Hobbyhood / Zajęcia rekreacyjne / Akwarystyka /
Potrzebujesz ok. 5 min. aby przeczytać ten wpis

„Wystrzałowe” krewetki w akwarium morskim

Krewetki mogą być bardzo atrakcyjnymi mieszkańcami naszego akwarium morskiego. Ubarwienie, osobliwe cechy oraz umiejętności, a także ich sposoby obrony czy polowania wzbudzają niemałą ciekawość. Niektóre potrafią strzelać niczym z pistoletu (Alpheus randalli), inne dotkliwie uderzają przeciwnika (Mantis Shrimp) albo przyjmują pięściarską pozycję (Stenopus hispidus). Oto najbardziej „wystrzałowe” krewetki!

Krewetka pistoletowa (Alpheus randalli)

Krewetka pistoletowa (tygrysia) należy do gatunku krewetek z rodzaju Alpheidae. Można ją spotkać w tropikalnych wodach Australii, Indonezji i Zachodniego Pacyfiku. Zamieszkuje piaszczyste lub błotniste podłoża do 20 metrów głębokości. Osiąga rozmiar od 4 do 5 cm. Jej prawe szczypce są większe i stanowią niezwykle groźną broń. Podczas polowania lub obrony działają jak pistolet, ogłuszając przeciwnika. Zamykając się gwałtownie, wyrzucają w kierunku ofiary pęcherzyk powietrza z ogromną prędkością (ponad 100 km na godzinę!). W ten sposób wytwarzana jest silna fala uderzeniowa, będąca w stanie zabić ofiarę (inną krewetkę czy małą rybkę). Zjawisku temu towarzyszy głośny stuk.

Alpheus randalli często żyje w symbiozie z babkami z rodzajów Cryptocentrus, Amblygobius, czy Amblyeleotris. Oba organizmy odnoszą korzyści z takiego układu: krewetka wykopuje norki, zapewnia schronienie i zdobywa pokarm, a ryba ostrzega przed niebezpieczeństwem (krewetki mają bowiem bardzo słaby wzrok). Krewetka ma zawsze bliski kontakt z babką – przynajmniej jednym z czułków nieustannie jej dotyka. Dzięki temu w obliczu niebezpieczeństwa para błyskawicznie chowa się w bezpieczne miejsce.

Krewetka pistoletowa należy do najpopularniejszych w akwarystyce morskiej. Wynika to zapewne z faktu, iż ma spokojny temperament. Jest także niedroga w utrzymaniu (przyjmuje pokarm zarówno suchy, jak i mrożony) i nie ma szczególnych wymagań – wystarczy akwarium o pojemności 50-60 litrów..

Rawka błazen (Mantis shrimp)

Mantis Shrimp, czyli rawka błazen, zwana jest również krewetką modliszkową (Odontodactylus scyllarus). To gatunek morskiego skorupiaka drapieżnego, należącego do rzędu ustonogów. Występuje dosyć powszechnie w ciepłych, płytkich wodach gorącej strefy Indopacyfiku – od wyspy Guam po wschodnie wybrzeża Afryki. Zasiedla wody przybrzeżne o dnie piaszczystym, żwirowym lub pokrytym muszlami, na głębokości od 3 do 40 metrów. Osiąga wielkość nawet do 30 cm. Ma budowę ciała typową dla rawek: podłużny karapaks, segmenty brzuszne, duży odwłok i chwytne szczękonóża, co upodabnia te zwierzęta do modliszek. Odnóża te wyposażone są na końcach w zgrubienia zwane młotami, służące do uderzania przeciwnika.

Krewetka modliszkowa żywi się głównie skorupiakami i mięczakami, których pancerze albo muszle z łatwością rozbija. Potrafi jednak uśmiercić też dość duże ryby. Podczas ataku zasypuje przeciwnika niezwykle silnymi uderzeniami młotów. Prędkość ciosów dochodzi do 100 km/godz. i jest najwyższa w świecie zwierzęcym, a ich skuteczność wzmacniana jest przez efekt kawitacji. Nie musi więc trafić, aby swoją ofiarę ogłuszyć albo zabić.

Osobliwą cechą tego skorupiaka są również jego oczy. Mogą poruszać się niezależnie, korzystając z wysoce zaawansowanego układu mięśniowego. Kąt widzenia każdego z nich to pełne 360 stopni. Te skomplikowane oczy rejestrują aż 12 podstawowych kolorów. Rawki widzą więc kolory niedostrzegalne dla człowieka (od ultrafioletu do podczerwieni), potrafią także rozróżniać polaryzację światła. To wszystko składa się na narząd wzroku o możliwościach nie tylko niewyobrażalnych dla ludzi, ale i niepowtarzalnych w całym ekosystemie.

Osobliwy skorupiak jest ponadto wyjątkowo atrakcyjnie ubarwiony, tym niemniej jego drapieżność i agresywność sprawia, że jest dość trudny w hodowli akwariowej. Zwierzęta te wymagają bowiem zbiornika o pojemności około 300 litrów o wzmocnionych ściankach, najlepiej akrylowych, ponieważ akwarium standardowe może pęknąć pod jego silnymi uderzeniami. Woda powinna mieć temperaturę od 23°C do 28°C i stabilne parametry. Wymagana jest także wzmożona ostrożność ze strony akwarysty, gdyż krewetka modliszkowa potrafi zranić, złamać, a nawet uciąć palec!

Krewetka boksująca (Stenopus hispidus)

Stenopus hispidus należą do grupy „krewetek czyszczących” (infraorder Stenopodidea). Gatunek ten można znaleźć we wszystkich umiarkowanych i tropikalnych obszarach Oceanu Atlantyckiego – od Kanady do Brazylii, Australii, a także wokół Nowej Zelandii. Żyje poniżej strefy pływów, na rafach koralowych na głębokości do 210 metrów. Przepływającym rybom „reklamuje się” powoli machając długimi, białymi czułkami. Używa swoich trzech par pazurów do usuwania pasożytów, grzybów i uszkodzonej tkanki ryb. Dorasta do około 6-8 cm. Posiada też zdolność wykrywania (prawdopodobnie za pomocą sygnałów chemicznych) osobników swojego gatunku. Ta cecha jest rzadkością u bezkręgowców. Polska nazwa „krewetka boksująca” pochodzi od charakterystycznego ułożenia szczypiec, co może kojarzyć się z trzymaniem bokserskiej gardy.

Stenopus hispidus to ciekawie ubarwiona, spokojna krewetka polecana początkującym akwarystom. Nie jest nieśmiała – aktywnie porusza się po całym zbiorniku w poszukiwaniu pokarmu. Zjada mrożonki (np. artemię), lecz nie pogardzi suchym pokarmem. Do hodowli wymagany jest zbiornik ok. 100 litrów pojemności. Woda powinna mieć temperaturę oscylującą w granicach 22-28°C i stabilne parametry. Ponieważ te monogamiczne krewetki są agresywne wobec przedstawicieli własnego gatunku, powinny być trzymane pojedynczo (chyba, że uda się dobrać je w parę).

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Losowe artykuły