Hobby idealne dla birofilów. Jak zbierać i przechowywać unikatowe kapsle piwne?
Kolekcjonerstwo
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Hobby idealne dla birofilów. Jak zbierać i przechowywać unikatowe kapsle piwne?

Kolekcjonowanie kapsli piwnych to niezwykle zajmujące hobby przeznaczone nie tylko dla miłośników chmielowego napoju. Jakie rodzaje kapsli występują i jak należy się z nimi obchodzić?

Katalog kapsli polskich

Społeczność kolekcjonerów kapsli piwnych nieustannie poszerza się o nowych pasjonatów tego hobby. Aby ułatwić im gromadzenie kapsli, powstał Katalog kapsli polskich. Po zarejestrowaniu się na stronie można na bieżąco uzupełniać swoją listę braków, a następnie porównywać ją do innych użytkowników. Wspierając inicjatywę otrzymuje się zaś dostęp do znacznie bardziej zaawansowanych funkcji, takich jak szczegółowe statystyki czy możliwość wydrukowania listy braków. Projekt okazał się strzałem w dziesiątkę – dość powiedzieć, że w katalogu figuruje ponad 8 tysięcy kapsli, a także przynajmniej kilkaset zarejestrowanych kolekcjonerów!

Kapsle piwne – rodzaje

Stworzenie pełnej listy kapsli piwnych byłoby niezwykle wymagającym zadaniem, nawet dla największych pasjonatów. Próbę skonstruowania takiego zestawienia podejmują użytkownicy wspomnianego wcześniej Katalogu kapsli polskich, który jest nieustannie uzupełniany o kolejne pozycje. Aby przytoczyć nazwę każdego kapsla z osobna należałoby napisać całą książkę, a zatem pozostańmy przy podzieleniu ich na kilka kategorii:

Browary – podstawowy i zarazem najpopularniejszy typ kapsli piwnych. W tej kategorii znajdziemy najbardziej znane marki browarów takie jak Żywiec, Carlsberg, Lech, Tatra czy Browar Jabłonowo.

Pozostałe kapsle piwne – zgodnie z nazwą, ta kategoria zawiera kapsle, które z różnych przyczyn nie mieszczą się w kategorii pierwszej.

Przedwojenne – kapsle przedwojenne to prawdziwa gratka dla miłośników historii i dawnych czasów. Niektóre skarby prezentowane przez kolekcjonerów naprawdę robią wrażenie!

Serie – kapsle, które powstały z myślą o konkretnym wydarzeniu. W owej kategorii znajdziemy okazy projektem nawiązujące m.in. do dużych imprez sportowych takich jak ubiegłoroczne Mistrzostwa Europy czy Mistrzostwa Świata 2018.

Odwrotki – pod tę kategorię podlegają kapsle posiadające na odwrocie rozmaite etykiety. Niekoniecznie muszą być to browary – jako odwrotki użytkownicy dodają również kapsle np. od butelki pepsi.

Kapsle piwne – jak je zbierać?

Naturalnym startem dla osoby początkującej wydaje się przechowywanie kapsli po wypitych piwach. W ten sposób można zgromadzić naprawdę pokaźną kolekcję – zbieracze są wszak zazwyczaj prawdziwymi entuzjastami różnego rodzaju browarów. Z czasem, gdy zbiór kapsli zacznie się powiększać, pojawią się również nowe możliwości, jak choćby wymienianie się okazami ze znajomymi kolekcjonerami. Warto rozważyć również kapsle, które nigdy nie znajdowały się na butelce – takowe można nabyć za pośrednictwem sklepów internetowych.

Kapsle piwne – jak je przechowywać?

Przechowywanie kapsli po piwie to stosunkowo prosta kwestia, do której należy jednak podejść poważnie – jak na kolekcjonera przystało. Kapsle można magazynować na rozmaite sposoby: w specjalnych paletach, w klasterach, w drewnianych kuferkach lub w albumach. Miejsce, w którym będziemy przechowywać nasze zdobycze, zależy wyłącznie od nas i naszych osobistych preferencji. Kapsle powinny przede wszystkim prezentować się estetycznie, cieszyć nasze wprawne kolekcjonerskie oko i budzić podziw wśród kolegów po fachu.

Zdj. główne: Thanh Serious/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
5 długich gier planszowych na jesienne wieczory
5 długich gier planszowych na jesienne wieczory
Nie masz pomysłu na spędzenie chłodnego i ponurego wieczoru? Koniecznie spróbuj swoich sił w tych grach planszowych!
Jak wybrać odpowiednią formę opieki dla pacjenta z nowotworem?
Jak wybrać odpowiednią formę opieki dla pacjenta z nowotworem?
Wybieranie odpowiedniej formy opieki dla pacjenta z nowotworem może być wyzwaniem - odkryj różne dostępne opcje, zrozum ich zalety i wady, oraz dowiedz się, jak podejmować decyzje, które są najlepsze dla pacjenta.
Najpopularniejsze manewry podczas rozgrywki brydżowej
Najpopularniejsze manewry podczas rozgrywki brydżowej
Podzielona na dwie główne części gra pozwala na wykonywanie w drugiej partii licznych manewrów prowadzących do wygrania całej rozgrywki. W […]
Ostatnie wpisy