Magnus Carlsen wygrywa FTX Crypto Cup i umacnia się na szczycie rankingu FIDE
News
Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Magnus Carlsen wygrywa FTX Crypto Cup i umacnia się na szczycie rankingu FIDE

Magnus Carlsen (2847) po raz kolejny potwierdził niebywałą klasę i triumfował w arcytrudnym turnieju FTX Crypto Cup. Dzięki finałowemu zwycięstwu nad Wesleyem So (2770) norweski arcymistrz umocnił się na pozycji lidera cyklu Championship Chess Tour oraz w rankingu FIDE. Na najniższym miejscu podium znalazł się natomiast Jan Niepomniaszczij (2792).

Internetowy turniej śmiało można określić mianem „szachowej ligi mistrzów”, bowiem biorą w nim udział najlepsi gracze z całego świata. Dość powiedzieć, że do zmagań przystąpiło łącznie aż dwunastu zawodników znajdujących się obecnie w TOP 13 rankingu FIDE. Na liście zaproszonych do FTX Crypto Cup niestety nie znalazł się okupujący 21. pozycję w światowym zestawieniu Jan-Krzysztof Duda (2729). Mimo to zawody od początku zapowiadały się niezwykle emocjonująco, również z perspektywy polskich fanów królewskiej gry.

Po pierwszych szesnastu spotkaniach żądni sensacji kibice mogli liczyć na niespodziewany przebieg turnieju. Najwięcej punktów w tym czasie zgromadził bowiem debiutujący Fabiano Caruana (2820), który z czempionatem pożegnał się jednak już w następnym etapie. Magnus Carlsen i Wesley So zaczęli dość niemrawo, ale ostatecznie to oni po udanych play-offach zameldowali się w finale.

Kluczowy mecz pomiędzy jedynką rankingu FIDE a dziewiątym w zestawieniu Filipińczykiem przebiegał niezwykle dynamicznie, a jego rozstrzygnięcie nie było pewne niemal do samego końca. Za szalejącymi arcymistrzami nie nadążały nawet komputerowe algorytmy, które raz za razem zmieniały swoje typy. Ostatecznie Carlsen był w stanie zaskoczyć swojego rywala, w świetnym stylu rewanżując się za dwie porażki w dwóch ostatnich finałowych meczach.

W pojedynku o trzecie miejsce zwyciężył zaś Jan Niepomniaszczij, który po bardzo zaciętej walce przy szachownicy pokonał Teymura Radjabova (2765). Przypomnijmy, że popularny „Nepo” już w listopadzie stanie przed szansą na wygranie mistrzostwa świata. Aby tego dokonać, będzie musiał jednak okazać się lepszy od samego Carlsena.

Foto wyróżniające: Pixabay

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Hobby idealne dla birofilów. Jak zbierać i przechowywać unikatowe kapsle piwne?
Hobby idealne dla birofilów. Jak zbierać i przechowywać unikatowe kapsle piwne?
połeczność kolekcjonerów kapsli piwnych rośnie w oczach! Chcesz do niej dołączyć? Oto wszystko, co musisz wiedzieć o tym fascynującym hobby!
„Minecraft” pomoże nauczyć się grać w szachy – jak?
„Minecraft” pomoże nauczyć się grać w szachy – jak?
Czy w „Minecrafcie” można zbudować funkcjonalną szachownicę? Zacznij przygodę z królewską grą w wirtualnym świecie!
10 najciekawszych gier planszowych dla dzieci
10 najciekawszych gier planszowych dla dzieci
Zastanawiasz się, jaka gra planszowa dla dzieci jest najlepsza? Oto nasz ranking 10 najciekawszych planszówek dla najmłodszych!
Ostatnie wpisy