Decoupage sprawdzianem cierpliwości i precyzji
ArtystyczneZajęcia rekreacyjne
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Decoupage sprawdzianem cierpliwości i precyzji

Niewiele jest rzeczy, które sprawią nam radość w równym stopniu, co otrzymanie lub wręczenie komuś pięknie zdobionego przedmiotu, zwłaszcza jeśli ów podarek został wykonany własnoręcznie. Jak się okazuje, coraz większe grono osób decyduje się na samodzielne wykonywanie rozmaitych ozdób, a decoupage jako hobby zyskuje na popularności. Co należy wiedzieć przed rozpoczęciem przygody z nowym zajęciem?

Decoupage to technika zdobnicza w dużym uproszczeniu polegająca na dekorowaniu odpowiednio przygotowanej w tym celu powierzchni za pomocą wzorów wyciętych z cienkiego papieru – najczęściej serwetki lub papieru ryżowego. Jedną z największych zalet tego niełatwego rzemiosła jest fakt, iż można ozdabiać produkty wykonane niemal z każdego materiału. Znakomicie w roli tworzywa sprawdzi się zarówno drewno, jak i metal, plastik, szkło, czy ceramika. Dobrze wykonaną pracę poznamy po tym, że efekt końcowy będzie do złudzenia przypominał namalowany obrazek. Jeśli ten krótki opis brzmi zachęcająco, to być może decoupage jest zajęciem właśnie dla Ciebie!

Na samym początku trzeba liczyć się z koniecznością nabycia odpowiedniego sprzętu. Warto pamiętać, aby nie kupować od razu kosztownych narzędzi – te prostsze (i tańsze) powinny nam zdecydowanie wystarczyć do określenia, czy rzeczywiście dobrze czujemy się w tej wymagającej niemałych umiejętności manualnych technice. Jeśli chodzi o powierzchnię, świetnym wyborem dla początkujących będą przedmioty wykonane z surowego drewna, które w mgnieniu oka można przygotować do zdobienia, np. zwykła podkładka pod kubek czy deska do krojenia. Wyposażenie każdego amatora modelarstwa musi również zawierać zestaw farb akrylowych (najlepiej w jasnym kolorze), specjalny klej do dekupażu, lakier wodny, płaskie pędzelki z syntetycznego włosia oraz absolutny must have, a więc serwetki o intrygujących i nieoczywistych wzorach. Koszt pełnego ekwipunku nie powinien jednak wynieść więcej niż sto złotych.

https://twitter.com/MM4lice/status/1317786935151177728

Kiedy już jesteśmy w posiadaniu wszystkich niezbędnych narzędzi, możemy śmiało przystąpić do kolejnego etapu – samego decoupage. Wykonanie prostej dekoracji co prawda nie wymaga niebywałych zdolności czy talentu, ale z pewnością niejednokrotnie wystawi na próbę naszą cierpliwość. Nie porywajmy się zatem na skomplikowane techniki w początkowym etapie przygody z decoupage. W ten sposób nie tylko nie osiągniemy pożądanych efektów, ale również możemy szybko zniechęcić się do nowo rozpoczętego hobby.

Kolejnym po wyborze przedmiotu krokiem w ozdabianiu będzie właściwe przygotowanie powierzchni do procesu dekoracji. W tym celu należy wygładzić ją za pomocą papieru ściernego, a następnie pokryć farbą akrylową. Następnie nasza uwaga powinna skupić się na elemencie papierowym, którym zamierzamy udekorować dany przedmiot. Wycinamy z niego wzór odpowiadający kształtowi ozdabianego elementu. Jeśli wybór padł na serwetkę, musimy pamiętać, by uprzednio rozdzielić ją do momentu, w którym w naszych dłoniach pozostanie jedynie cienka warstwa zawierająca interesujący nas motyw. Następnie przykładamy ją do przygotowanej powierzchni, a na całość nakładamy pędzelkiem cienką warstwę kleju. Po jego wyschnięciu na przedmiot warto nałożyć jeszcze kilka warstw lakieru – dzięki temu brzegi serwetki nie będą wyczuwalne pod palcami, a wybrany wzór będzie do złudzenia przypominał namalowany obrazek. Na sam koniec nie pozostaje nic innego, jak podziwiać powstałe dzieło sztuki.

Dekoracje decoupage dają niemalże nieograniczone możliwości, a w sieci aż roi się od coraz bardziej wyszukanych metod ozdabiania rozmaitych przedmiotów. Najważniejsze, by jak najszybciej załapać podstawy, a reszta – jak to w sztuce bywa – zależy już od nas samych i naszych pomysłów. Prostota oraz niezwykle szeroki wachlarz możliwości w połączeniu z niskimi kosztami sprawią, że w tej coraz powszechniej praktykowanej technice odnajdą się zarówno początkujący, jak i osoby, dla których prace manualne stanowią chleb powszedni.

Zdjęcie wyróżniające: Adobe Stock

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Podstawy diet roślinnych: kompleksowy przewodnik dla początkujących
Podstawy diet roślinnych: kompleksowy przewodnik dla początkujących
Diety roślinne, coraz bardziej popularne w dzisiejszym społeczeństwie, stanowią nie tylko wybór etyczny czy ekologiczny, ale także podstawę dla zdrowego stylu życia.
Akwaria Amano – akwarystyka wyniesiona do poziomu dzieła sztuki
Akwaria Amano – akwarystyka wyniesiona do poziomu dzieła sztuki
Sztuką może być wszystko, co dostarcza nam przyjemnych doznań, porusza ducha, jest źródłem relaksu, uwalnia od stresu oraz daje możliwość […]
Umysł – niezwykle istotny element przy uprawianiu MMA
Umysł – niezwykle istotny element przy uprawianiu MMA
Sporty walki to aktywność fizyczna, która wymaga od zawodnika ogromu poświęceń. Aby odnosić sukcesy w MMA, należy nie tylko trenować […]
Ostatnie wpisy