Hobbyhood / Zajęcia rekreacyjne / Gry planszowe /
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Minecraft: Builders & Biomes – planszówka nie tylko dla maniaków RPG

Termin „Minecraft” z pewnością nie jest obcy żadnemu miłośnikowi gier komputerowych, wszak survivalowe przygody w pikselowej scenografii od lat cieszą się gigantycznym zainteresowaniem i po dziś dzień mają szerokie grono zwolenników w różnych przedziałach wiekowych. A co, gdybyśmy zdecydowali się przenieść popularny tytuł z ekranu monitora do realnego świata? Można powiedzieć, że oparty na pierwowzorze Minecraft: Builders & Biomes stanowi takową próbę, jednak rzeczywistość natychmiastowo weryfikuje słuszność powyższego stwierdzenia. Stosunkowo nowa gra planszowa jest bowiem zupełnie oddzielnym bytem, któremu – pomimo istotnych podobieństw do popularnej RPG – nadano własną, niepowtarzalną tożsamość.

Na pierwszy rzut oka planszówka niemal do złudzenia przypomina komputerową wersję. W kompletnym zestawie Minecraft: Builders & Biomes znajdziemy cztery zróżnicowane plansze do gry oraz tyle samo zestawów graczy w różnych kolorach, 64 płytki budynków i mobów z twardej tektury, a także identyczną liczbę drewnianych bloków składających się w kostkę. Co istotne, oprawa graficzna wszystkich elementów rozgrywki pochodzi właśnie z Minecrafta. Skoro otworzyliśmy już pudełko, najwyższa pora przystąpić do zabawy!

Początek rozgrywki to moment, w którym planszówka – wbrew konsekwentnie utrzymywanym pozorom – stara się jedynie iluzorycznie czerpać ze swojego starszego, komputerowego kuzyna, natomiast zaczyna żyć własnym życiem i dyktować swoje warunki. Całość składa się z trzech rund. Podczas konkretnej tury graczowi przysługują dwie spośród pięciu następujących możliwości:

•  wzięcie 2 bloków,
•  poruszenie się od 0 do 2 miejsc oraz odkrycie płytek wokoło,
•  budowa budynku,
•  walka z mobem,
•  zebranie żetonu broń.

Nadrzędnym celem gry jest zgromadzenie możliwie jak najbardziej okazałej liczby punktów, które możemy podliczać na trzy różne sposoby: po zakończeniu rozgrywki, w jej trakcie lub po każdej z trzech rund. W kontekście zbierania „oczek” powinniśmy przywiązywać szczególną wagę m.in. do walk z mobami. Dzięki regularnym zwycięstwom przeciwko tym stworom nasz dorobek na koniec gry będzie dużo bardziej okazały. Dokładne zasady punktowania są jednak nieco bardziej złożone, dlatego przed przystąpieniem do Minecraft: Builders & Biomes warto sięgnąć po szczegółową instrukcję, aby uniknąć wszelkich nieporozumień.

Reasumując, Minecraft: Builders & Biomes to planszówka nie tylko dla sympatyków popularnej RPG. Znajomość świata przedstawionego w grze komputerowej może, ale wcale nie musi okazać się pomocna, bowiem jego namacalny odpowiednik jest jedynie luźną adaptacją. W ten sposób podczas rozgrywki świetnie bawić mogą się również ci, którym Minecraft sam w sobie nie przypadł do gustu i do tej pory omijali go szerokim łukiem.

Największą siłę planszówka stanowi szeroki wybór wykonywanych akcji, dzięki czemu każdy z graczy ma poczucie pełnej kontroli nad swoimi poczynaniami. Minecraft: Builders & Biomes to gra strategiczna, w związku z czym rozwija umiejętności takie, jak planowanie czy logiczne myślenie. Wisienkę na torcie stanowią jakościowe aspekty wizualne – wszystkie elementy są wykonane z niesamowitą dbałością o szczegóły, a obecność jaskrawych kolorów sprawia, że spędzanie czasu przy grze na bazie Minecrafta jest ucztą dla naszych oczu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Losowe artykuły