Akwarium biotopowe – ambitne wyzwanie dla sumiennego akwarysty
AkwarystykaZajęcia rekreacyjne
Potrzebujesz ok. 6 min. aby przeczytać ten wpis

Akwarium biotopowe – ambitne wyzwanie dla sumiennego akwarysty

W pogoni za atrakcyjnością zakłada się akwaria z pokaźną liczbą kolorowych ryb, z ładną, gęstą roślinnością ułożoną w piękne kobierce, a także odpowiednim oświetleniem, aby jak najmocniej wyeksponować wszystkie barwy. Tymczasem akwarium w pierwszej kolejności powinno stwarzać jak najlepsze – a więc jak najbardziej zbliżone do naturalnych – warunki dla jego mieszkańców. Nie oznacza to bynajmniej, że nie może zostać urządzone efektownie, czego najlepszym dowodem są niezwykle intrygujące akwaria biotopowe.

Co to jest biotop?

Biotop (miejsce, region) to środowiskowa część ekosystemu, która wraz z biocenozą (populacja organizmów roślinnych i zwierzęcych – dod. red.) tworzy spójny ekosystem. Definicja biotopu jest zatem bliska pojęciu siedliska. W uproszczeniu można stwierdzić, że biotop to nic innego, jak siedlisko zamieszkiwane przez dany zespół organizmów.

Każdy biotop ma swój unikalny charakter i jest zasiedlony przez określone gatunki organizmów żywych. Na przestrzeni tysięcy lat zwierzęta oraz rośliny przystosowywały się do specyficznych warunków środowiskowych. Dlatego też wszystkie żywe stworzenia (jak również wszelkie ich populacje) mają indywidualne preferencje odnośnie warunków panujących w siedlisku, takie jak skład chemiczny wody, rodzaj podłoża, prędkość przepływu wody, temperatura, intensywność oświetlenia, konkurencja i dostęp do pożywienia, czy występowanie drapieżników.

Akwarium biotopowe

Akwarium biotopowe stanowi jedynie próbę odzwierciedlenia warunków owego siedliska. Nazywane jest również akwarium środowiskowym, co w pełni oddaje jego charakter, ponieważ celem takiego akwarium jest odwzorowanie pełnego ekosystemu przeniesionego z danego terenu – w tym także warunków fizykochemicznych, typowych populacji roślin i zwierząt, a niekiedy nawet mikrorganizmów. Pod uwagę brany jest w tym przypadku każdy detal. Akwarysta powinien zatem nabyć rozległą wiedzę na temat ekosystemu, który ma zostać wyeksponowany. Właściwie urządzone akwarium biotopowe gwarantuje natomiast miłe doznania estetyczne oraz daje satysfakcję z możliwości obserwacji zachowania ryb w ich niemalże naturalnym środowisku.

Biotyp afrykański – Jezioro Tanganika

Naturalne środowisko, w którym żyją ryby, jest najczęściej stosunkowo proste i surowe. W przypadku wód biotypu afrykańskiego, np. słynnego Jeziora Tanganika położonego w Afryce Wschodniej na obszarze Wielkiego Rowu Afrykańskiego, są to głównie kamienie, mniejsze lub większe kawałki skały porośniętej glonami, którymi żywią się ryby, a także piasek. Tworząc jednak ciekawą kompozycję i posługując się odpowiednim tłem oraz oświetleniem, możemy być świadkami interesującego spektaklu, którego głównymi uczestnikami będą endemiczne gatunki ryb z rodziny Tropheus, występujące w kilkunastu odmianach barwnych.

Biotyp Ameryki Południowej – rzeka Rio Negro

Biorąc pod uwagę kolor wody, specyfikę środowiska i występujących tam organizmów, Amazonkę wraz z jej dopływami można sklasyfikować na cieki wodne: białe (whitewater), czarne (blackwater) oraz przejrzyste (clearwater). Właśnie owe typy cieków wodnych stały się wyznacznikiem dla akwarystów w tworzeniu akwariów o biotopie Ameryki Południowej.

Wody Rio Negro – największego lewego dopływu Amazonki – są nieomalże czarne, a dodatkowo ubogie w substancje odżywcze i bardzo kwaśne za sprawą dużej zawartości kwasów huminowych uwalnianych z liści, drzew czy krzewów opadających do rzeki. Charakteryzują się leniwym nurtem i prawie całkowitym brakiem roślinności. Jest to biotop chętnie odtwarzany przez akwarystów, zapewne ze względu na swoją aurę: ciemną, mroczną i tajemniczą.

