Hobbyhood / Zajęcia rekreacyjne / Akwarystyka /
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Nano reef – piękno, na które nas stać

Moda na nano reef przyszła z Japonii. Mianem tym określa się małe akwaria morskie o pojemności do 60 litrów. Jest to zazwyczaj „kostka” o wymiarach 30 x 30 x 30 cm. Ostatnio akwaria tego typu stają się coraz popularniejsze, także w naszym kraju.

Niewielkiego rozmiaru akwarium, które jest stosunkowo proste w założeniu i utrzymaniu, może się znaleźć w każdym domu lub mieszkaniu. Małe rozmiary takich akwariów oraz ich niewątpliwe piękno sprawiają, że z powodzeniem mogą być wyeksponowane i stanowić element dekoracyjny biura, salonu, pokoju dziecięcego, a nawet kuchni.

Dla naszej wygody sprzedawcy oferują kompletne zestawy akwariowe przeznaczone do zakładania i pielęgnacji miniaturowej rafy koralowej. Wybór jest jednak mocno ograniczony, dlatego bardzo trudno znaleźć zestaw z dobrym oświetleniem, które musi mieć odpowiednią moc, temperaturę barwową, odpowiednie proporcje światła białego do niebieskiego, a do tego będzie miłe dla naszego oka i dobrze wyeksponuje kolory ryb czy koralowców. Dlatego lepiej kupić lub zamówić akwarium pod wymiar, który najbardziej nam odpowiada, z tylnym panelem, gdzie możemy umieścić wkłady filtracyjne o dużej wydajności oraz odpieniacz.

Niezmiernie ważny jest także dobry panel z oświetleniem LED, najlepiej z możliwością regulowania kanałów. Jeżeli chcemy uzyskać zamierzone efekty, to na tym elemencie wyposażenia nie powinniśmy oszczędzać. Odpowiednie światło i filtracja są bowiem podstawą dobrze funkcjonującego akwarium. Natomiast szukając oszczędności można – korzystając z doświadczenia i pomysłowości innych miłośników akwarystyki morskiej – samemu zbudować lampę LED, czy też prosty odpieniacz na bazie kostki lipowej.


Zakup i uruchomienie nano akwarium pozwala stosunkowo niewielkim kosztem (jak na standardy akwarystyki morskiej) ocenić, czy takie hobby jest dla nas i czy czujemy się w tym dobrze. Umożliwia zdobycie odpowiedniego doświadczenia, a często stanowi również zachętę do założeniem większego akwarium. Nawet dla doświadczonych akwarystów nano rafa może być atrakcyjniejsza. Takie akwarium jest w zasięgu ręki (np. na biurku) i często można obserwować z bliska, co się w nim dzieje, w jakiej kondycji są mieszkańcy (ryby, koralowce, ukwiały, krewetki) oraz odpowiednio szybko reagować, gdy pojawiają się niepokojące symptomy.

Częsta i wnikliwa obserwacja pozwala dobrze poznać nasze akwarium oraz procesy w nim zachodzące. Przy zastosowaniu właściwej techniki, filtracji, a także odpowiedniej obsadzie zwierząt, można w akwarium morskim typu nano utrzymać stabilność biologiczną i pozwolić sobie na hodowlę nawet najbardziej wymagających koralowców.

Wymarzone akwarium morskie, z pięknymi koralowcami i barwnymi rybami, nie musi być zatem duże, skomplikowane, a tym bardziej drogie!

Zdjęcie wyróżniające: Adobe Stock

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Losowe artykuły