystą ilość. Z kolei rośliny powinny być niskie o małych liściach, takie jak np. glossostigma, hemiantus callitrichoides, riccia, wgłębka wodna, gałęzatka oraz różnego rodzaju mchy. Czasami można spotkać aranżacje z widocznym trzecim planem, który stanowią rośliny wysokie – są to wszelkie odmiany Rotali. Tak urządzone akwarium przypomina podwodną łąkę z wystającymi fragmentami skały.

Ryuboku

Ryuboku to bodaj najczęściej spotykany styl w akwarystyce naturalnej – zapewne dlatego, że daje teoretycznie nieograniczone możliwości tworzenia przeróżnych aranżacji. Wręcz idealnie nadaje się do odwzorowania krajobrazów leśnych, np. pejzażu starego, podwodnego lasu pełnego drzew, drewna oraz kamieni porośniętych różnymi epifitami (mchy, glony, porosty). Podstawowym elementem tego typu aranżacji są kawałki starannie wyselekcjonowanego drewna i korzeni. Dobierając je należy zwrócić szczególną uwagę na ich fakturę, gdyż od tego zależy jakość i niepowtarzalność tworzonej kompozycji. W Ryuboku możemy też wykorzystać niemal wszystkie dostępne gatunki roślin, zaczynając od roślin trawnikowych (pierwszego planu), a kończąc na roślinach wysokich (trzeciego planu).

Mizube

Mizube to poniekąd kontynuacja stylu Ryuboku, jednakże w tym przypadku materiały dekoracyjne oraz rośliny wystają ponad lustro wody, a nawet poza górną granicę akwarium. Główny nacisk kładziony jest tutaj na właściwy dobór drewna, bowiem im bardziej pokręcone i splecione korzenie o ciekawych, fantazyjnych kształtach dobierzemy, tym ciekawsza będzie kompozycja. Podłoże możemy utworzyć z kontrastującego białego piasku kwarcowego, natomiast całość aranżacji planujemy tak, aby główne elementy dekoracyjne wystawały ponad zbiornik. Roślinność zazwyczaj nie odbiega od tej, którą najczęściej możemy spotkać w Ryuboku. Są to głównie rośliny typu cryptocoryna, anubias, echinodorus, ludwigia, vallisneria, lilaeopsis, czy microsorum.

Ragwork

Ragwork jest najmłodszym ze wszystkich czterech stylów i w pewnym sensie stanowi modyfikację Iwagumi. Nie ma wielu zasad, którymi należy się tu kierować – należy jedynie użyć jak największej ilości skał, aby możliwie jak najdokładniej odwzorować fragment górskiego krajobrazu (np. górskiego zbocza z niską, najczęściej trawiastą roślinnością).

Akwarystyka w stylu Amano cieszy się obecnie wyjątkową popularnością i zyskuje coraz większe rzesze zwolenników na całym świecie. Dowodem tego są chętnie odwiedzane wystawy upamiętniające sztukę Takashiego Amano (np. stała w Tokyo), czy też okazjonalne ekspozycje odbywające się w różnych krajach.

Zdjęcie wyróżniające: Flickr

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Losowe artykuły