Hobbyhood / Zajęcia rekreacyjne / Akwarystyka /
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Błazenek i ukwiał – związek prawie idealny

Zapewne każdemu, kto chciałby rozpocząć swoją przygodę z akwarystyką morską zależy na tym, aby efekt jego pracy nosił znamiona piękna i był źródłem estetycznych doznań. Dlatego bardzo istotne jest, by już na samym początku zdecydować się, jakie zwierzęta chcielibyśmy umieścić w naszym zbiorniku, a także znaleźć pomysł na odpowiednią aranżację akwarium. Dopiero wówczas będziemy w stanie dobrać optymalny rodzaj oświetlenia, filtrację oraz cyrkulację.

Ciekawym rozwiązaniem może być wykorzystanie zwierząt, które w naturze żyją ze sobą w symbiozie. Dzieje się tak chociażby w przypadku popularnego błazenka, a tak naprawdę Amphipriona. Te niewielkie rybki zamieszkują rafy od wschodnich wybrzeży Afryki do Polinezji Francuskiej i od Japonii po wschodnią Australię. Największa ich różnorodność występuje u północnych wybrzeży Nowej Gwinei, w Morzu Bismarcka, gdzie na jednej rafie można zobaczyć aż siedem z 29 znanych na całym świecie gatunków. W naturze istnieje bowiem wiele odmian tych barwnych, morskich ryb okoniokształtnych z rodziny garbikowatych, np. Amphiprion plamisty, klarkii, siodłowy, pomidorowy, złoty, melanopus, biciktus, sebae, sandaracinos, czy nigripes.

Błazenki przez swoje pogodne usposobienie, wyróżniające się barwy oraz dużą odporność są bardzo popularne i często hodowane w akwariach morskich.

📣 Gdzie jest… błazenek, czyli amfiprion plamisty?

Czy wiecie, że błazenki żyją w symbiozie ze swoim ukwiałem, który…

Opublikowany przez MSC Polska – chroń morza i oceany Niedziela, 8 listopada 2020

W warunkach naturalnych błazenki żyją w symbiozie z niektórymi gatunkami ukwiałów, chroniąc się wśród ich polipów. Polipy te mają parzące właściwości, ale błazenkom krzywdy nie czynią. Dzięki pewnemu składnikowi w otoczce śluzowej błazenka jest on chroniony przed poparzeniem. W zamian za ochronę, ryba broni ukwiał przed drapieżnikami, które mogą mu zagrażać.

Błazenek całe życie spędza z jednym gospodarzem, rzadko oddalając się od niego. Gdyby ryba oddaliła się bowiem od gospodarza, szybko mogłaby stać się ofiarą drapieżników. Swojemu „opiekunowi” błazenki odwdzięczają się utrzymując koralowca w dobrej kondycji.

Amfipriony są jednymi z nielicznych znanych przykładów, gdy samiec może stać się… samicą. Jeśli dominująca samica ginie, jej rolę przejmuje wówczas osierocony partner, a jego miejsce zajmuje z kolei największy osobnik spośród młodych.

Entacmaea quadricolor to jeden z najpiękniejszych ukwiałów symbiotycznych występujących w akwariach, który lubi towarzystwo błazenków. Ukwiał ten preferuje średnią cyrkulację i mocne oświetlenie, ponieważ odżywia się m.in. związkami organicznymi wytwarzanymi w jego ciele przez zooksantelle na skutek fotosyntezy. Żywi się także resztkami, jakie zostawiają Amphipriony, ale warto także dokarmiać je np. mrożonkami, ponieważ głodny ukwiał może wędrować w poszukiwaniu pokarmu. Wymaga dobrych i stabilnych warunków chemiczno-fizycznych w akwarium oraz miejsca, które stanowiłoby jego kryjówkę w sytuacji zagrożenia. Dorasta do 30 cm średnicy.

Błazenek oraz ukwiał stanowią związek przykuwający uwagę. Już sam ukwiał prezentuje się efektownie, natomiast błazenek swoją aktywnością czyni cały obraz bardziej dynamiczny, co sprawia, że z zainteresowaniem i nieskrywaną przyjemnością patrzy się na takie akwarium.

Zdjęcie wyróżniające: Wikipedia

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Losowe artykuły