Magnus Carlsen wygrywa FTX Crypto Cup i umacnia się na szczycie rankingu FIDE
News
Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Magnus Carlsen wygrywa FTX Crypto Cup i umacnia się na szczycie rankingu FIDE

Magnus Carlsen (2847) po raz kolejny potwierdził niebywałą klasę i triumfował w arcytrudnym turnieju FTX Crypto Cup. Dzięki finałowemu zwycięstwu nad Wesleyem So (2770) norweski arcymistrz umocnił się na pozycji lidera cyklu Championship Chess Tour oraz w rankingu FIDE. Na najniższym miejscu podium znalazł się natomiast Jan Niepomniaszczij (2792).

Internetowy turniej śmiało można określić mianem „szachowej ligi mistrzów”, bowiem biorą w nim udział najlepsi gracze z całego świata. Dość powiedzieć, że do zmagań przystąpiło łącznie aż dwunastu zawodników znajdujących się obecnie w TOP 13 rankingu FIDE. Na liście zaproszonych do FTX Crypto Cup niestety nie znalazł się okupujący 21. pozycję w światowym zestawieniu Jan-Krzysztof Duda (2729). Mimo to zawody od początku zapowiadały się niezwykle emocjonująco, również z perspektywy polskich fanów królewskiej gry.

Po pierwszych szesnastu spotkaniach żądni sensacji kibice mogli liczyć na niespodziewany przebieg turnieju. Najwięcej punktów w tym czasie zgromadził bowiem debiutujący Fabiano Caruana (2820), który z czempionatem pożegnał się jednak już w następnym etapie. Magnus Carlsen i Wesley So zaczęli dość niemrawo, ale ostatecznie to oni po udanych play-offach zameldowali się w finale.

Kluczowy mecz pomiędzy jedynką rankingu FIDE a dziewiątym w zestawieniu Filipińczykiem przebiegał niezwykle dynamicznie, a jego rozstrzygnięcie nie było pewne niemal do samego końca. Za szalejącymi arcymistrzami nie nadążały nawet komputerowe algorytmy, które raz za razem zmieniały swoje typy. Ostatecznie Carlsen był w stanie zaskoczyć swojego rywala, w świetnym stylu rewanżując się za dwie porażki w dwóch ostatnich finałowych meczach.

W pojedynku o trzecie miejsce zwyciężył zaś Jan Niepomniaszczij, który po bardzo zaciętej walce przy szachownicy pokonał Teymura Radjabova (2765). Przypomnijmy, że popularny „Nepo” już w listopadzie stanie przed szansą na wygranie mistrzostwa świata. Aby tego dokonać, będzie musiał jednak okazać się lepszy od samego Carlsena.

Foto wyróżniające: Pixabay

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Pomysły świąteczne – jeździki i rowerki biegowe dla dzieci dwukołowe. O tym jak sprawić radość najmłodszym
Pomysły świąteczne – jeździki i rowerki biegowe dla dzieci dwukołowe. O tym jak sprawić radość najmłodszym
Zbliżający się świąteczny czas to dla wielu osób ogromny stres związany z wielogodzinnym poszukiwaniem idealnych prezentów dla swoich bliskich.
Jaką odzież spakować do campera?
Jaką odzież spakować do campera?
Wybierasz się na wakacje w camperze? Przekonaj się, jakie ubrania spakować do walizki, aby być przygotowaną na każdą ewentualność i nie rezygnować ze swojego komfortu w podróży.
Dlaczego warto kolekcjonować nasiona marihuany?
Dlaczego warto kolekcjonować nasiona marihuany?
Kolekcjonowanie nasion marihuany - pasjonujące hobby z wieloma korzyściami.
Ostatnie wpisy