Wymarzone akwarium morskie – jaką drogę obrać?
AkwarystykaZajęcia rekreacyjne
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Wymarzone akwarium morskie – jaką drogę obrać?

Jeżeli piękno rafy koralowej oraz jej mieszkańców zachwyciło nas na tyle, że zapragnęliśmy tego kawałka piękna dla siebie i pomyśleliśmy o założeniu akwarium morskiego, to na początku drogi prowadzącej do spełnienia naszych marzeń musimy zaopatrzyć się w niezbędną wiedzę, która pozwoli wybrać własną drogę, najbardziej dla nas odpowiednią.

Wertując różne strony oraz przeglądając fora internetowe napotkamy na wiele koncepcji (czasem ze sobą sprzecznych) związanych ze sposobem zakładania i prowadzenia akwarium morskiego. Na pytanie, jakiej powinno być ono wielkości, najczęściej otrzymujemy odpowiedź: jak największe. I tu od razu nasuwa się klasyczne pytanie: czy rozmiar ma znaczenie?

Zwolennicy jak największych zbiorników – wydaje się – sensownie argumentują, iż kilkusetlitrowe akwaria bardziej odzwierciedlają warunki panujące na rafie koralowej, a dodatkowo łatwiej utrzymać w nich stabilne parametry i na pewno robią większe wrażenie na obserwatorach. Dlatego aby to osiągnąć, możemy skorzystać z usług firm, które profesjonalnie zaprojektują i wykonają akwarium w domu, firmie lub biurze, oferując także serwis. A nam pozostaje tylko podziwiać piękno, z którym możemy na co dzień obcować.

Można też podążyć inną drogą i wybrać po prostu tak duże akwarium, na jakie nas stać pod względem finansowym, mieszkaniowym, czy czasowym. Ważne, że końcowy efekt, który zachwyca swoim pięknem, jest wynikiem naszej pomysłowości, ciężkiej pracy, cierpliwości i sumienności. Wielkość ma w tym przypadku drugorzędne znaczenie, a już na pewno nie jest gwarantem sukcesu czy synonimem piękna.

Sukces można także osiągnąć decydując się na najmniejsze akwarium morskie, a więc nano lub pico reef. Wielu akwarystów zajmujących się akwarystyką morską raczej zniechęca jednak do takiego rozwiązania, ponieważ wbrew pozorom jest ono trudne. Utrzymanie stabilnych parametrów, a zwłaszcza pielęgnacja wymagają systematyczności (cotygodniowe podmiany wody) i sumienności (np. regularne i dokładne czyszczenie z glonów, odpowiedni dobór oraz dozowanie preparatów). Dzięki małym rozmiarom akwarium możemy natomiast robić to wyjątkowo precyzyjnie i szybko reagować, zauważając niepokojące symptomy.

Można zatrudnić firmę do zakładania i serwisowania, można mieć duże akwarium, albo założyć małe, które swoje istnienie zawdzięcza właśnie nam – które pielęgnowaliśmy i doglądaliśmy, aby jego mieszkańcy jak najlepiej się czuli, a nasza miniaturowa rafa piękniała i cieszyła oko. Byśmy z dumą mogli powiedzieć: to jest moje akwarium morskie.

Zdjęcie wyróżniające: Adobe Stock

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Akcesoria przydatne w czyszczeniu akwarium
Akcesoria przydatne w czyszczeniu akwarium
Celem każdego akwarysty jest takie ustawienie parametrów wody oraz dobranie takiej obsady i roślin, by akwarium czyścić jak najrzadziej. Owszem, […]
Sprzęt turystyczny, który nigdy nie zawodzi!
Sprzęt turystyczny, który nigdy nie zawodzi!
Wysoka jakość to jeden z ważniejszych czynników, jakim powinniśmy się kierować przy wyborze sprzętu turystycznego.
Rafting w Polsce – przygoda dla każdego
Rafting w Polsce – przygoda dla każdego
Rafting to popularny sport wodny, który w Polsce zyskuje coraz większą popularność. Oferuje on niezapomniane wrażenia i wyzwania, jednocześnie pozwala na aktywny wypoczynek i kontakt z naturą. W tym artykule przedstawimy, gdzie w Polsce można uprawiać rafting oraz jak się do niego przygotować.
Ostatnie wpisy