„Wystrzałowe” krewetki w akwarium morskim
AkwarystykaZajęcia rekreacyjne
Potrzebujesz ok. 5 min. aby przeczytać ten wpis

„Wystrzałowe” krewetki w akwarium morskim

Krewetki to jedne z najefektowniejszych bywalców akwarium morskiego. Ubarwienie, osobliwe cechy oraz umiejętności, a także ich sposoby obrony czy polowania wzbudzają niemałą ciekawość. Niektóre potrafią strzelać niczym z pistoletu (Alpheus randalli), inne dotkliwie uderzają przeciwnika (Mantis Shrimp) albo przyjmują pięściarską pozycję (Stenopus hispidus). Oto najbardziej „wystrzałowe” krewetki!

Krewetka pistoletowa (Alpheus randalli)

Krewetka pistoletowa (tygrysia) należy do gatunku krewetek z rodzaju Alpheidae. Można natknąć się na nią w tropikalnych wodach Australii, Indonezji czy Zachodniego Pacyfiku. Zamieszkuje piaszczyste lub błotniste podłoża do 20 metrów głębokości. Osiąga rozmiar od 4 do 5 cm. Jej prawe szczypce są większe i stanowią niezwykle groźną broń. W trakcie polowania lub obrony działają niczym pistolet, ogłuszając niczego niepodejrzewającego przeciwnika. Zamykając się gwałtownie, wyrzucają w kierunku ofiary pęcherzyk powietrza z wielką prędkością (ponad 100 km na godzinę!). W ten sposób wytwarzana jest solidna fala uderzeniowa mogąca zabić ofiarę – inną krewetkę czy małą rybkę. Zjawisku temu towarzyszy dodatkowo głośny stuk.

Alpheus randalli pozostaje przeważnie w symbiozie z babkami z rodzajów Cryptocentrus, Amblygobius, czy Amblyeleotris. Korzyści z takiego układu czerpie każda ze stron: krewetka wykopuje norki, zapewnia schronienie i zdobywa pokarm, natomiast ryba ostrzega przed niebezpieczeństwem (krewetki mają bowiem bardzo słaby wzrok). Krewetka zawsze znajduje się w bliskim kontakcie z babką – przynajmniej jednym z czułków nieustannie jej dotyka. Dzięki temu kooperanci mogą w razie niebezpieczeństwa momentalnie schować się w bezpiecznej kryjówce.

Krewetka pistoletowa należy do najpopularniejszych wyborów akwarystów morskich. Wynika to zapewne z faktu, iż ma spokojny temperament. Jest także niedroga w utrzymaniu (przyjmuje pokarm zarówno suchy, jak i mrożony) i nie ma szczególnych wymagań – wystarczy akwarium o pojemności 50-60 litrów.

Rawka błazen (Mantis shrimp)

Mantis Shrimp, czyli rawka błazen, zwana jest również pospolicie krewetką modliszkową (Odontodactylus scyllarus). To gatunek morskiego skorupiaka drapieżnego z rzędu ustonogów. Występuje dosyć powszechnie w ciepłych, płytkich wodach gorącej strefy Indopacyfiku – od wyspy Guam po wschodnie wybrzeża Afryki. Opanowuje z reguły wody przybrzeżne o dnie piaszczystym, żwirowym lub pokrytym muszlami, na głębokości od 3 do 40 metrów. Jej wielkość może dochodzić nawet do 30 cm, a budowa ciała jest charakterystyczna dla rawek: podłużny karapaks, segmenty brzuszne, duży odwłok i chwytne szczękonóża, co znacząco upodabnia te zwierzęta do modliszek. Na końcach odnóży znajdują się zaś specyficzne zgrubienia zwane młotami, służące do uderzania adwersarzy.

Krewetka modliszkowa żywi się głównie skorupiakami i mięczakami, których pancerze albo muszle niszczy bez żadnego trudu. Potrafi jednak uśmiercić także stosunkowo duże ryby. Śmiałek, który odważy się ją zaniepokoić, musi przygotować się na ostrzał niezwykle silnych uderzeń młotów. Prędkość ciosów rawki błazen dochodzi do imponujących 100 km/h i jest zdecydowanie najwyższa w świecie zwierzęcym, a ich skuteczność potęguje efekt kawitacji. Oznacza to, że nie musi ona trafić swojej ofiary precyzyjnie, aby ją ogłuszyć albo zabić.

