Hobbyhood / Zajęcia rekreacyjne / Akwarystyka /
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Małże i jeżowce – niedoceniani bohaterowie drugiego planu w akwarium morskim

Akwarystyka morska to nie tylko ryby i koralowce. Wśród mieszkańców rafy koralowej są także inne ciekawe, bardzo atrakcyjne stworzenia, które mogą znaleźć się w naszym akwarium, podnosząc jego atrakcyjność. Należą do nich m.in. frapujące małże oraz jeżowce.

Ctenoides ales – małż elektryczny

Ctenoides ales to gatunek małża, który występuje w środkowej części Indo-Pacyfiku i u wybrzeży Australii. Należy do rodziny dużych, kolorowych małży wyposażonych w macki płaszczowe. Żyje w naświetlonej, powierzchownej warstwie wody oceanicznej, przebywając zazwyczaj na głębokości od 3 do 50 metrów. Nazywany jest także małżem disco („disco clam”). Jako jedyny znany przedstawiciel gatunku posiada zdolność kontrolowanego migotania (kilka razy na sekundę). Nie emituje on jednak własnego światła, lecz odbija padające promienie dzięki drobinkom krzemionki. Szybkie, naprzemienne rozwijanie i zwijanie jamy płaszcza ruchem falowym powoduje odbicie światła, co przypomina poniekąd przekazywanie sygnałów świetlnych. Posiada także inne ciekawe cechy – ma 40 oczu, potrafi pływać, a nawet… zmienić płeć (zaczyna życie jako samiec, a kończy jako samica).

Tridacna – królewski małż

Tridacna to rodzaj małży z rodziny przydaczniowatych (Tridacnidae). Gatunki zaliczane do tego rodzaju określane są w języku polskim jako przydacznie. Te piękne, niezwykle kolorowe małże występują w akwenach od Oceanu Indyjskiego i Pacyfiku aż po wschodnie wybrzeża Afryki. Żyją na rafach koralowych, na głębokości od 1 do 15 metrów. Ubarwienie tych zwierząt zależy od gatunku żyjących na nich zooksanteli. Najczęściej spotykane są małże koloru zielonego i niebieskiego. Odżywiają się głównie przy pomocy symbiotycznych zooksantelli (glonów), dlatego wymagają dużej ilości światła. Nie tolerują silnego prądu wody, ale umiarkowana cyrkulacja w akwarium jest niezbędna, aby dostarczać im planktonu, którym się żywią. Należy je także regularnie dokarmiać dedykowanymi pokarmami dla małży lub twardych korali SPS. Małże z gatunku Tridacna są naturalnymi filtratorami, ponieważ pobierając pokarm przefiltrowują wodę, z której czerpią także składniki odżywcze i mikroelementy.

Mespilia globulus – skuteczny czyściciel

Mespilia globulus to stosunkowo pospolity, ale i piękny gatunek jeżowca występujący w naturze zarówno w Oceanie Indyjskim, jak i w Pacyfiku. Jest niewielki – dorasta do około 5-6 cm. Jego kolce są krótkie, niezbyt sztywne, ale dość ostre (dlatego nie zaleca się dotykania go ręką). Mespilia Globulus jest wszystkożerny, choć preferuje pokarmy roślinne. Zjada także glony – nawet wapienne, porastające skały, dlatego dobrze czyści skały i szyby w zbiorniku. Jeżowiec ten uwielbia zbierać materiał organiczny (kamyczki, muszelki, kawałki makroglonów) i nim się przystrajać, stąd też akwaryści morscy zaczęli nazywać go „śmieciarzem”. Wbrew niezbyt chlubnemu przydomkowi, jest bodaj najpiękniejszym dostępnym jeżowcem akwariowym. Posiada przepiękny, głęboko niebieski kolor (royal blue – błękit królewski). Można trzymać go pojedynczo, w grupie czy z innymi gatunkami jeżowców. Żyje maksymalnie do 5 lat. Minimalna pojemność akwarium, w jakim można hodować to zwierzę wynosi 50 litrów. Woda powinna mieć temperaturę od 22°C do 28°C i stabilne parametry.

Diadema setosum – Igielnik

Diadema setosum to pospolity gatunek szkarłupnia z gromady jeżowców, charakteryzujący się bardzo długimi, czarnymi kolcami dochodzącymi nawet do 50 centymetrów. Zamieszkuje Ocean Indyjski (także Morze Czerwone i Zatokę Perską) oraz Zachodni Pacyfik. Rozmnaża się tylko w środowisku naturalnym, a rozród jest zależny od faz księżyca. Gatunek ten spotykany jest na rafach koralowych, skałach, ale także w koloniach makroglonów. Występuje głównie w wodach płytkich od 1 do 6 metrów. Jest wszystkożerny, aczkolwiek w jego diecie przeważają glony. Korpus tego jeżowca (bez kolców) osiąga w naturze średnicę około 7 cm (w akwariach nieco mniej). Na wierzchu posiada pięć charakterystycznych białych kropek.

Piratereef Diadema setosum

Opublikowany przez nikolasvr79 Środa, 14 października 2020

W akwariach morskich kolce tego popularnego jeżowca osiągają 20-25 cm. Są kruczoczarne, długie i puste w środku. Ich ostre zakończenia wyposażone są dodatkowo w gruczoły jadowe. Ukłucie powoduje bardzo bolesną ranę i swędzącą wysypkę. Pomiędzy kolcami jeżowców często ukrywają się ryby.

Diadema setosum chętnie wspina się także na skały oraz penetruje dno zbiornika w poszukiwaniu martwych organizmów oraz glonów. Jest doskonałym „glonożercą” – skrobie glony do gołej skały czy szyby. Minimalny zbiornik dla tego typu jeżowców powinien mieć przynajmniej 300 litrów, ponieważ zajmują one sporo miejsca i mogą być zagrożeniem dla ryb.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Losowe artykuły