Sepak takraw – siatkonoga w wydaniu akrobatycznym
Sporty niszowe
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Sepak takraw – siatkonoga w wydaniu akrobatycznym

Ta niezwykle efektowna dyscyplina sportu pochodzi z Dalekiego Wschodu i łączy w sobie elementy siatkówki, gimnastyki, piłki nożnej, karate, a nawet badmintona. Azjatycka siatkonoga zyskuje na popularności głównie za sprawą dużej widowiskowości.

Historia sepak takraw

Pierwsze wzmianki dotyczące gry pochodzą z XV-wiecznej Malezji. Według krążącej tam legendy Bóg Hang Tuach był mistrzem podbijania wiklinowej piłki w kółku. Stara opowieść stała się inspiracją dla stworzenia międzynarodowej gry opartej na przebijaniu przez siatkę piłki bez użycia rąk. To właśnie w rejonie południowo-wschodniej Azji narodziła się sepak takraw, którą rozgrywano w Indonezji, Tajlandii, Birmie, Malezji i Singapurze.

Oficjalna nazwa dyscypliny i zasady jej rozgrywania zostały ustalone w trakcie Igrzysk Azji Południowo-Wschodniej w 1965 roku. Nazwa sepak takraw łączy w sobie malajski wyraz „sepak” oznaczający uderzenie czy kopnięcie oraz tajskie słowo „takraw”, czyli piłkę rattanową. W 1965 roku do regulaminu rozgrywek wprowadzono siatkę oddzielającą od siebie drużyny i zapisano podstawowe założenia gry. Polskim odpowiednikiem nazwy jest popularna wśród sportowców siatkonoga. Dyscyplina ta stanowi często element rozgrzewki w drużynach piłkarskich, siatkarskich, czy u skoczków narciarskich.

Zasady gry

Drużyna grająca w sepak takraw liczy trzech zawodników, którzy zajmują stałą pozycję na boisku. Role graczy są podzielone na serwującego, podającego i atakującego. Grę rozpoczyna serwis wykonany nogą, a drużyna przeciwna ma za zadanie odebrać, rozegrać i zaatakować, tak by piłka nie dotknęła parkietu po ich stronie. Akcja może być rozegrana zespołowo lub przez jednego zawodnika. Każda z ekip podczas swojego zagrania ma prawo trzykrotnie dotknąć piłki. Każdy upadek piłki na boisko to utrata punktu, a w przypadku drużyny zagrywającej także utrata serwisu.

Zwycięstwo w meczu przypada zespołowi wygrywającemu dwa sety, które rozgrywane są do uzyskania 21 punktów. W przypadku remisu rozgrywany jest 15-punktowy tie-break. Sepak takraw to gra, która toczy się bez użycia rąk, więc piłkę można odbijać i przebijać tylko przy użyciu nóg, głowy lub tułowia. Ruchy, które wykonują zawodnicy, łączą w sobie elementy piłki nożnej i siatkówki. Widowiskowe zagrania rozgrywa się także przy użyciu technik gimnastycznych, akrobatyki i karate, gdyż zawodnicy w wyskoku muszą unieść nogę i wykonać nią skuteczny atak. Wyjątkowe połączenie sportów i umiejętności u graczy sprawia, że siatkonoga jest widowiskową i niepowtarzalną dyscypliną sportową.

Dyscypliny sportowe jak piłka nożna ⚽️, koszykówka 🏀 czy siatkówka 🏐 są znane na całym świecie. Jednak sport niejedno ma…

Opublikowany przez Sport All In UJ Piątek, 14 czerwca 2019

Wymagania techniczne

Mecz prowadzony jest na boisku do badmintona o wymiarach 13,40 m x 6,10 m i jest podzielony na dwie części. Drużyny rozdziela siatka umieszczona na wysokości 1,52 m dla zespołów męskich i nieco niżej, bo 1,45 m dla kobiet. Piłka, którą rozgrywa się zawody sepak takraw waży około 200 gramów i jest nieco mniejsza niż ta, której używają piłkarze ręczni. Piłka wykonana jest z włókna syntetycznego i ma 12 otworów ułatwiających jej odpowiednią rotację i tor lotu. Jej obwód to około 42-44 cm dla mężczyzn i 43-45 cm dla kobiet.

Sepak takraw w Polsce

Dyscyplina sportu zyskała pierwszy rozgłos, gdy na profilach społecznościowych ukazały się nagrania polskich piłkarzy trenujących siatkonogę podczas zgrupowania kadry. Gra w sepak takraw dostarczyła kibicom sporo wrażeń, a podczas zaciętej towarzyskiej rozgrywki kontuzji doznał Kamil Glik. Wzrastające zainteresowanie sportem doprowadziło do zawiązania krajowej federacji.

Polska Federacja Sepak Takraw powstała w 2019 roku z inicjatywy Pawła Podczerwińskiego, który obecnie pełni funkcję Prezesa Zarządu. Europejska federacja zajmująca się organizacją zawodów i popularyzacją azjatyckiego sportu przesłała przepisy gry w języku angielskim, dlatego Prezes Federacji zajął się ich przetłumaczeniem oraz stworzeniem związku, do zadań którego należy m.in. organizacja Mistrzostw Polski, a także wewnętrznej ligi sepak takraw w Polsce. W planach polskiej federacji jest również zorganizowanie rozgrywek na śniegu, które byłyby nowatorską odmianą siatkonogi. Pierwsze tego typu rozgrywki mają się odbyć jeszcze w tym roku w Białce Tatrzańskiej.

Zdjęcie wyróżniające: Wikipedia

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Jak wybrać statuetkę na prezent dla myśliwego?
Jak wybrać statuetkę na prezent dla myśliwego?
Odkryj idealny prezent dla zapalonego myśliwego - statuetkę ze szczegółami, które zadowolą nawet najbardziej wymagające gusta. Poradnik krok po kroku jak wybrać tę jedyną.
Czy warto inwestować czas w naukę strategii hazardowych?
Czy warto inwestować czas w naukę strategii hazardowych?
Dowiedz się, jak strategie hazardowe mogą wpłynąć na Twoje wyniki w grach. Przygotowaliśmy dla Ciebie analizę plusów i minusów nauki strategii hazardowych.
Jak lepiej grać w tenisa stołowego? 8 uniwersalnych porad
Jak lepiej grać w tenisa stołowego? 8 uniwersalnych porad
Zastanawiałeś się kiedyś, jak lepiej grać w tenisa stołowego? Mamy dla Ciebie kilka dobrych wskazówek!
Ostatnie wpisy