Na uwagę zasługują również wyjątkowe oczy tego skorupiaka. Mogą one poruszać się niezależnie od siebie, co jest możliwe dzięki zaawansowanemu układowi mięśniowemu. Kąt widzenia każdego z nich to pełne 360 stopni. Te skomplikowane ślepia rejestrują aż 12 podstawowych kolorów, dzięki czemu rawki widzą kolory niedostrzegalne dla człowieka (od ultrafioletu do podczerwieni). Potrafią także rozróżniać polaryzację światła. To wszystko składa się na narząd wzroku o możliwościach nie tylko niewyobrażalnych dla ludzi, ale i niepowtarzalnych w całym ekosystemie.

Ten osobliwy skorupiak jest ponadto atrakcyjnie ubarwiony, tym niemniej jego drapieżność i agresywność sprawia, że bywa trudny w hodowli akwariowej. Wymaga bowiem zbiornika o pojemności około 300 litrów o wzmocnionych ściankach, najlepiej akrylowych, ponieważ standardowe akwarium może pęknąć pod silnymi uderzeniami wspomnianych już młotów. Woda powinna mieć temperaturę od 23°C do 28°C i stabilne parametry. Akwaryści hodujący ten gatunek muszą zachować ogromną ostrożność, wszak krewetka modliszkowa potrafi zranić, złamać, a nawet uciąć palec!

Krewetka boksująca (Stenopus hispidus)

Stenopus hispidus znajduje się w grupie „krewetek czyszczących” (infraorder Stenopodidea). Gatunek ten można znaleźć we wszystkich umiarkowanych i tropikalnych obszarach Oceanu Atlantyckiego – od Kanady do Brazylii, Australii, a także wokół Nowej Zelandii. Bytuje poniżej strefy pływów (przeważnie na rafach koralowych) na głębokości do 210 metrów. Przepływającym rybom „reklamuje się” powoli machając długimi, białymi czułkami. Używa swoich trzech par „pazurów” do usuwania pasożytów, grzybów i uszkodzonej tkanki ryb. Dorasta do około 6-8 cm. Swoistym fenomenem jest zdolność wykrywania (prawdopodobnie za pomocą sygnałów chemicznych) osobników własnego gatunku, wszak cecha ta jest absolutną rzadkością u bezkręgowców. Funkcjonująca w rodzimym środowisku nazwa „krewetka boksująca” wywodzi się od charakterystycznego ułożenia szczypiec, które jak żywo przypomina bokserską gardę.

Stenopus hispidus to ciekawie ubarwiona, spokojna krewetka polecana nawet początkującym akwarystom. Nie jest jednak nieśmiała – aktywnie porusza się po całym zbiorniku w poszukiwaniu pokarmu. Zjada mrożonki (np. artemię), choć nie pogardzi też pokarmem suchym. Do hodowli wymagany jest zbiornik ok. 100 litrów pojemności. Woda powinna mieć temperaturę oscylującą w granicach 22-28°C i stabilne parametry. Ponieważ te monogamiczne krewetki są agresywne wobec przedstawicieli swojego gatunku, powinny być trzymane pojedynczo (chyba, że uda się dobrać je w parę).

Zdjęcie wyróżniające: Wikipedia

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Jak poruszają się poszczególne figury w szachach?
Jak poruszają się poszczególne figury w szachach?
Króla trzeba bronić za wszelką cenę. Masz do dyspozycji m.in. gońca, wieże czy skoczka. Ale czy wiesz, jak mogą poruszać […]
Czy da się szybko opanować schematy szachowe, aby wygrywać w kilku ruchach?
Czy da się szybko opanować schematy szachowe, aby wygrywać w kilku ruchach?
Szachy to wyjątkowa gra. Wymaga nie lada skupienia i bystrości umysłu. Potrzeba wielu treningów oraz niebywałego sprytu, aby przeprowadzać błyskawiczne […]
Zimowa przejażdżka na koniu – o czym pamiętać przed wyruszeniem w plener?
Zimowa przejażdżka na koniu – o czym pamiętać przed wyruszeniem w plener?
Zima to pora roku, kiedy dni są krótkie i mroźne, co zniechęca wiele osób do jazdy konnej. Wystarczy jednak zastosować […]
Ostatnie wpisy