Cuda ze sznurków – przewodnik po świecie makram
ArtystyczneZajęcia rekreacyjne
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Cuda ze sznurków – przewodnik po świecie makram

Starożytna sztuka zaplatania stała się popularnym hobby. Skąd pochodzi, do czego służy i na czym polega fenomen makram?

Krótka historia makramy

Makrama to sztuka wiązania sznurków i zaplatania z nich wzorów i kształtów bez użycia igieł, drutów czy szydełka. Do pracy używa się tylko dłoni. Samo słowo wywodzi się z języka arabskiego i oznacza wiązaną ozdobę. Technika plecenia makram do Europy przywędrowała ze starożytnej Asyrii i Babilonu. W czasach średniowiecza makramy wykorzystywało się przede wszystkim do tworzenia królewskich szat. Jak podają historycy, makramy zyskały na nowo popularność pod koniec lat 70. XX wieku.

Obecnie makrama stała się powszechną rozrywką oraz popularnym hobby. Blogerki, które zajmują się produkcją makram i prowadzą zajęcia dla początkujących, mają po kilka tysięcy obserwujących na swoich profilach w social mediach, a w ich warsztatach uczestniczą setki osób. Obecnie większość zajęć odbywa się w przestrzeni wirtualnej i bezpłatnie. Co tydzień można nauczyć się zaplatać nowy wzór np. kwietnik, torebkę czy ozdobną poduszkę.

Co można stworzyć z makramy?

W średniowieczu techniki plecenia makram służyły do wytwarzania narzut na fotele i łóżka, serwetek, lambrekin czy ozdób ściennych. Obecnie możliwości te znacznie się zwiększyły i z makram można zrobić prawie wszystko. Klasyczny wyrób makramowy to ozdoba ścienna. Tego typu dekoracje cieszą się dużym zainteresowaniem podczas organizacji wesel, gdzie służą jako ozdoba stołu młodej pary lub ściany za ich miejscami. Dużą popularnością cieszą się również wyroby modowe oraz galanteria, szczególnie wyjątkowe są plecione sukienki, torebki czy swetry.

Makrama stanowi także idealny materiał dekoracyjny wykorzystywany w projektowaniu pomieszczeń w stylu boho czy ekologicznym. Meble np. krzesła, hamaki, namioty czy huśtawki dla dzieci, półki na gazety, firanki, abażury do lamp, kwietniki czy lustra to tylko niektóre z pomysłów na wykorzystanie makramy w tworzeniu designu mieszkania. Kobiety interesujące się starożytną technika zaplatania potrafią również stworzyć oryginalną biżuterię, w tym niepowtarzalne, klimatyczne kolczyki w różnych wzorach i kolorach.

Makramy ścienne jak wiemy, są bardzo popularne wśród dekoracji wnętrz. Jednak może warto pomyśleć o makramie, ale tym…

Opublikowany przez Makramowe rękodzieła Czwartek, 24 grudnia 2020

Jak zaplata się makramy?

Do zaplatania podstawowych makram wystarczy znajomość 2–3 splotów. Makrama powstaje przez odpowiedni sposób wiązania, skręcania i nawijania nici lub sznurków, które są wcześniej przygotowane za pomocą konkretnego splotu. Odpowiednia technika pozwala na wykonanie trwałego wyrobu, który nie rozpadnie się przy użytkowaniu. Dzięki różnorodnym splotom i technikom zaplatania można kreować rozmaite wzory i łączenia.

Sztuka makramy to nie tylko umiejętność dokładnego wykonania splotów, ale także kreatywność oraz inwencja twórcza zaplatającego. Zdaniem specjalistów prowadzących makramowe warsztaty podstawą jest systematyczna praca, ponieważ same sploty i wiązania opanowuje się bardzo szybko. Z czasem przychodzi precyzja, a ta w tworzeniu makram jest niezwykle ważna. Im precyzyjniejsze przesunięcie nitek, równiejsze nawijanie i zaciąganie pętelek, tym efektowniejszy będzie końcowy wyrób.

Makramy – hobby dla każdego

Zaplatanie makram to sztuka, którą może opanować każda chętna osoba. Nie wymaga jakichkolwiek umiejętności manualnych. Potrzebne jest jedynie zaangażowanie, systematyczność oraz cierpliwość. Dodatkowo hobby to należy do jednych z najtańszych. Specjalne sznurki do wytwarzania makramy kosztują od kilku do kilkunastu złotych, w zależności od wymaganej grubości nici. Uchwyty, drążki i każdego rodzaje pomoce do utrzymania zaplatanej makramy można znaleźć pod ręką. Jedną z takich pomocy może być wieszak do ubrań.

Nieustannie odbywają się również darmowe warsztaty, podczas których z łatwością można poznać podstawowe sploty i techniki. W związku z pandemią wszystkie zajęcia odbywają się on-line, więc nie trzeba doliczać jakichkolwiek kosztów dojazdu. Jedynym wymogiem jest wolny czas, który można swobodnie poświęcić na naukę.

Zdjęcie wyróżniające: Pixabay

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Dlaczego warto grać w szachy?
Dlaczego warto grać w szachy?
Gra w szachy to jedna z najstarszych i najbardziej popularnych gier strategicznych na świecie. Oprócz samej rozrywki, gra w szachy przynosi wiele korzyści, takich jak poprawa koncentracji, kreatywności, pamięci czy umiejętności logicznego myślenia. Dlaczego warto grać w szachy?
Dlaczego warto znaleźć czas na odpoczynek?
Dlaczego warto znaleźć czas na odpoczynek?
W jaki sposób nauczyć się efektywnie odpoczywać i jakie aktywności będą dobrym rozwiązaniem wtedy, kiedy mamy wolne popołudnie?
Zimowa przejażdżka na koniu – o czym pamiętać przed wyruszeniem w plener?
Zimowa przejażdżka na koniu – o czym pamiętać przed wyruszeniem w plener?
Zima to pora roku, kiedy dni są krótkie i mroźne, co zniechęca wiele osób do jazdy konnej. Wystarczy jednak zastosować […]
Ostatnie wpisy