Ryby i sprzęty do małego akwarium – jak zacząć przygodę z akwarystyką?
AkwarystykaZajęcia rekreacyjne
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Ryby i sprzęty do małego akwarium – jak zacząć przygodę z akwarystyką?

Artykuł sponsorowany

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułu i osobiste poglądy autora.

Pierwsze akwarium, które kupujemy, jest zwykle niewielkie. Na początku akwarystycznej przygody rzadko decydujemy się na akwaria o pojemnościach większych niż 100 litrów. Musimy jednak pamiętać, że nie wszystkie ryby można hodować w małym zbiorniku. Do 25- czy 50-litrowego akwarium należy również dobrać odpowiednią grzałkę, filtr i dekoracje. Zobacz, jak dobrze wystartować z nowym hobby.

Akwarystyka to przez wielu niedoceniane zainteresowanie. Kojarzy się często z ogromem pracy, a jednocześnie – paradoksalnie – z nudą. Nie da się ukryć, że hodowanie rybek to zupełnie inna para kaloszy niż zaproszenie do domu psa czy kota – trudno byłoby bowiem mówić o głębokiej więzi; akwarium nie zaspokoi też potrzeby przytulenia się do futrzastego przyjaciela po trudnym dniu. Hodowanie rybek w domu ma jednak wiele zalet – a jak się do tego przygotować, by nie zaszkodzić żywym istotom i móc czerpać radość z obserwowania ich podwodnego życia, przeczytasz poniżej.

Wybór pierwszego akwarium, grzałki, filtra

Małe akwarium – czyli jakie? Myśląc o niewielkim zbiorniku, nie bierz nawet pod uwagę zakupu kuli – przebywanie w niej szkodzi rybom akwariowym. Jeśli nie masz doświadczenia w akwarystyce i nie wiesz, czy to hobby dla Ciebie, wybierz akwarium o pojemności 20-50 litrów. Jeśli masz trochę więcej zapału i miejsca, pomyśl ewentualnie o zbiorniku 50- lub 100-litrowym.

Wszelkie akcesoria, takie jak grzałka do akwarium czy filtr, powinny być dobrane m.in. do wielkości zbiornika oraz Twoich wymagań – jeśli na przykład ze względu na estetykę nie odpowiada Ci grzałka wewnętrzna, wybierz grzałkę przepływową, która jest niemal niewidoczna. Przyjmuje się, że należy ustawić temperaturę wody na poziomie ok. 25 stopni Celsjusza – ale upewnij się, że te parametry będą odpowiednie dla wybranych przez Ciebie rybek.

Jakie rybki do pierwszego akwarium?

Na początek przygody z akwarystyką warto wybrać mniej wymagające gatunki ryb, np. mieczyki, gupiki, platki, neony czerwone czy molinezje. Absolutną podstawą jest jednak sprawdzenie wymagań każdego z tych gatunków. Wiele z nich należy bowiem hodować w akwarium o pojemności wynoszącej co najmniej 50 litrów, niektóre wymagają towarzystwa określonej liczby przedstawicieli swojego gatunku, inne lepiej czują się w samotności.

Szczególnie ważne jest też niełączenie ze sobą niektórych gatunków rybek. Podstawowe zasady: nie hodujemy w jednym akwarium ryb pochodzących z różnych kontynentów, nie łączymy rybek ciepłolubnych z zimnolubnymi ani tych, które pływają szybko z wolno pływającymi. A także, co oczywiste, nie wpuszczamy do zbiornika ryb drapieżnych i tych, które stanowią ich pożywienie. Zasad niełączenia gatunków jest więcej – te jednak stanowią podstawę wiedzy o doborze fauny do swojego domowego akwarium.

Za co pokochasz akwarystykę?

Istnieje duże prawdopodobieństwo, że po założeniu akwarium wciągniesz się w akwarystykę. Jest to w istocie niezwykle ciekawe hobby, w ramach którego można nieustannie poszerzać swoją wiedzę, rozszerzać hodowlę, poznać zasady uprawy roślin akwariowych. Przygotuj się więc dobrze do założenia pierwszego zbiornika, utrzymuj go w czystości, dbaj o zdrowie swoich rybek. Zyskasz dzięki temu niezwykle odprężające, wyciszające i uczące cierpliwości zajęcie.

Zdjęcie: materiał Klienta.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Wymarzone akwarium morskie – jaką drogę obrać?
Wymarzone akwarium morskie – jaką drogę obrać?
Jeżeli piękno rafy koralowej oraz jej mieszkańców zachwyciło nas na tyle, że zapragnęliśmy tego kawałka piękna dla siebie i pomyśleliśmy […]
Kataklizmy im nie straszne! Kim są preppersi?
Kataklizmy im nie straszne! Kim są preppersi?
Wielu z nas kojarzy preppersów jako nieco zwariowane osoby, które uzbrojone w znalezione uprzednio patyki biegają po lesie, rozpalają tam […]
Jak ubrać się na wyprawę survivalową?
Jak ubrać się na wyprawę survivalową?
Survival rządzi się swoimi prawami. Wakacyjna wyprawa w dobrze sobie znane tereny a wyprawa survivalowa to dwie zupełnie różne rzeczy. […]
Ostatnie wpisy