Patchwork dla początkujących – wyczaruj cuda z kawałków materiału!
ArtystyczneZajęcia rekreacyjne
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Patchwork dla początkujących – wyczaruj cuda z kawałków materiału!

Kreatywne łączenie nietypowych tkanin, kolorów oraz wzorów umożliwia tworzenie unikatowych projektów, które ozdobią każde pomieszczenie. Dowiedz się, na czym dokładnie polega patchwork!

Na czym polega patchwork?

Metoda szycia opiera się na łączeniu skrawków różnych materiałów w jedną całość. Tkaniny można dobierać kolorystycznie, geometrycznie lub łączyć w pozornie chaotycznych kombinacjach. Patchwork to zajęcia pobudzające kreatywność, a wykonane dzieła mogą ozdobić każde wnętrze. Styl szycia umożliwia także wykorzystywanie specjalnych technik, które podnoszą walory estetyczne wykonanej pracy. Jednym z takich elementów jest pikowanie, czyli umieszczanie na materiale dodatkowych szwów.

Możliwości w patchworku są nieskończone – dotyczy to zarówno doboru materiałów (od bawełnianych aż po jeans), sposobów ich połączenia, jak i projektów, które można z nich stworzyć. Rozpoczynający swoją przygodę z tym artystycznym zajęciem szybko wciągają się w szycie i systematycznie rozwijają swoje umiejętności.

Dziś czas na kolejną upcyklingową inspirację😊. Mimo że na dworze już coraz cieplej i pogoda nie zachęca do siedzenia w…

Opublikowany przez Zero Waste Lublin Poniedziałek, 19 kwietnia 2021

Co można wykonać tą metodą?

Kiedyś za pomocą patchworku tworzyło się głównie przedmioty codziennego użytku, których brakowało w wyposażeniu domowym. Najczęściej były to poduszki, koce, ciepłe ubrania czy narzuty. Obecnie tą metodą można uszyć praktycznie każdą wymarzoną ozdobę czy przedmiot. Zszyte kawałki materiału można umieścić na konkretnym przedmiocie, na przykład wazonie, tym samym całkowicie odmieniając jego wygląd.

Internet wypełniony jest instruktażowymi filmami, które pokazują, jak stworzyć projekt krok po kroku. Do najpopularniejszych prac patchworkowych zalicza się obecnie: ozdobne poduszki, pledy, narzuty, nakrycia na stół, koce, pościel, pokrowce, dywany, ubrania lub ich ozdobne fragmenty, siedzisko dla zwierzaka, abażur, zasłony czy ręczniki. Efekt końcowy zależy od dobranego materiału, wybranego wzoru patchworkowego oraz kreatywności wykonującego materiałowe dzieło.

Projektowanie

Zanim rozpocznie się proces szycia, należy dokładnie zaprojektować rozmiar oraz wygląd finalnego obiektu. Wymiary muszą być dostosowane do liczby bloków i skrawków tkanin, jakie mają być użyte w szyciu. Następnym krokiem jest wybór układu. Możliwości jest kilka, a każda z nich uzależniona jest od rozmiaru oraz liczby bloków. Najpopularniejsze modele to: łączący się ze sobą układ kafelkowy, blok rozdzielony separatorami, interbloki, bloki z interblokami, plecionka, płotek, sampler i antyczny kafel.

Każda z kompozycji nadaje całemu projektowi innego charakteru, dlatego warto dokładnie sprawdzić dostępne wzory i wybrać ten, który będzie prezentować się najlepiej. Najłatwiejsze projekty dedykowane początkującym krawcom składają się głównie z materiałów w kształcie kwadratu lub prostokąta. Wraz ze wzrostem umiejętności można próbować wszywać tkaniny trójkątne lub łączyć kształty w nieoczywisty sposób.

Niezbędne wyposażenie

Podstawowym sprzętem do patchworku jest maszyna do szycia. Najlepiej sprawdzi się tutaj model wieloczynnościowy, który dzięki wymiennym stopkom umożliwi nie tylko samo łączenie tkanin, ale także ozdobne pikowanie projektu. Po szczegółowe parametry wyposażenia, rodzaje stopek oraz sposoby korzystania z nich podczas pracy, należy zajrzeć do jednej z licznych stron internetowych dotyczących uprawiania patchworku. Hobby to jest bowiem bardzo popularne i pozwoliło stworzyć w Polsce aktywną sieć społeczności, która dzieli się zdobytym doświadczeniem i doradza, jak skutecznie szyć.

Do etapu projektowania i wybierania skrawków materiału przyda się krawiecka kreda, miara, nożyczki, kolorowe nici, szpilki, igły, agrafki i szablony, które ułatwią projektowanie dla rozpoczynających swoją przygodę z patchworkiem. Przydatnym akcesorium może się także okazać żelazko, które umożliwia zaprasowywanie fragmentów materiału jeszcze w czasie szycia.

Zdjęcie wyróżniające: pixnio.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Jakie czynniki wpływają na wartość kolekcjonerską nasion marihuany?
Jakie czynniki wpływają na wartość kolekcjonerską nasion marihuany?
Odkryj czynniki wpływające na wartość kolekcjonerską nasion marihuany. Poznaj kluczowe elementy, które determinują cenę i atrakcyjność genetyki.
Jak utrzymanie czystości wpływa na produktywność pracowników?
Jak utrzymanie czystości wpływa na produktywność pracowników?
Dowiedz się, jak czyste środowisko pracy może zwiększyć wydajność twojego zespołu. Odkryj praktyki utrzymania porządku, które sprawiają, że pracownicy są efektywniejsi i szczęśliwsi.
Dlaczego warto grać w szachy?
Dlaczego warto grać w szachy?
Gra w szachy to jedna z najstarszych i najbardziej popularnych gier strategicznych na świecie. Oprócz samej rozrywki, gra w szachy przynosi wiele korzyści, takich jak poprawa koncentracji, kreatywności, pamięci czy umiejętności logicznego myślenia. Dlaczego warto grać w szachy?
Ostatnie wpisy