Hobbyhood / Zajęcia rekreacyjne / Akwarystyka /
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

SPS-y, LPS-y i inne, czyli co trzeba wiedzieć o koralowcach

Koralowce to morskie zwierzęta zaliczane do parzydełkowców. Żyją na niewielkich głębokościach i są przytwierdzone do dna morskiego, tworząc wielobarwne kolonie. Zamieszkują ciepłe i gorące strefy przybrzeżne, dobrze naświetlone oraz natlenione. Ich bogactwo jest ogromne, dlatego warto poznać je bliżej przed implementacją do swojego akwarium.

Podział koralowców

Wśród koralowców wyróżnia się prawie 7,5 tys. różnych gatunków. Akwaryści zwyczajowo dzielą korale na kilka podstawowych grup:

•  miękkie – są to wszystkie koralowce, które nie tworzą szkieletu wapiennego (Sarcophyton, Sinularia, Capnella, Zoanthus, Ricordea itp.);

•  LPS (Large Polyp Stony corals) – to korale twarde z długimi polipami (euphyllia, plerygora, lobophylia, itp.);

•  SPS (Small Polyp Stony corals) – do tej grupy należą korale twarde z niewielkimi polipami (acropora, montipora, hydnopara itp.);

•  koralowce niefotosyntezujące – charakteryzują się brakiem zooxantelli, czyli symbiotycznych glonów mieszkających w tkance korala (Gorgonia, Menella);

•  ukwiały (stanowią osobną grupę).

Powyższa klasyfikacja pozwala dopasować korale do pewnych wymagań środowiskowych, jednak nie ma nic wspólnego z ich oficjalną systematyką.

Koralowce miękkie

Koralowce miękkie nie tworzą wapiennego szkieletu, a polipy połączone są ze sobą za pomocą tkanki. Zdecydowana ich większość to korale łatwe w hodowli, dlatego polecane są początkującym akwarystom (zwłaszcza gatunki posiadające zooksantelle). Korale miękkie nie wymagają krystalicznie czystej wody, zbyt silnego światła, cyrkulacji, ani nakładów związanych z super wydajną filtracją. Niekiedy wystarczą nawet same regularne podmiany wody.

Najbardziej wytrzymałymi są korale z rodzaju Sarcophyton (skórzaste), natomiast o wiele piękniejsze i delikatniejsze – a tym samym trudniejsze w hodowli – są korale z rodzaju Dendronephthya. Mają one wiele odmian barwnych, od żółtawo-pomarańczowych po różne odcienie czerwieni. Jeżeli zapewnimy im odpowiednie warunki, to swoją urodą będą długo cieszyły nasze oko. Z kolei akwaryści, którzy będą chcieli zmierzyć się z hodowlą trudniejszych gatunków, mogą sięgnąć po Zoanthusy czy Ricordee.

Koralowce LPS

Korale LPS są trudniejsze w hodowli od koralowców miękkich. Wymagają czystej wody, suplementacji (wapń, stront, pierwiastki śladowe) oraz stałego dokarmiania (fitoplankton, plankton, zooplankton). Ponadto należy także uwzględnić pompowanie się korali. Wielokrotnie zwiększają one swoją wielkość i wówczas mogą „parzyć” inne korale znajdujące się w pobliżu.

LPS-y są bardziej wrażliwe na wahania parametrów wody oraz jakość oświetlenia. Dlatego tak istotna jest odpowiednia cyrkulacja, która musi być intensywna, ale nie na tyle, aby szarpała długie polipy korali.

Nowe świeżutkie koralowce LPS/ SPS i miękkie dodane do strony 💪😍👍

New fresh stock added to the website. 😍😍🥰

https://crazycoral.pl/pl/142-koralowce-lps

Opublikowany przez Crazy Coral Piątek, 23 października 2020

Koralowce SPS

SPS-y są zarezerwowane dla doświadczonych akwarystów, ponieważ ich hodowla stanowi niemałe wyzwanie. Woda musi być wyjątkowo czysta, a utrzymanie niskich nutrientów wymaga stosowania np. odpieniacza, dobrej jakości filtrów oraz adsorberów. Do tego dochodzi jeszcze reaktor wapnia czy refugium. Bogata jest też suplementacja, którą należy stosować (mikroelementy, bakterie, pożywki, płyny do metody Ballinga). Dodatkowo potrzebna jest dobrej jakości lampa o odpowiedniej mocy, dająca wystarczającą ilość światła. To wszystko przekłada się na zdecydowanie większe koszty prowadzenia akwarium. Można więc wyciągnąć wniosek, że korale twarde małopolipowe są nie tylko najtrudniejsze w utrzymaniu, ale i najdroższe.

Wśród korali SPS istnieje jednak spora rozpiętość, jeśli chodzi o wymagania. Do łatwiejszych w hodowli gatunków należą montipory, seriatopory oraz stylophory, a najtrudniejsze w utrzymaniu są przeważnie acropory.

Korale niefotosyntezujące

Korale tego typu nie posiadają zooksantelli, toteż muszą odżywiać się heterotroficznie. Głównie z tego powodu wynika największa trudność w ich utrzymaniu. Większość z nich trafiając do akwarium zaczyna głodować i ostatecznie umiera. Do najtrudniejszych należą korale miękkie z rodzaju Dendronephtya i Scleronephtya, natomiast Gorgonie czy Dendrophylie raczej udaje się utrzymać w akwarium na dłużej.

Ukwiały

Różnorodnością form i kolorów ukwiały nie ustępują innym koralowcom. Do najpopularniejszych należą Quadricolor i Crispa. Mimo że wiele ukwiałów posiada zooksantelle, to jednak zazwyczaj wymagają one regularnego karmienia.

Akwarystyka morska – mierz siły na zamiary

Prowadzenie akwarium morskiego nie jest zatem sprawą łatwą. Wymaga cierpliwości i wytrwałości. Planując akwarium musimy wiedzieć, jakie koralowce chcemy w nim trzymać, bo od tego będzie zależał stopień trudności. Wśród korali znajdziemy gatunki mniej lub bardziej wymagające i tylko od naszych aspiracji zależy, z jakim wyzwaniem przyjdzie nam się mierzyć.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Losowe artykuły