Woda w tego typu akwarium powinna mieć kolor brązowy, co można uzyskać za sprawą torfu, kory drzew albo szyszek olchy. Zbiornik powinien być dość skąpo oświetlony, a nurt wody – niezbyt mocny. Jako podłoża należy użyć drobnego piasku. Do aranżacji można jeszcze wykorzystać korzenie, gałęzie, kawałki drewna czy liście. W takim anturażu można umieścić ryby ławicowe, np. pływającego w górnej części akwarium pstrążenia srebrzystego (Gasteropelecus sternicla), przemierzającego toń wodną Zwinnika Blehera (Hemigrammus bleheri), zajmującego strefę przydenną kiryska ciemnogrzbietego (Corydoras duplicareus Sands) bądź dziką odmianę paletki Symphysodon tarzoo, poruszającą się dostojnie po całym zbiorniku.

Ameryka Południowa – clearwater

Drugim niezwykle inspirującym biotopem w Ameryce Południowej są tzw. wody przejrzyste. Do owych wód należą górne odcinki Amazonki i jej dopływów, gdyż większość rzek czy strumieni niosących białe wody bierze swoje początki w Andach. Rzeki z biotopem clearwater wyróżniają się niebywale przejrzystą wodą, na co niebagatelny wpływ ma fakt, iż biegną przez podłoża, które są odporne na wypłukiwanie. Przeważnie są to rzeki o szybkim nurcie, zwalniającym jedynie na zakolach i rozlewiskach.

Odtwarzając biotyp wód przejrzystych w akwarium, możemy pobudzić naszą wyobraźnię i podjąć się nieco trudniejszego zadania – odwzorować strumień ze źródełkiem, żywym nurtem i piaszczystym dnem. Ciekawą aranżację da się stworzyć wykorzystując pniaki i korzenie drzew, otoczaki oraz rośliny, którymi możemy obsadzić także górną część naszego zbiornika, pozostawiając przy tym sporo wolnej przestrzeni do pływania dla ryb ławicowych występujących w tamtym regionie, np. bystrzyka – neona czarnego (Hyphessobrycon herbertaxelrodi), Hokejówki amazońskiej (Thayeria boehlkei), Ziemiojada brazylijskiego (Geophagus brasiliensis), a nawet – mając odpowiednio duże akwarium – można się pokusić o spektakularną płaszczkę rzeki Xingu (Potamotrygon leopoldi).

W systemie wodnym odróżniamy różne biotopy z odmiennymi uwarunkowaniami środowiskowymi oraz rodzajami żyjących organizmów:

•  biotop z piaskiem, kamieniami i wodą o wysokiej twardości;
•  biotop strefy przybrzeżnej jeziora z drewnem, liśćmi i kwaśną wodą;
•  biotop rzeki z błotnistym dnem i roślinnością wodną;
•  biotop strumienia z szybkim nurtem wody i dobrze natlenioną wodą.

Decydując się na taki rodzaj akwarium, mamy wiele biotypów do wyboru i mnóstwo możliwości jego aranżacji. Wszystko zależy wyłącznie od naszej ambicji oraz kreatywności.

Zdjęcie wyróżniające: Flickr

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Jak odpowiednio dobrać narzędzia stomatologiczne do potrzeb Twojej praktyki
Jak odpowiednio dobrać narzędzia stomatologiczne do potrzeb Twojej praktyki
Odkryj jak skutecznie i efektywnie wybierać narzędzia stomatologiczne dostosowane do potrzeb Twojej praktyki stomatologicznej.
Małże i jeżowce – niedoceniani bohaterowie drugiego planu w akwarium morskim
Małże i jeżowce – niedoceniani bohaterowie drugiego planu w akwarium morskim
Akwarystyka morska to nie tylko ryby i koralowce. Wśród mieszkańców rafy koralowej są także inne ciekawe, bardzo atrakcyjne stworzenia, które […]
Specyfika wędkarstwa podlodowego, czyli jak łowić w przeręblu
Specyfika wędkarstwa podlodowego, czyli jak łowić w przeręblu
W okresie zimowym praktycznie wszyscy wędkarze przenoszą się z brzegów jezior i rzek na środek zamarzniętych akwenów. Wyposażeni są w […]
Ostatnie wpisy