Hobbyhood / Zajęcia rekreacyjne / Akwarystyka /
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Tanganika czy Malawi – który biotyp wybrać?

Pytanie dotyczące wyboru odpowiedniego biotypu zadaje sobie wielu początkujących akwarystów. Bywa, że niektórzy popełniają błąd, łącząc je w jednym zbiorniku. Biotopy jezior Malawi i Tanganika kojarzą im się głównie z piachem oraz stertą kamieni, wśród których pływają wielobarwne ryby. Nie dostrzegają natomiast różnic w parametrach wody, żywieniu i wymogach hodowanych przez siebie ryb.

Różnorodność Tanganiki

Jezioro Tanganika jest dwukrotnie głębsze i dłuższe o prawie 100 km. Woda ma nieznacznie niższy odczyn. Z kolei w Malawi woda jest blisko dwukrotnie bardziej miękka. Temperatura i przezroczystość wody w obu przypadkach są niemal takie same.

W Jeziorze Tanganika, ze względu na znaczną głębokość oraz zróżnicowane rodzaje podłoża (piaszczyste, ze złożami muszli, żwirowate i skalne), istnieje wiele stref oraz rodzajów wybrzeża:
– strefa przybrzeżna (litoral)
– strefa otwartej wody (pelagial)
– strefa głębinowa

Ryby wykształciły szereg swoistych nawyków pokarmowych i zachowań rozrodczych. Wyróżniamy więc gatunki ryb składające jaja na podłożu, w szczelinach skalnych, a nawet w pustych muszlach ślimaków. Żyje tu ogółem około 300 gatunków pielęgnic.

Największą popularnością cieszą się pielęgnice z rodzaju Tropheus, które charakteryzują się ogromną różnorodnością kolorów oraz odmian barwnych. Mają zwartą budowę ciała i osiągają około kilkunastu centymetrów długości. Można u nich zaobserwować wiele ciekawych zachowań społecznych, a ich tarło jest wyjątkowo widowiskowe.

Nie mniejszą popularnością cieszą się również niewielkie, bo zaledwie kilkucentymetrowe muszlowce, składające ikrę w pustych muszlach ślimaków.

Koloryt Malawi

Malawi to jezioro tektoniczne położone na obszarze Wielkich Rowów Afrykańskich. Co do wielkości, jest dziewiątym na świecie akwenem słodkowodnym. Pomimo ogromnych rozmiarów, parametry wody jeziora w różnych punktach nie różnią się znacząco. Ryby żyją zatem w podobnym środowisku, dzięki czemu łatwiej hodować je także w sztucznych warunkach. Pomimo alkalicznego odczynu, woda w jeziorze jest dość miękka.

Najliczniej reprezentowanymi przedstawicielami tamtejszej fauny są pielęgnice. Jest ich około 800 gatunków. Wyróżnia się dwie grupy pielęgnic żyjących w Jeziorze Malawi: „mbuna”, co w miejscowym języku oznacza „ryby gryzące kamienie” (w ten sposób ryby zdobywają pożywienie, zeskrobując je z kamieni – dod. red.) oraz „non- mbuna”.

Mbuna to gatunki bytujące przy brzegu, żerujące przy dnie i grzebiące w piasku. Osiągają rozmiar od 7 do 18 cm. Non-mbuna to z kolei pielęgnice żyjące w podwodnych skałach lub w wolnej toni wodnej. Są drapieżne (często polują na mniejsze pyszczaki) i nieco większe – mają od 20-30 cm. Ich cechą wspólną jest jaskrawe ubarwienie oraz krępa budowa ciała.

Akwarium Tanganika i Malawi – wskazania

Odtworzenie biotopów Jeziora Malawi czy Tanganika nie jest szczególnie skomplikowane w warunkach domowych, jednak dobór obsady wymaga już pewnej wiedzy. Należy pamiętać, że wspomniane ryby są agresywne i terytorialne, dlatego najlepiej, jeśli na każdego samca przypadać będą 3-4 samice. Można też wybrać inną opcję i zastosować tzw. „kontrolowane przerybienie”. Wówczas ryb w zbiorniku powinno być więcej niż możliwych do objęcia rewirów, ale na jedną rybę musi przypadać minimum 10-15 litrów wody.

Akwarium nie musi być głębokie – wystarczy wysokość około 40-50 cm o pojemności minimum 150 litrów. Oczywiście obowiązuje zasada, że im większy zbiornik, tym łatwiej utrzymać stabilne parametry fizykochemiczne wody i zapewnić rybom optymalne warunki do życia. Woda powinna być bardzo czysta i dobrze napowietrzona, a temperatura utrzymywana w przedziale pomiędzy 24-28°C. Możemy pokusić się również o kilka roślin, takich jak Anubias, Nurzaniec, czy Rogatek.

Każdy akwarysta powinien się zadecydować i wybrać te grupy ryb, które dla niego będą najbardziej odpowiednie, by przygotować im warunki najbardziej przypominające naturalne środowisko. Nie zaleca się mieszania ryb z różnych biotopów, ponieważ mają one zupełnie inne potrzeby i styl życia. W związku z tym najlepiej zdecydować się na jedną grupę albo tylko jeden gatunek pielęgnic.

Zwolennik Malawi niech będzie zachwycony podwodnym światem, pełnym kolorowych stworzeń, zaś „tanganikarz” może szczycić się większą paletą zachowań ryb w swoim akwarium.


Zdjęcie wyróżniające: Wikipedia

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Losowe artykuły