Hurling to sport drużynowy, który uznawany jest za najszybszy na świecie. Dyscyplina ta wywodzi się z Irlandii, gdzie jest znacznie bardziej popularna niż piłka nożna. W innych europejskich krajach sport ten jest praktycznie nieznany i mało kto o nim słyszał. Dlaczego hurling nazywany jest najszybszym sportem zespołowym na świecie?
Hurling jest grą zespołową, która wywodzi się z Irlandii z okresów prehistorycznych. Wtedy to też najprawdopodobniej grali w nią Celtowie, jednak pierwsze źródła historyczne, które opowiadają o tym sporcie, datuje się na około V wiek naszej ery. Zapisy o hurlingu można znaleźć w irlandzkim kodeksie praw, który powstał w tamtym okresie i nosi nazwę Brahon Law. Ciekawostką jest to, że postać ze średniowiecza lub prehistorii określana mianem Meallbreatha dokładnie opisuje kary, na jakie musi być gotowy każdy zawodnik, który zrani przeciwnika w kilku grach. Ich opis w dużym stopniu nawiązuje do hurlingu, dlatego też historycy sądzą, że właśnie w tamtych latach zaczął on być popularyzowany wśród społeczeństwa.
Przełomowy i zarazem dość ciekawy dla hurlingu jest okres XVI wieku, ponieważ Lord Kanclerz, który jest jednym z najbardziej prestiżowych urzędów i funkcjonuje do dzisiaj, złożył skargę na angielskich żołnierzy, opowiadając, że grają w hurling oraz władają irlandzkim językiem. W XVIII wieku zaczęły powstawać pierwsze zespoły hurlingowe, a w 1887 roku utworzona została liga. 17 lat później hurling został oficjalnie zaprezentowany światu podczas Igrzysk Olimpijskich w Sant Louis. Rozegrano wtedy mecze, które określono dyscyplinami demonstracyjnymi.
Hurling jest określany jako najszybsza gra na świecie, ze względu na specyfikę rozgrywanego meczu. Należy jednak dodać, że jest to dyscyplina zaliczająca się do jednych z najbrutalniejszych. Osoby, które mają słabe warunki, raczej nie mają czego szukać na boiskach hurlingowych, ponieważ bardzo szybko zostaną sponiewierane przez zawodników przeciwnej drużyny. Ciekawostką jest natomiast to, że hurling to gra wyłącznie dla mężczyzn. Kobiety mogą rywalizować w camogie, czyli żeńskim odpowiedniku najszybszej dyscypliny sportowej.
Dlaczego hurling jest taki szybki? Tłumaczą to zasady, które są proste i pokazują dynamikę gry. Na placu gry stają naprzeciw siebie dwie drużyny składające się z trzydziestu zawodników. Na każdy zespół przypada jeden bramkarz, sześciu obrońców, dwóch pomocników i sześciu napastników. Role na boisku są ściśle określone przez trenerów, a więc zawodnicy muszą realizować założenia taktyczne przez nich narzucone. W przypadku zespołów amatorskich obowiązują podobne założenia do tych, które są znane z piłki nożnej.
Bramkarz i obrońcy mają za zadanie skupiać się na defensywie, natomiast napastnicy na ofensywie. Pomocnicy pełnią funkcję łączników pomiędzy formacjami. Do gry używa się specjalnych kijów i piłki. Boisko ma wymiary 140 × 90 m, a więc jest ono o wiele większe niż boisko przeznaczone do futbolu. Drużyny za cel obierają sobie trafienie do bramki, która wygląda identycznie, jak ta znana z rugby. Jeśli zespół trafi pod poprzeczkę, otrzymuje 3 punkty, natomiast za strzał nad nia – jeden punkt. Zawodnicy obu drużyn mają możliwość łapania piłki w rękę, przenosić ją na kiju, a nawet kopać. Co istotne, może to trwać nie dłużej niż cztery sekundy lub cztery kroki wykonane przez danego zawodnika.
Hurling w Polsce nie jest zbyt popularną dyscypliną sportową, dlatego też na próżno szukać drużyn specjalizujących się w tych rozgrywkach. Co prawda, w 2009 roku powstał zespół hurlingowy i do futbolu galicyjskiego, jednak ze względu na wielkość składów ciężko było skompletować team do rozgrywania spotkań. Mecze można było grać na boiskach do rugby, których przecież w Polsce nie brakuje, ale zainteresowanie tym specyficznym sportem jest na tyle małe, że obecnie… nie ma komu grać.
This is a piece in Polish promoting GAA and encouraging people to participate within the Gaelic games. Polish language,…
Opublikowany przez Bonnar Ó Loingsigh Poniedziałek, 28 grudnia 2020
Foto wyróżniające: Seaninryan / Wikimedia Commons