Na co zwracać uwagę, kupując kamerę cyfrową?
News
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Na co zwracać uwagę, kupując kamerę cyfrową?

Kupno kamery cyfrowej to poważny wydatek, dlatego wybór danego modelu powinien być podjęty w sposób odpowiedzialny i rozsądny. W takim razie o czym pamiętać, poszukując odpowiedniego egzemplarza? Odpowiedź na to pytanie znajduje się w poniższym artykule.

Przeznaczenie

To podstawowy czynnik, od którego zależy wybór i który determinuje rodzaj kamery odpowiedni do danego zastosowania. Jeżeli poszukujesz sprzętu do amatorskich nagrań lub dopiero zaczynasz przygodę z filmowaniem, w zupełności wystarczą Ci podstawowe modele, z których najtańsze są dostępne w cenie nawet poniżej 1000 zł. To relatywnie niewielkie i proste urządzenia, jednak niczego więcej nie potrzebujesz w celu dokumentowania codziennych czy najważniejszych wydarzeń z życia, jak wesele, urodziny albo wakacyjny wyjazd.

Z kolei bardziej doświadczonym użytkownikom polecamy półprofesjonalne modele, które doskonale nadają się do tworzenia dłuższych, wysokojakościowych materiałów, a jednocześnie nie kosztują majątku i są relatywnie proste w obsłudze. Koszt ich zakupu wynosi kilka tysięcy złotych i może osiągać kwoty ok. 10 000. Z kolei jeszcze więcej trzeba zapłacić za kamerę w pełni profesjonalną, przeznaczoną dla zawodowych kamerzystów, która poza wysoką ceną wyróżnia się także dużymi wymiarami. Osobnym segmentem są modele o miniaturowych rozmiarach służące do szpiegowania czy nagrywania obrazu w ruchu (np. GoPro).

Rozdzielczość

Im wyższa rozdzielczość nagrywania obsługiwana przez dany egzemplarz, tym lepsza jakość obrazu. Obecnie standardem jest format Full HD, który zapewnia rozdzielczość 1920 x 1080 px, jednak na jeszcze bardziej spektakularne efekty można liczyć dzięki wykorzystaniu kamer wspierających rozdzielczość 4K, ponieważ zapisują one obraz z rozdzielczością 3840 x 2160 px.

Lokalizacja plików wynikowych

W sprzedaży znajdują się kamery wyposażone we własny dysk twardy lub zapisujące filmy na karcie pamięci. Jeżeli zamierzasz wykorzystywać sprzęt do nagrywania długich materiałów, np. wesela, koncertu czy spektaklu, postaw na egzemplarz z dyskiem twardym z uwagi na dostępność dużej ilości miejsca. Z kolei do dokumentowania krótkich scen w zupełności wystarczy model z kartą pamięci.

Zoom

Chcąc mieć pewność wysokiej jakości nagrywanego materiału, należy wybierać modele z zoomem optycznym, a nie cyfrowym. Wiele kamer z zoomem optycznym znajdziesz w wypożyczalni https://www.panda-rent.pl/kamery/.

Rodzaj matrycy

Decydując się na tanie modele o amatorskim zastosowaniu, wybór matryc jest praktycznie ograniczony do rozdzielczości 800.000 px. Bardziej zaawansowane modele są wyposażone w trzy matryce, które zapewniają znacznie lepsze odwzorowanie barw – nadają się one w szczególności do filmowania na zewnątrz. Z kolei do pomieszczeń i zaciemnionych miejsc bardziej poleca się matryce wykonane w technologii CMOS.

Ekran

Ekran to podstawowe narzędzie, za pośrednictwem którego obsługujesz kamerę i nagrywasz obraz, dlatego sprawdź, czy Ci odpowiada. Zwróć uwagę na jego wielkość i jakość, które w dużej mierze decydują o komforcie użytkowania sprzętu. Pamiętaj także, że jasność ekranu wpływa na żywotność baterii.

Czas pracy

Właśnie żywotność jednego cyklu baterii od pełnego naładowania do rozładowania jest kolejnym ważnym czynnikiem, na który warto zwracać uwagę, kupując kamerę cyfrową. Oczywiście im dłuższa praca, tym lepiej.

Ergonomia i komfort obsługi

Zanim kupisz kamerę, sprawdź, jak trzyma się w dłoniach. Czy jej obsługa jest dla Ciebie komfortowa, wymiary odpowiadają Twoim potrzebom, a rozmieszczenie klawiszy funkcyjnych pozwala na wygodne operowanie sprzętem? Aby znaleźć odpowiedzi na te pytania, warto przetestować wybrane urządzenia, np. wypożyczając je w firmie https://www.panda-rent.pl/.

Fot. ShareGrid/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Niezwykły sukces australijskiej golfistki!
Niezwykły sukces australijskiej golfistki!
Historia została napisana na naszych oczach! Hannah Green i jej gigantyczny sukces.
Szkoła tańca w Krakowie – jak wybrać najlepszą?
Szkoła tańca w Krakowie – jak wybrać najlepszą?
Doradzamy, jak wybrać szkołę tańca.
5 rad, dzięki którym udoskonalisz grę w kręgle
5 rad, dzięki którym udoskonalisz grę w kręgle
Zasady gry w kręgle są proste i przejrzyste. Ten sport to idealna rozrywka dla rodziny czy grupy przyjaciół. Oto pięć […]
Ostatnie wpisy