Modelarstwo kolejowe – co jest potrzebne, aby zbudować własną makietę?
ModelarstwoZajęcia rekreacyjne
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Modelarstwo kolejowe – co jest potrzebne, aby zbudować własną makietę?

Rekonstruowanie ulubionych tras kolejowych to rozrywka, która zyskała dużą popularność w XIX wieku, gdy na szyny wyjeżdżały pierwsze modele nowopowstałych pociągów. Hobby to ma jednak swoich miłośników do dziś. Skorzystaj z wiedzy specjalistów i rozpocznij przygodę z tym niezwykłym zajęciem!

Skala makiety

Pierwszą kwestią, nad którą należy się pochylić, jest rozmiar makiety. Standardowa skala dla makiet kolejowych to H0. Właśnie w tym rozmiarze powstaje najwięcej gotowych makiet oraz przyrządów potrzebnych do stworzenia budowy samodzielnie od początku. Równie popularne są skale TT, Z oraz N, chociaż obecnie mają bardziej charakter historyczny. Każda z nich została rozpowszechniona przez inną markę, dlatego obecnie trudno jest ją zakupić w komercyjnej sprzedaży.

W modelarstwie kolejowym można także znaleźć większe rozmiary makiet. Przykładem są skala 1 lub 0. Ta ostatnia jest produkowana do dzisiaj. Z bardziej pokaźnych rozmiarów najpopularniejsza jest jednak makieta o skali 2, która nazywana jest inaczej kolejką ogrodową. Tworzywo użyte do jej produkcji jest odporne na zmienne warunki pogodowe, w tym deszcz czy światło słoneczne, dlatego świetnie sprawdza się jako element wyposażenia ogrodowego.

Podłoże

Po wybraniu rozmiaru makiety pozostaje kwestia powierzchni, która ma stanowić jej podstawę. W sklepach modelarskich dostępne są gotowe podłoża, jednak ich samodzielne wykonanie nie powinno sprawić modelarzowi większych problemów. Jednym z popularniejszych materiałów, które dobrze sprawdza się jako wysokie i stabilne podłoże, jest styropian. Ze specjalnych bloczków można w łatwy sposób wyciąć kształt torów. Wycięte elementy należy skleić, szturmować oraz wypoziomować, tak aby kolejka mogła się po nich swobodnie poruszać. Na przygotowanych bloczkach można rozłożyć tory i rozpocząć przygotowanie dalszych części powierzchni. Wycięte ze styropianu fragmenty należy rozłożyć na całej długości makiety, tworząc z niej równą powierzchnię. Część, która ma tworzyć okalające kolejkę tereny, można wypełnić materiałami do kształtowania powierzchni, posypkami imitującymi trawę lub gotowymi matami trawiastymi, wypełnieniem przypominającymi wodę, kamieniami czy szutrami.

Akcesoria wypełniające przestrzeń

Na tak przygotowaną i zabezpieczoną makietę można rozpocząć układanie ozdobnych elementów. W tym fragmencie modelarz ma okazję na zaprezentowanie swojej kreatywności lub wiedzy historycznej. Gotowe elementy krajobrazu można zakupić w każdym sklepie modelarskim. Do najpopularniejszych z nich należy roślinność: żywopłoty, drzewa czy krzewy, drogi, ulice, autostrady znajdujące się w pobliżu trasy pociągu lub przecinające tory, mosty, wiadukty, kładki, tunele, portale, zapory, mury, a także okoliczne budowle – na przykład domy, gospodarstwa rolne, fabryki lub stacje kolejowe. Na kolejowej makiecie nie powinno również zabraknąć znaczników, sygnalizacji świetlnej, znaków drogowych oraz postaci, które będą wypełniały przestrzeń na dworcu czy wokół postawionego domu.

Niezbędne narzędzia

Przygotowanie tak rozbudowanej oraz zaawansowanej makiety wymaga odpowiednich przyrządów oraz materiałów. Na liście najpotrzebniejszych zakupów, oprócz styropianu, powinny znaleźć się jeszcze: klej modelarski, uniwersalne podłoże torowe, płytki, profile, wypełniacze do makiety (takie jak materiał do budowy skał lub masa szpachlowa), nić nano, taśmy maskujące, spray utrwalający czy pasta podłoża. W ramach rozbudowy modelarskiego przedsięwzięcia można zainwestować w tło zamakietowe albo elementy sezonowe imitujące zimę (np. samoprzylepny śnieg).

Zestaw narzędzi niezbędnych do wykonania kolejowej makiety powinien obejmować nóż modelarski, szpachelkę, poziomicę, miarę, pęsetę, szkło powiększające uchwyty, dozownik, pilnik, zestaw pędzli i potrzebne do malowania przedmioty oraz farby.

Foto wyróżniające: Pixabay

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Nanotechnologia: Przełom w świecie małych cząsteczek
Nanotechnologia: Przełom w świecie małych cząsteczek
Nanotechnologia: Rewolucja w mikroświecie, otwierająca drzwi do nieskończonych możliwości. Przygotuj się na przyszłość w rozmiarze nano!
Makao – jak grać, żeby wygrać?
Makao – jak grać, żeby wygrać?
Zwycięstwo we wszystkich grach karcianych w dużym stopniu zależy niewątpliwie od szczęścia. Makao nie stanowi tutaj wyjątku, niemniej jednak istnieje […]
Rodzaje licytacji w brydżu
Rodzaje licytacji w brydżu
Brydż to jedna z najstarszych gier karcianych, w jaką współcześnie rywalizują gracze na całym świecie. Istnieje wiele jej odmian, jednak […]
Tagi
Ostatnie wpisy