Precyzja ponad siłę, czyli czego możemy się nauczyć grając w bule?
Sporty niszowe
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Precyzja ponad siłę, czyli czego możemy się nauczyć grając w bule?

Bule – inaczej petanka – to sport popularny przede wszystkim wśród starszej części społeczeństwa francuskiego, włoskiego oraz brytyjskiego, mimo że grają w nie ludzie na całym świecie. Podczas wakacyjnych wyjazdów do krajów zachodnich można bardzo często zaobserwować starsze osoby, które właśnie przy bulach spędzają swój czas. Jakie są zasady i jakie korzyści dla zdrowia niesie za sobą uprawianie tego sportu?

Gra w bule i ich historia

Petanka zawitała do Polski po wielu latach i dzięki swoim nieskomplikowanym zasadom stała się bardzo popularnym sportem wśród seniorów. Gra w bule nie wymaga używania dużej siły ani nie potrzeba do niej znakomitej kondycji fizycznej. Pozwala na niewymagającą aktywność na świeżym powietrzu i stanowi ciekawy sposób na spędzanie wolnego czasu. Nie potrzeba do gry nic szczególnego oprócz sportowego stroju i obuwia, a także kul oraz odpowiedniego miejsca. Najlepiej oczywiście gra się na specjalnie przygotowanym boisku, ale równie dobrze sprawdzi się plac z piasku lub boisko piłkarskie bez trawy.

W petankę zaczęto grać w XX wieku. Wywodzi się od innej dyscypliny sportowej, która jest rozgrywana na podobnych zasadach i nazywana jest grą prowansalską. Niektórzy za pierwowzór gry w bule uważają grę w kule, którą uprawiali legioniści w starożytności. Pierwszy międzypaństwowy turniej petanki odbył się w 1959 roku, natomiast w 2004 roku zorganizowano pierwsze mistrzostwa świata.

Pétanque, grywana mniej więcej od roku 1907, wywodzi się z innej, podobnej gry, o nazwie jeu provençal („gra…

Opublikowany przez Gwarek – Centrum Aktywnego Wypoczynku Środa, 21 czerwca 2017

Co jest potrzebne, aby zacząć grać w bule?

Do rozpoczęcia gry w bule potrzebne są przede wszystkim… bule. Specjalne zestawy można kupić w internecie lub w sklepach sportowych. Najczęściej składa się on z ośmiu metalowych kul oraz małej drewnianej lub plastikowej piłeczki, która wielkością przypomina tę do pingponga. Metalowe bule mają średnicę do 80 mm i ważą około pół kilograma. Mała kuleczka, najczęściej koloru pomarańczowego, nazywana jest osobliwie prosiaczkiem i ma średnicę trzech centymetrów. Kule do gry sprzedaje się także w zestawie ze sznurkiem do wykonywania pomiarów.

Jak grać i jak liczyć punkty?

Bulodrom, czyli profesjonalne boisko do gry w bule, mierzy 15 metrów długości i 4 metry szerokości. Zbudowane jest z utwardzonego piasku lub żwirku, natomiast do rozgrywek amatorskich w zupełności wystarczy większy lub mniejszy obszar, który nie będzie porośnięty trawą. Zasady gry w bule nie są zbyt skomplikowane. Wszystko polega na tym, aby metalowe kule znalazły się jak najbliżej prosiaczka. Mecze mogą się rozgrywać w systemie:

•  singlowym – rywalizuje ze sobą tylko dwóch graczy,
•  deblowym – rywalizuje ze sobą czterech graczy w dwóch zespołach,
•  triplowym – rywalizuje ze sobą sześciu graczy w dwóch zespołach.

Każda rozgrywka składa się z mniejszych podrozgrywek. Rozpoczynają się one od wyrzucenia prosiaczka, a kończą na ostatniej metalowej kuli wyrzuconej przez zawodnika. Podczas meczu można rzucić bule w ten sposób, aby znalazła się jak najbliżej małej piłeczki lub wybić kulę przeciwnika.

Wynik każdej rozgrywki ustalany jest poprzez podliczenie punktów. Po wykorzystaniu przez wszystkich zawodników swojej buli sędziowie w każdej partii sprawdzają, które z nich znalazły się najbliżej prosiaczka. Punkty przyznawane są tym zawodnikom, którzy znajdują się bliżej piłeczki niż przeciwnik. Cały mecz natomiast wygrywa zespół, który jako pierwszy wygra trzynaście pojedynczych partii. Mimo że te zasady na pierwszy rzut oka wydają się skomplikowane, to można je bardzo szybko opanować. W rzeczywistości gra w bule (lub jak kto woli petanka) jest prosta i przyjemna zarówno w nauce, jak i w praktyce. Dla osób chcących spróbować czegoś innego poleca się właśnie tę dyscyplinę sportu.

Zdjęcie wyróżniające: maxpixel.net

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Kierki – tradycyjna gra karciana z nowymi odmianami. Poznaj najważniejsze zasady!
Kierki – tradycyjna gra karciana z nowymi odmianami. Poznaj najważniejsze zasady!
Trudno o bardziej tradycyjną i lubianą grę karcianą niż kierki. Oto wszystko, co należy o nich wiedzieć!
Robisz spoty sportowe? Zobacz jak działa pozycjonowanie filmów!
Robisz spoty sportowe? Zobacz jak działa pozycjonowanie filmów!
Dla jednych proces pozycjonowania jest tylko wymysłem marketingowców, a dla innych – podstawowym i najbardziej efektywnym narzędziem do walki z niską popularnością witryny na tle innych.
Czy mezoterapia igłowa jest bezpiecznym i skutecznym sposobem na odmłodzenie skóry?
Czy mezoterapia igłowa jest bezpiecznym i skutecznym sposobem na odmłodzenie skóry?
Poznaj bezpieczeństwo i skuteczność mezoterapii igłowej jako metody odmładzania skóry. Zrozum, jak to działanie może przynieść korzyści Twojej skórze.
Ostatnie wpisy