Nie daj się zwieść! Po czym rozpoznać prawdziwą monetę kolekcjonerską?
KolekcjonerstwoZajęcia rekreacyjne
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Nie daj się zwieść! Po czym rozpoznać prawdziwą monetę kolekcjonerską?

Od zarania dziejów kolekcjonerstwo cieszy się ogromną popularnością wśród ludzi z różnych zakątków świata. Prym w tym zakresie wiedzie zbieranie monet. Aby skutecznie rozpocząć przygodę z nowym hobby, konieczne jest nabycie choćby podstawowej wiedzy i znalezienie odpowiedzi na kilka pytań. Zwłaszcza jedno z nich częstokroć spędza sen z powiek nowicjuszom – w jaki sposób skutecznie odróżnić monetę kolekcjonerską od zwykłego metalu?

Kolekcjonerstwo to dla wielu nie tylko rekreacyjne zajęcie, któremu można oddać się w wolnym czasie, ale przede wszystkim styl życia. Ekspertów w tej dziedzinie z pewnością nie brakuje, w związku z czym przed rozpoczęciem swojej przygody warto zaczerpnąć rady u kogoś posiadającego doświadczenie. Kluczową kwestią będzie umiejętność ocenienia, czy potencjalny nowy nabytek w naszej kolekcji jest monetą, czy też medalem lub numizmatem – przy czym zależy nam oczywiście na tych pierwszych.

Jednym z najprostszych i jednocześnie najbardziej skutecznych sposobów jest zwrócenie uwagi na nominał na awersie lub rewersie. To znak charakterystyczny monet, natomiast medal bądź numizmat z łatwością rozpoznamy po braku nominału. Mamy wtedy do czynienia z przedmiotem zwanym dukatem, którego wartość wynosi nie więcej niż wartość jego kruszcu. Na rynku znajdziemy mnóstwo produktów wyglądem przypominających monety, a zatem miejmy się na baczności, by uniknąć kosztownej oraz opłakanej w skutkach pomyłki.

Kolejną istotną kwestią jest nakład. Podczas gdy monety musi cechować określona liczba egzemplarzy, inaczej ma się sprawa z medalami. W ich przypadku nakład zależy wyłącznie od producenta. Co oznacza to dla potencjalnego nabywcy? Ogromne ryzyko, wszak im więcej wyprodukowanych medali, tym mniejsza staje się ich realna wartość. Tymczasem po zakupie monety kolekcjonerskiej będziemy mogli spać spokojnie, gdyż od razu znamy jej maksymalny nakład i wartość.

Ta sama moneta a różna cena – dlaczego?

Ta sama moneta – z różną notą gradingową uzyskuje różne ceny na rynku…

Opublikowany przez Antykwariat Numizmatyczny Niemczyk Michał Piątek, 27 listopada 2015

Umiejętne kolekcjonowanie monet to jednak nie tylko odróżnianie ich od innych przedmiotów. Wcześniej wspominaliśmy o kruszcu, który również odrywa niebagatelną rolę. Nikt nie lubi być stratny, a więc przed zakupem danego okazu powinniśmy sprawdzić, z czego został on wykonany. Zdarza się, że chcąc uatrakcyjnić swój wytwór producenci sięgają po różnego rodzaju ozdobniki (np. platerowanie złotem), które mają iluzoryczny wpływ na zwiększenie wartości monety.

Skoro wiemy już, po czym rozpoznać monety kolekcjonerskie, powstaje kolejne pytanie – gdzie takowe nabyć? Istnieje kilka sprawdzonych sposobów. Najlepszym wyborem będzie oczywiście odkupienie monet od innych kolekcjonerów, którzy często wystawiają swoje pozycje na sprzedaż w sieci. Nie zaszkodzi także regularnie zaglądać na aukcje numizmatyczne. Dzięki temu będziemy mieli okazję określić zainteresowanie danym egzemplarzem oraz oszacować jego przybliżoną wartość, a co z tym związane – możliwość ewentualnego zysku w przyszłości.

Foto wyróżniające: pxhere.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*