Scrapbooking, czyli jak przyozdobić domowe albumy skrawkami papieru
ArtystyczneZajęcia rekreacyjne
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Scrapbooking, czyli jak przyozdobić domowe albumy skrawkami papieru

Rękodzielnicze hobby polegające na zdobieniu albumów, kartek okolicznościowych czy kopert to na pozór proste zajęcie. Jak właściwie się do niego przygotować?  

Najważniejsze narzędzia

Scrapbooking to jedno z tych zajęć artystycznych, które nie wymaga większych umiejętności plastycznych. Do zrealizowania efektownego albumu wystarczy dobry pomysł, podstawowe wyposażenie i wyczucie estetyczne. W zestawie pozwalającym na rozpoczęcie pracy powinna przede wszystkim znaleźć się baza lub album, który ma zostać ozdobiony.

Na początku można kupić gotową bazę albumową, a z czasem zacząć samodzielnie przygotowywać album, na przykład z kartek twardego bristolu. Dekorację można też wykonać na kartce papieru, na której umieści się zdjęcia, a  wokół nich wykonać zdobienia. 

Do scrapbookingu potrzebne są także ostre nożyczki lub nożyk do tapet, klej, dziurkacz, zszywacz, dwustronna taśma klejąca lub klej na gorąco, arkusze papieru dekoracyjnego, ozdoby (koraliki, cekiny, kawałki materiału), stare czasopisma, naklejki, linijka, ekierka oraz kolorowe flamastry czy długopisy.

Dekoracyjnych kartek papieru warto poszukać w sklepie, gdyż w ofercie wielu marek można znaleźć kartki dedykowane scrapbookingowi. Taki papier ma odpowiednią grubość i giętkość, która nie sprawia problemu podczas wycinania czy przyklejana.

Jak rozpocząć zdobienie?  

Pracę należy rozpocząć od zaprojektowania rozmieszczenia wszystkich ozdób. W przypadku albumu ze zdjęciami warto na początek przykleić poszczególne fotografie na każdą ze stron albumu, a  następnie ołówkiem narysować miejsca, w których mają znaleźć się ozdoby. Przed naklejeniem zdjęć białą stronę bazy można zakleić kolorową kartką papieru, tworząc bardziej wyraziste tło.

Po odpowiednim zaplanowaniu można zabierać się do pracy. W przypadku albumów ze zdjęciami najlepiej prezentują się prace, które wypełniają całą przestrzeń, nie zostawiając pustego miejsca czy nieestetycznych dziur. Dodatkowym elementem jest zdobienie samych zdjęć, na przykład poprzez  zabawne naklejki, błyszczące cekiny czy dopiski kolorowym markerem. W początkowych etapach tworzenia dekoracji przydatne mogą okazać się gotowe szablony, które można zakupić w sklepach papierniczych.

Jakie ozdoby można wykonać metodą scrapbookingu?  

Zajęcia artystyczne polegające na ozdabianiu różnych przedmiotów skrawkami materiału czy dekoracyjnego papieru dają wiele możliwości. Jedynym ograniczeniem w przypadku scrapbookingu jest wyobraźnia. Proste projekty, takie jak antyramy ze zdjęciami czy albumy fotograficzne, można przygotować jako trening na dobry początek i dokładne zapoznanie się z  technikami mocowania konkretnych materiałów. 

Wraz z wzrostem umiejętności i nowymi pomysłami warto wykorzystać sztywniejsze materiały oraz klej na gorąco i rozpocząć przygotowywanie bardziej wymagających projektów. Scrapbooking świetnie sprawdzi się jako metoda samodzielnego przygotowania zaproszeń, na przykład na ślub czy rodzinne przyjęcie, lub kartek okolicznościowych. 

Bardziej zaawansowani miłośnicy scrapbookingu w kreatywny sposób potrafią przyozdobić także ramki do zdjęć, albumy pamiątkowe, a nawet całe plakaty. Inspiracji i ciekawych rozwiązań technicznych można poszukiwać w mediach społecznościowych u osób, które na co dzień zajmują się scrapbookingiem zawodowo lub w formie rozrywki.

Zdjęcie główne: Dominika Roseclay/pexels.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
„Wystrzałowe” krewetki w akwarium morskim
„Wystrzałowe” krewetki w akwarium morskim
Krewetki to jedne z najefektowniejszych bywalców akwarium morskiego. Ubarwienie, osobliwe cechy oraz umiejętności, a także ich sposoby obrony czy polowania […]
Jak naturalne składniki pomagają w pielęgnacji skóry?
Jak naturalne składniki pomagają w pielęgnacji skóry?
Odkryj dobroczynne działanie naturalnych składników w pielęgnacji skóry. Zrozum, jak zdrowe substancje z natury mogą przyczynić się do jej zdrowego wyglądu.
Kajak-polo – poznaj zasady gry i ciekawostki związane z nieolimpijską dyscypliną sportu
Kajak-polo – poznaj zasady gry i ciekawostki związane z nieolimpijską dyscypliną sportu
Kajak-polo ta gra podbija Polskę!
Ostatnie wpisy