Małże i jeżowce – niedoceniani bohaterowie drugiego planu w akwarium morskim
AkwarystykaZajęcia rekreacyjne
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Małże i jeżowce – niedoceniani bohaterowie drugiego planu w akwarium morskim

Akwarystyka morska to nie tylko ryby i koralowce. Wśród mieszkańców rafy koralowej są także inne ciekawe, bardzo atrakcyjne stworzenia, które mogą znaleźć się w naszym akwarium, podnosząc jego atrakcyjność. Należą do nich m.in. frapujące małże oraz jeżowce.

Ctenoides ales – małż elektryczny

Ctenoides ales to gatunek małża, który występuje w środkowej części Indo-Pacyfiku i u wybrzeży Australii. Należy do rodziny dużych i efektownie ubarwionych małży posiadających macki płaszczowe. Żyje w naświetlonej, powierzchownej warstwie wody oceanicznej, przebywając zazwyczaj na głębokości od 3 do 50 metrów. Nazywany jest także małżem disco („disco clam”). Jako jedyny znany przedstawiciel gatunku posiadł umiejętność kontrolowanego migotania (kilka razy na sekundę). Nie emituje on jednak własnego światła, lecz odbija padające promienie dzięki drobinkom krzemionki. Posiada także inne ciekawe cechy – ma 40 oczu, potrafi pływać, a nawet… zmienić płeć (zaczyna życie jako samiec, a kończy jako samica).

Tridacna – królewski małż

Tridacna to rodzaj małży należący do rodziny przydaczniowatych (Tridacnidae). W języku polskim gatunki zaliczane do tego rodzaju nazywa się mianem przydaczni lub tridakny. Te piękne, niezwykle kolorowe małże występują w akwenach od Oceanu Indyjskiego i Pacyfiku aż po wschodnie wybrzeża Afryki. Żyją na rafach koralowych, na głębokości od 1 do 15 metrów.

Wpływ na ubarwienie tych zwierząt mają żyjące na nich zooksantele. Najczęściej spotykane są małże koloru zielonego i niebieskiego. Odżywiają się przeważnie przy pomocy symbiotycznych zooksantelli (glonów), dlatego wymagają dużej ilości światła. Nie tolerują silnego prądu wody, ale umiarkowana cyrkulacja w akwarium jest niezbędna, aby dostarczać im planktonu, którym się żywią. Należy je także regularnie dokarmiać dedykowanymi pokarmami dla małży lub twardych korali SPS. Małże z gatunku Tridacna są naturalnymi filtratorami, gdyż podczas pobierania pokarmu jednocześnie przefiltrowują wodę, z której czerpią także składniki odżywcze i mikroelementy.

Mespilia globulus – skuteczny czyściciel

Mespilia globulus to stosunkowo pospolity, ale i piękny gatunek jeżowca występujący w naturze zarówno w Oceanie Indyjskim, jak i w Pacyfiku. Jest niewielki – dorasta do około 5-6 cm. Jego kolce są krótkie, niezbyt sztywne, ale dość ostre (dlatego nie zaleca się dotykania go ręką). Mespilia Globulus jest wszystkożerny, choć preferuje pokarmy roślinne. Zjada także glony – nawet wapienne, dlatego dobrze czyści skały i szyby w zbiorniku. Jeżowiec ten uwielbia zbierać materiał organiczny (kamyczki, muszelki, kawałki makroglonów) i nim się przystrajać, stąd też akwaryści morscy zaczęli nazywać go „śmieciarzem”. Wbrew niezbyt chlubnemu przydomkowi, jest bodaj najpiękniejszym dostępnym jeżowcem akwariowym. Posiada przepiękny, głęboko niebieski kolor (royal blue – błękit królewski). Można trzymać go pojedynczo, w grupie czy z innymi gatunkami jeżowców. Żyje maksymalnie do 5 lat. Minimalna pojemność akwarium, w jakim można hodować to zwierzę wynosi 50 litrów. Woda powinna mieć temperaturę od 22°C do 28°C i stabilne parametry.

Diadema setosum – Igielnik

Diadema setosum to pospolity gatunek szkarłupnia z gromady jeżowców, który został wyposażony w czarne kolce mogące osiągać nawet do pół metra długości. Zamieszkuje Ocean Indyjski (także Morze Czerwone i Zatokę Perską) oraz Zachodni Pacyfik. Rozmnaża się wyłącznie w środowisku naturalnym, a rozród jest uzależniony od faz księżyca. Gatunek ten spotykany jest na rafach koralowych, skałach, ale także w koloniach makroglonów. Występuje przeważnie w wodach płytkich – od 1 do 6 metrów. Jest wszystkożerny, aczkolwiek w jego diecie przeważają glony. Korpus tego jeżowca (bez kolców) osiąga w naturze średnicę około 7 cm, zaś akwariach nieco mniej. Ponadto posiada na wierzchu pięć charakterystycznych białych kropek.

Piratereef Diadema setosum

Opublikowany przez nikolasvr79 Środa, 14 października 2020

W akwariach morskich kolce tego popularnego jeżowca osiągają rozpiętość 20-25 cm. Są kruczoczarne, długie i puste w środku. Ich ostre zakończenia wyposażone są dodatkowo w gruczoły jadowe. Ukłucie skutkuje bardzo bolesną raną i swędzącą wysypką. Pomiędzy kolcami tych jeżowców często skrywają się też ryby.

Diadema setosum ochoczo „wdrapuje się” na skały i penetruje dno zbiornika szukając tam martwych organizmów oraz glonów. Jest doskonałym „glonożercą” – skrobie glony do gołej skały czy szyby. Minimalny zbiornik dla tego typu jeżowców powinien mieć przynajmniej 300 litrów, ponieważ zajmują one sporo miejsca i mogą być zagrożeniem dla pozostałych ryb.

Zdjęcie wyróżniające: Wikipedia

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Jan-Krzysztof Duda z sukcesem w chińskim turnieju hybrydowym. Polak najlepszy w szachach błyskawicznych!
Jan-Krzysztof Duda z sukcesem w chińskim turnieju hybrydowym. Polak najlepszy w szachach błyskawicznych!
Jan-Krzysztof Duda po raz kolejny udowodnił, że zalicza się do ścisłej światowej czołówki. Tym razem arcymistrz w Wieliczki zdominował rywalizację […]
Rezonans magnetyczny: Odkrywaj wnętrze swojego ciała bezinwazyjnie
Rezonans magnetyczny: Odkrywaj wnętrze swojego ciała bezinwazyjnie
Odkryj tajemnice swojego wnętrza dzięki rezonansowi magnetycznemu - bezpieczna i precyzyjna technologia diagnostyczna.
Znaczenie i korzyści stosowania oznaczników kabli ziemnych w branży energetycznej
Znaczenie i korzyści stosowania oznaczników kabli ziemnych w branży energetycznej
Sprawdź, jak oznaczniki kabli ziemnych przyczyniają się do efektywności i bezpieczeństwa w branży energetycznej. Dowiedz się o ich znaczeniu i korzyściach z ich stosowania.
Ostatnie wpisy