Modelarstwo RC – jaki samolot zdalnie sterowany wybrać na początek?
ModelarstwoZajęcia rekreacyjne
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Modelarstwo RC – jaki samolot zdalnie sterowany wybrać na początek?

Chcesz kupić samolot RC, jednak dopiero rozpoczynasz swoją przygodę z modelarstwem i nie wiesz, jaki wybrać na początek? Pomożemy wybrać Ci pierwszy model samolotu RC!

Jaki samolot RC wybrać na początek?

Odpowiedź jest wbrew pozorom prosta: taki, którym łatwo się steruje. Warto, aby pierwszy samolot RC charakteryzował się małym obciążeniem płata, czyli miał możliwie mały ciężar całego modelu w stosunku do powierzchni skrzydeł. Dzięki temu błędy sterującego nie mają tak dużego wpływu na sterowanie samolotu. Jeśli szukasz pierwszego samolotu RC, zdecyduj się na model o przyjaznej charakterystyce lotu, np. jeden z bardziej stabilnych w locie szybowców RC lub górnopłatów.

Wybierz model odporny na uderzenia

Jeśli dopiero uczysz się prowadzić zdalnie sterowany samolot, to z dużym prawdopodobieństwem zaliczysz kilka spektakularnych kraks. To całkowicie normalne, że zanim nauczysz się pewnego sterowania modelem RC, samolot kilka razy wymknie się Tobie spod kontroli. Właśnie dlatego powinieneś postawić na model wykonany z porządnego materiału. Szczególnie polecamy modele wykonane z pianki EPP. Ten, na pierwszy rzut oka niepozorny materiał przypominający styropian, jest niezwykle elastyczny, przez co trudno go złamać. Dzięki temu samoloty wykonane z pianki EPP są odporne na uszkodzenia. Jeśli jednak przydarzy się Tobie kraksa, po której samolot RC z pianki EPP ulegnie uszkodzeniu, nie martw się! Do jego naprawy wystarczy klej cyjanoakrylowy lub klej UHU POR.

RTF, ARF, KIT – co oznaczają te skróty na opakowaniach samolotów zdalnie sterowanych?

Przeglądając różne samoloty zdalnie sterowane, z pewnością natknąłeś się na skrót RTF, ARF i KIT. Sprawdź, co oznaczają!

RTF – to samolot gotowy do lotu (ready to fly). To zestaw idealny na początek! Samolot RC RTF jest wyposażony w silnik i jego regulator, ma mechanizmy poruszające sterami oraz odbiornik sterujący i nadajnik. W takim zestawie znajdziesz też najpewniej akumulator napędowy oraz ładowarkę. Pamiętaj jednak, że model RTF nie jest modelem gotowym do uruchomienia po wyjęciu go z pudełka! Zanim zaczniesz przygodę z prowadzeniem samolotu zdalnie sterowanego, będziesz musiał skleić niektóre elementy. Nie jest to czasochłonne, ale będziesz mógł uruchomić samolot dopiero po wyschnięciu kleju.

ARF – samolot prawie gotowy do lotu (almost ready to fly). W tym zestawie nie znajdziesz nadajnika i odbiornika sterującego oraz z dużym prawdopodobieństwem również akumulatora.

KIT – to zestaw dla doświadczonych modelarzy. Model oznaczony KIT nie zawiera żadnego wyposażenia elektronicznego.

Samolot RC elektryczny czy spalinowy – który wybrać na początek?

Każdy z napędów ma swoich gorących zwolenników, jak i zagorzałych krytyków. Nie sposób rozstrzygnąć, który napęd jest lepszy. Poznaj ich główne cechy, zanim podejmiesz decyzję.

Silnik spalinowy:
•  realistyczne odgłosy wydawane przez silnik,
•  stała moc motoru,
•  są stosowane w większych samolotach,
•  nie są bezobsługowe, wymagają regulacji składu mieszanki, doboru świec i paliwa.

Silnik elektryczny:
•  są bezobsługowe,
•  silniki bezszczotkowe mają długą żywotność.

Dopasuj wielkość samolotu RC do miejsca, w którym będziesz nim latać!

Pamiętaj, że duży model RC wymaga latania na otwartej przestrzeni bez drzew. Przestrzeń ta musi być otwarta, a przy tym sterujący musi mieć dobrą widoczność. Duży samolot RC oznacza też większy problem przy transporcie w miejsce lotu. Polecamy mniejsze modele, gdy nie dysponujesz większą przestrzenią.

Foto wyróżniające: Pixabay / AllThingsCoastal

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Dobry początek kluczem do sukcesu! Najpopularniejsze otwarcia szachowe
Dobry początek kluczem do sukcesu! Najpopularniejsze otwarcia szachowe
Szachy stanowią jedną z najlepszych aktywności dla osób, które lubią nieco wysilić swoje komórki mózgowe i skupić się na strategii. […]
Urban Exploration – kilka rad dla początkujących eksploratorów
Urban Exploration – kilka rad dla początkujących eksploratorów
Miasto to Twój żywioł? Znasz każdy zakamarek miejskiej przestrzeni? Nie boisz się wchodzić do opuszczonych fabryk? Jeżeli odpowiedziałeś 3 x […]
Style gry w tenisie stołowym
Style gry w tenisie stołowym
Profesjonalni tenisiści stołowi, którzy rozgrywają swoje mecze podczas Mistrzostw Świata czy Igrzysk Olimpijskich, wykorzystują rozmaite techniki i style gry. Poznaj […]
Tagi
Ostatnie wpisy