Czym się kierować przy wyborze roweru dziecięcego? Sprawdź nasz krótki poradnik!
Zajęcia rekreacyjne
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Czym się kierować przy wyborze roweru dziecięcego? Sprawdź nasz krótki poradnik!

Artykuł sponsorowany

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułu i osobiste poglądy autora.

Rower jest pierwszym pojazdem, który samodzielnie może poprowadzić każdy maluch. Nic więc dziwnego w tym, że każde dziecko marzy o własnym jednośladzie. Chcesz spełnić to dziecięce marzenie, ale nie wiesz, jak wybrać odpowiedni model? Chętnie służymy pomocą! Poznaj 5 aspektów, które ułatwią Ci kupno roweru dziecięcego.

1. Wiek dziecka a typ roweru

Najważniejszym punktem odniesienia przy wyborze roweru dla dziecka jest jego wiek. Od tego aspektu będzie zależało najwięcej — m.in. dlatego, że wraz z płynącym czasem rosną jego zdolności. Na pierwszy jednoślad warto wybrać rowerek biegowy, czyli taki, który nie posiada pedałów. Taki wariant będzie odpowiedni już dla półtorarocznego dziecka. Z jego pomocą pociecha nauczy się utrzymywać stabilność, a tym samym łatwiej jej będzie przesiąść się na tradycyjny model.

Kiedy postawić na rowerek z pedałami? Wiele zależy od tempa rozwoju pociechy. Najczęściej jednak warto wstrzymać się do wieku przedszkolnego. Cztero- czy pięciolatek powinien już poradzić sobie z jednoczesnym utrzymaniem równowagi i pedałowaniem, jednak nie jest to reguła i należy kierować się potrzebami własnej pociechy.

2. Wysokość jednośladu dopasowana do wzrostu dziecka

Rozmiary rowerów dziecięcych oferowanych w sprzedaży są różne. Pozwala to na dokładne dopasowanie poszczególnego modelu do danej pociechy. Dostępne są głównie rowery dziecięce 12/14/16/20 cali, wśród których znajdą się modele i dla trzylatków, i dla ośmiolatków.

Jak właściwie dopasować rozmiar koła do wieku i wzrostu dziecka? Warto kierować się zaleceniami producentów poszczególnych wariantów. Najczęściej jednak są to ramy:

  • 12 cali: 2-4 lata, ok. 80-100 cm wzrostu;
  • 14 cali: 3-5 lat, ok. 98-106 cm wzrostu;
  • 16 cali: 4-6 lat, ok. 104-122 cm wzrostu;
  • 20 cali: 5-8 lat, ok. 120-130 cm wzrostu.

Powyżej ósmego roku życia warto stawiać już na 24-calowe koła, a nawet 26-calowe, jeśli pociecha ma już powyżej 140 cm wzrostu.

3. Typ ramy dziecięcego roweru

Ramy dziecięcych rowerów najczęściej wykonane są z aluminium, dzięki czemu całość nie jest zbyt ciężka. Bardzo ważną rolę odgrywa jednak jej profilowanie. Młodszym dzieciom zaleca się modele, których górna rama jest delikatnie obniżona. Dzięki temu pociecha ma szansę na swobodniejsze wsiadanie i zsiadanie, a także daje jej poczucie większej kontroli. Tego typu rozwiązanie szczególnie często stosowane jest w rowerkach dla dziewczynek.

4. Bezpieczeństwo przede wszystkim

Niewyposażone, tanie rowery dziecięce nie zawsze będą dobrym rozwiązaniem. Dobrałeś już model o odpowiedniej wysokości? W takim razie zadbaj również o dodatkowe elementy, które zapewnią Twojej pociesze odpowiednie bezpieczeństwo w czasie jazdy.

Wśród takich elementów znajdują się np. dodatkowe kółka, które warto zamontować do tylnego koła, jeśli dziecko wciąż traci równowagę. Koniecznym wyposażeniem są również działające hamulce. Zwróć uwagę także na obecność osłony na łańcuchu — tak prosty element może zapobiec wielu skaleczeniom Twojego dziecka, gdyby przez przypadek doszło do wplątania się jego nogawki spodni w kręcący się łańcuch.

5. Design ma znaczenie!

Najmłodsze pociechy zdecydowanie większą uwagę przykładają do samego wyglądu roweru niż jego możliwości. Gdy będziesz wybierał jednoślad, zwróć uwagę na jego kolor oraz dodatkowe elementy ozdobne. Nawet najlepszy osprzęt nie zachęci chłopca do jazdy na rowerze, jeśli będzie on różowy. Podobnie z dziewczynkami — z pewnością bardziej ucieszą się z modelu o pastelowych barwach niż w czerni.

Pięć powyższych aspektów ułatwi Ci wybór odpowiedniego roweru dla dziecka. Weź je wszystkie pod uwagę, a zakup będzie równie wartościowy, co praktyczny!

Materiały graficzne od klienta

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Wędkarstwo gruntowe dla początkujących: Jak łowić na grunt?
Wędkarstwo gruntowe dla początkujących: Jak łowić na grunt?
Interesujesz się wędkarstwem? Spróbuj łowić ryby na grunt! To metoda, która przypadnie do gustu zarówno początkującym, jak i doświadczonym wędkarzom.
Patchwork dla początkujących – wyczaruj cuda z kawałków materiału!
Patchwork dla początkujących – wyczaruj cuda z kawałków materiału!
Kreatywne łączenie nietypowych tkanin, kolorów oraz wzorów umożliwia tworzenie unikatowych projektów, które ozdobią każde pomieszczenie. Dowiedz się, na czym dokładnie […]
Survival dla początkujących: Jak zbudować szałas?
Survival dla początkujących: Jak zbudować szałas?
Samodzielna budowa schronienia w środku lasu to jedna z tych umiejętności, która nie wiadomo kiedy może okazać się niezwykle przydatna. […]
Ostatnie wpisy