Akwarium roślinne – wyzwanie godne ambitnego akwarysty
AkwarystykaZajęcia rekreacyjne
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Akwarium roślinne – wyzwanie godne ambitnego akwarysty

Dawniej akwarystą był ten, kto miał akwarium z rybkami. Jednak dziś wygląda to zupełnie inaczej. Rozwój techniki i technologii daje niemal nieograniczone możliwości, a akwaryści – widząc tu swoją szansę – starają się z tego korzystać i stawiają sobie coraz to ambitniejsze cele. W ten sposób, wynosząc akwarystykę nawet do miana dzieła sztuki, wyszukują i wyznaczają nowe kierunki oraz trendy w tworzeniu pomysłowych, ciekawych aranżacji. Doszło nawet do tego, że możemy podziwiać akwaria, w których są same rośliny, a nie ma ryb! Idealne wydaje się natomiast takie akwarium, które współtworzą zarówno ryby, jak i piękne roślinne kompozycje.

Dlaczego rośliny są tak ważne w akwarium?

Rośliny w akwarium nie tylko dają poczucie bezpieczeństwa i stanowią schronienie dla ryb. Nie są też wyłącznie atrakcyjnym dla nich tłem, lecz pełnią o wiele ważniejszą funkcję. Przez to, że absorbują szkodliwe i niebezpieczne związki organiczne, będące wynikiem rozkładu (w zamian wzbogacają wodę w tlen), stanowią fundamentalny filtr biologiczny – to właśnie od jego prawidłowego funkcjonowania zależy kondycja całego akwarium. Jeżeli rośliny będą szybko i prawidłowo rosły, to nie będzie problemu z glonami, a woda będzie dobrze natleniona. Aby jednak tak było, niezbędne jest optymalnie dobrane oświetlenie.

Jakie oświetlenie dla roślin w akwarium?

Oświetlenie dla roślin w akwarium musi być odpowiednio wyważone. Rośliny bardziej wymagające potrzebują mocnego i efektywnego światła. Kiedyś, przy stosowaniu świetlówek T8 czy T5, obowiązywała zasada 1W na litr wody. Obecnie, w przypadku wykorzystania oświetlenie ledowego, jest to bardziej skomplikowane, ponieważ diody LED mają bardzo różną sprawność / wydajność świetlną. Wartości te podaje się w lumenach (jest to strumień świetlny, ilość światła – przyp. red.) w przeliczeniu na wat. I tak: diody DIP mają wskaźnik 35-80 lm/W, natomiast diody SMD nie przekraczają przeważnie 100 lm/W, zaś najbardziej wydajne diody POWER LED CREE osiągają nawet ponad 200 lm/W.

Do celów akwarystycznych najlepsze wydaje się oświetlenie oparte na diodach CREE lub ewentualnie EPISTAR o temperaturze barwowej około 6500-8500K z dodatkiem diod Full Spectrum (orientacyjnie przeliczając: ok. 50 lumenów na litr). Takie lampy można kupić gotowe bądź skonstruować samodzielnie metodą DIY.


Mikro i makroelementy – stymulanty rozwoju roślin

Jeżeli mamy już odpowiednie oświetlenie, to do prawidłowego przebiegu procesu fotosyntezy rośliny potrzebują jeszcze soli mineralnych w postaci mikro i makroelementów pobieranych z wody i podłoża. Podłoże musi być odpowiednio wydajne, a więc aktywne lub wzbogacone torfem czy ziemią ogrodową.

Do wody – najlepiej o odczynie PH (kwasowość i zasadowość) 6.5-6.7 i KH (twardość węglanowa) 3-5° – należy zatem systematycznie dodawać makroelementy (zwłaszcza potas, azot, magnez, wapń, fosfor), mikroelementy (głównie żelazo oraz miedź, mangan, cynk, kobalt, bor, molibden), a także dwutlenek węgla. Ważne jest, by nie przesadzić z tymi „odżywkami” i starać się utrzymywać stałe parametry wody (wartość PH nie powinna zmieniać się więcej niż 0.5 na dobę). Zawartość soli mineralnych w wodzie możemy kontrolować za pomocą Miernika TDS.

Jeżeli ambitnie podejdziemy do tworzenia naszego akwarium, to efekt końcowy powinien nas w pełni zadowolić.

Foto wyróżniające: pxfuel.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
ABC Survivalu: Podstawowe zasady rozbijania obozu w lesie
ABC Survivalu: Podstawowe zasady rozbijania obozu w lesie
Każdy początkujący miłośnik survivalu powinien poznać podstawowe zasady dotyczące rozbijania obozu w lesie. Co należy zrobić, aby obozowanie było w […]
Przygotowanie do pierwszego skoku spadochronowego: co musisz wiedzieć?
Przygotowanie do pierwszego skoku spadochronowego: co musisz wiedzieć?
Pierwszy skok spadochronowy? Przygotuj się jak profesjonalista! Dowiedz się, co powinieneś wiedzieć - od podstawowych zasad, przez sprawdzenie sprzętu, do mentalnej gotowości.
Składniki warte dodania do sportowej diety
Składniki warte dodania do sportowej diety
Chcesz cieszyć się wymarzoną sylwetką w jak najkrótszym czasie? Zobacz, jakie suplementy i dodatki powinny znaleźć się w diecie sportowca, by efekty ćwiczeń były widoczne jak najszybciej.
Tagi
Ostatnie wpisy