Mianem carvingu określa się sztukę tworzenia rzeźb i wykonywania dekoracji z warzyw oraz owoców. Jaka jest jego historia? Jakiego rodzaju noże są tutaj niezbędne? Z jakiego rodzaju stylami carvingu możemy mieć do czynienia? O tym wszystkim dowiesz się z tego artykułu.
Carving jest nurtem tak zwanej sztuki pałacowej, która wywodzi się z Tajlandii, Japonii oraz Chin. Powstał on ponad 1000 lat temu z myślą o dekorowaniu dań na dworach królewskich. Motywy roślinne i zwierzęce wykonywane były przy pomocy specjalnych nożyków, a następnie barwione naturalnymi barwnikami – miały one na celu intensyfikować apetyt gości.
Do carvingu najlepiej nadają się niedojrzałe owoce, takie jak papaja, dynia piżmowa, arbuz czy melon. Znajdują zastosowanie w szczególności w przypadku osób początkujących. Związane jest to z tym, że posiadają stosunkowo miękki miąższ oraz dużą płaszczyznę, która pozwala na swobodne wycinanie różnego rodzaju kształtów. W carvingu wykorzystuje się również warzywa, takie jak buraki, rzepę, rzodkiew, brukiew lub kabaczki. Jako że są one mniejsze i twardsze, wymagają nieco więcej wprawy. To samo tyczy się tak zwanych warzyw trudnych, do których zaliczane są cebula, pomidor oraz papryczka chili. W Azji do carvingu używa się niekiedy również roślin takich rzodkiew japońska czy bulwy kolokazji.
Wczoraj zakończyliśmy warsztaty carving art.
Uczestnicy własnoręcznie tworzyli dekoracje z warzyw i owoców pod czujnym okiem prowadzącego. 🍊🍉🍏🥒🥕A może i Ty chcesz poznać tajniki carvingu?
Opublikowany przez Edugika – Centrum Szkoleniowe Środa, 17 lutego 2021
Aby móc rozpocząć swoją przygodę ze sztuką, jaką jest carving, należy zaopatrzyć się w specjalny nóż. W tradycyjnym tajskim carvingu do tego celu używa się wyłącznie klasycznego noża tajskiego. Na sklepowych półkach spotkać się można z różnego rodzaju zestawami, które znajdują zastosowanie u osób zarówno początkujących, jak i zaawansowanych. W ich skład wchodzić może między innymi nóż w kształcie litery U niezbędny do robienia nacięć o okrągłym lub owalnym kształcie. Do czynienia możemy mieć również z nożem w kształcie litery V, który sprawdza się podczas wykonywania trójkątnych nacięć w formie kwiatów, liści czy gałęzi. Długi, bardzo ostry nóż używany jest do pierwszej obróbki dużych owoców i warzyw.
Nie sposób nie wspomnieć tutaj także o nożu syjamskim, który jest niezbędny podczas wykonywania trudnych wzorów na nieco mniejszych owocach i warzywach. W zestawach do carvingu znaleźć można również dłuta do rzeźbienia precyzyjnych elementów, wykrawacz służący do wykonywania kulek z miąższu owoców, takich jak melon czy arbuz, temperówkę do warzyw, za pomocą której przygotować można dekoracyjne kwiaty, nożyczki do wycinania płaskich elementów, takich jak liście, oraz skrobak do skórki owoców cytrusowych.
Do czynienia możemy mieć z kilkoma różnymi rodzajami carvingu. Najpopularniejszym jest tajski, czyli najstarszy. Tym, co go wyróżnia, jest delikatność, finezja oraz lekkość wzorów, a także szybkość ruchów. Carving tajski obejmuje głównie motywy kwiatowe, zwierzęce oraz duże, łączone kompozycje składające się z wyrzeźbionych warzyw i owoców z akcentami w postaci liści oraz gałęzi. W carvingu tajskim używa się wyłącznie jednego noża – tajskiego.
Kolejna odmiana carvingu to chiński, w którym dominują sceny pochodzące z kultury chińskiej. Rzeźbi się je zostawiając skórkę arbuza i wycinając tło. Najczęściej spotykamy się ze scenami batalistycznymi, elementami chińskiego alfabetu, smokami oraz motywami sportowymi. Do czynienia możemy mieć również z carvingiem europejskim, który jest mieszanką wymienionych powyżej stylów. Prace dotyczyć mogą tutaj różnej tematyki. Najczęściej jednak zostawia się niewielkie ilości skórki arbuza, co ma na celu podkreślenie zastosowanych wzorów i motywów kwiatów, liści, napisów oraz rysunków. Warto wspomnieć tutaj także o rzeźbie przestrzennej, która zbliżona jest do rzeźbienia w kamieniu, drewnie czy lodzie. Tworzone przez carvingowych artystów prace są swoistymi dziełami sztuki wymagającymi bardzo mocno rozwiniętej wyobraźni przestrzennej.
Foto wyróżniające: Pixabay