Sepak takraw – siatkonoga w wydaniu akrobatycznym
Sporty niszowe
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Sepak takraw – siatkonoga w wydaniu akrobatycznym

Ta niezwykle efektowna dyscyplina sportu pochodzi z Dalekiego Wschodu i łączy w sobie elementy siatkówki, gimnastyki, piłki nożnej, karate, a nawet badmintona. Azjatycka siatkonoga zyskuje na popularności głównie za sprawą dużej widowiskowości.

Historia sepak takraw

Pierwsze wzmianki dotyczące gry pochodzą z XV-wiecznej Malezji. Według krążącej tam legendy Bóg Hang Tuach był mistrzem podbijania wiklinowej piłki w kółku. Stara opowieść stała się inspiracją dla stworzenia międzynarodowej gry opartej na przebijaniu przez siatkę piłki bez użycia rąk. To właśnie w rejonie południowo-wschodniej Azji narodziła się sepak takraw, którą rozgrywano w Indonezji, Tajlandii, Birmie, Malezji i Singapurze.

Oficjalna nazwa dyscypliny i zasady jej rozgrywania zostały ustalone w trakcie Igrzysk Azji Południowo-Wschodniej w 1965 roku. Nazwa sepak takraw łączy w sobie malajski wyraz „sepak” oznaczający uderzenie czy kopnięcie oraz tajskie słowo „takraw”, czyli piłkę rattanową. W 1965 roku do regulaminu rozgrywek wprowadzono siatkę oddzielającą od siebie drużyny i zapisano podstawowe założenia gry. Polskim odpowiednikiem nazwy jest popularna wśród sportowców siatkonoga. Dyscyplina ta stanowi często element rozgrzewki w drużynach piłkarskich, siatkarskich, czy u skoczków narciarskich.

Zasady gry

Drużyna grająca w sepak takraw liczy trzech zawodników, którzy zajmują stałą pozycję na boisku. Role graczy są podzielone na serwującego, podającego i atakującego. Grę rozpoczyna serwis wykonany nogą, a drużyna przeciwna ma za zadanie odebrać, rozegrać i zaatakować, tak by piłka nie dotknęła parkietu po ich stronie. Akcja może być rozegrana zespołowo lub przez jednego zawodnika. Każda z ekip podczas swojego zagrania ma prawo trzykrotnie dotknąć piłki. Każdy upadek piłki na boisko to utrata punktu, a w przypadku drużyny zagrywającej także utrata serwisu.

Zwycięstwo w meczu przypada zespołowi wygrywającemu dwa sety, które rozgrywane są do uzyskania 21 punktów. W przypadku remisu rozgrywany jest 15-punktowy tie-break. Sepak takraw to gra, która toczy się bez użycia rąk, więc piłkę można odbijać i przebijać tylko przy użyciu nóg, głowy lub tułowia. Ruchy, które wykonują zawodnicy, łączą w sobie elementy piłki nożnej i siatkówki. Widowiskowe zagrania rozgrywa się także przy użyciu technik gimnastycznych, akrobatyki i karate, gdyż zawodnicy w wyskoku muszą unieść nogę i wykonać nią skuteczny atak. Wyjątkowe połączenie sportów i umiejętności u graczy sprawia, że siatkonoga jest widowiskową i niepowtarzalną dyscypliną sportową.

Dyscypliny sportowe jak piłka nożna ⚽️, koszykówka 🏀 czy siatkówka 🏐 są znane na całym świecie. Jednak sport niejedno ma…

Opublikowany przez Sport All In UJ Piątek, 14 czerwca 2019

Wymagania techniczne

Mecz prowadzony jest na boisku do badmintona o wymiarach 13,40 m x 6,10 m i jest podzielony na dwie części. Drużyny rozdziela siatka umieszczona na wysokości 1,52 m dla zespołów męskich i nieco niżej, bo 1,45 m dla kobiet. Piłka, którą rozgrywa się zawody sepak takraw waży około 200 gramów i jest nieco mniejsza niż ta, której używają piłkarze ręczni. Piłka wykonana jest z włókna syntetycznego i ma 12 otworów ułatwiających jej odpowiednią rotację i tor lotu. Jej obwód to około 42-44 cm dla mężczyzn i 43-45 cm dla kobiet.

Sepak takraw w Polsce

Dyscyplina sportu zyskała pierwszy rozgłos, gdy na profilach społecznościowych ukazały się nagrania polskich piłkarzy trenujących siatkonogę podczas zgrupowania kadry. Gra w sepak takraw dostarczyła kibicom sporo wrażeń, a podczas zaciętej towarzyskiej rozgrywki kontuzji doznał Kamil Glik. Wzrastające zainteresowanie sportem doprowadziło do zawiązania krajowej federacji.

Polska Federacja Sepak Takraw powstała w 2019 roku z inicjatywy Pawła Podczerwińskiego, który obecnie pełni funkcję Prezesa Zarządu. Europejska federacja zajmująca się organizacją zawodów i popularyzacją azjatyckiego sportu przesłała przepisy gry w języku angielskim, dlatego Prezes Federacji zajął się ich przetłumaczeniem oraz stworzeniem związku, do zadań którego należy m.in. organizacja Mistrzostw Polski, a także wewnętrznej ligi sepak takraw w Polsce. W planach polskiej federacji jest również zorganizowanie rozgrywek na śniegu, które byłyby nowatorską odmianą siatkonogi. Pierwsze tego typu rozgrywki mają się odbyć jeszcze w tym roku w Białce Tatrzańskiej.

Zdjęcie wyróżniające: Wikipedia

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Polo na rowerach – jak wyglądają treningi i mecze bike polo?
Polo na rowerach – jak wyglądają treningi i mecze bike polo?
Czy klasyczna gra w polo i jazda na rowerze idą ze sobą w parze? Oto wszystko, co trzeba wiedzieć o bike polo!
Podstawowe wyposażenie do campera
Podstawowe wyposażenie do campera
Zastanawiasz się, co powinien zawierać nowoczesny camper? Przeczytaj, na co zwrócić uwagę przy wypożyczaniu lub kupnie samochodu turystycznego.
Turniej Top 16 w Montreux przełożony z powodu koronawirusa
Turniej Top 16 w Montreux przełożony z powodu koronawirusa
Na nieco ponad kwartał przed planowanym terminem władze Europejskiej Unii Tenisa Stołowego poinformowały o przesunięciu prestiżowego turnieju Top 16 Montreux […]
Ostatnie wpisy