Szachoboks to jedna z najbardziej nietypowych dyscyplin sportowych, o której pierwsze wzmianki zaczęły się pojawiać już w latach 80. Popularność zyskała przede wszystkim w Niemczech, Wielkiej Brytanii, Indiach, Rosji oraz Bułgarii. Dowiedz się, na czym polega ten niszowy sport!
Pierwszych informacji dotyczących szachoboksu należy szukać w londyńskich kronikach sportowych. Według dostępnych źródeł w 1978 roku dwójka braci Stewart i James Robinson prowadzi pojedynki w klubie bokserskim Samuel Montagu Youth Centre, które bezpośrednio przypominały zmagania w szachoboksie.
Oficjalną datą powstania tej dyscypliny sportowej jest jeden rok 1992, a autorstwo projektu przypisuje się francuskiemu artyście i grafikowi komiksowemu Enkiemu Bilalowi. W jednym ze stworzonych przez siebie tomów pod tytułem „Zimny równik” główni bohaterowie walczą o tytuł Mistrza Świata w szachowym boksie. Duży wkład w rozwój dyscypliny miał również holenderski performer Iepe Rubingh, który poprzez swoje widowisko artystyczne w 2003 roku zdobył popularność i rozpoznawalność wśród szerokiej publiczności. Dwa miesiące po tym występie w berlińskiej galerii sztuki odbyła się pierwsza oficjalna walka o mistrzostwo świata.
Szachowy boks (z Wikipedii)
Szachowy boks, szachoboks (ang. chess boxing) – dyscyplina sportowa, będąca połączeniem…
Opublikowany przez Krzysztofa Jur Wtorek, 13 listopada 2018
Pierwszy pojedynek o tytuł Mistrza Świata zorganizowano w Amsterdamie w 2003 roku. Do walki stanął holenderski performer Lepe „The Joker” oraz jego przyjaciel Louis „The Lawye” Veenstra. Pojedynek na ringu bokserskim oraz przy szachowej planszy wygrał Lepe, który wyszedł zwycięsko także podczas zmagań organizowanych na potrzeby performansu w galerii sztuki.
Po pierwszej mistrzowskiej walce powstała Światowa Organizacja Szachowego Boksu (z ang. World Chess Boxing Organisation, WCBO). Głównym mottem federacji stało się hasło: „Walki toczą się na ringu, wojny toczą się na planszy”, które nawiązuje do dwufazowej specyfiki gry w szachoboks. Następnie w 2005 r. zorganizowano pierwsze w historii Mistrzostwa Europy w boksie szachowym. Wydarzenie odbyło się w Bułgarii, a jego zwycięzcą był Tichomir Ticzko. Od tego czasu zawody rangi mistrzowskiej organizowane są co cztery lata i uczestniczą w nich zawodnicy z całego świata.
Boks szachowy łączy w sobie dwie odrębne dyscypliny, dlatego jego zasady są zbudowane na regułach zainspirowanych innymi sportami. Jedna rozgrywka między dwoma zawodnikami składa się z 11 rund, z czego 6 polega na grze w szachy, natomiast przez 5 pozostałych uczestnicy boksują. Rundy rozgrywane są naprzemiennie – w parzyste odbywają się walki bokserskie, a w nieparzyste szachy. Każda część szachowa trwa 4 minuty, a bokserska jest o minutę krótsza. Między rundami są minutowe przerwy, w trakcie których zawodnicy zakładają lub zdejmują rękawice bokserskie, a na ring wnoszony i wynoszony jest stół do gry w szachy. Na wyprowadzanie swoich ruchów każdy z graczy ma na zegarze odliczone 12 minut, które może dowolnie wykorzystać podczas szachowych rund. W trakcie rozgrywki uczestnicy mają na sobie specjalne słuchawki, które wygłuszają dźwięki zgromadzonych na sali kibiców oraz ułatwiają skupienie podczas gry w szachy.
Zwycięzcą meczu w szachoboks można zostać na kilka sposobów. Pierwszym z nich jest zamatowanie przeciwnika w rozgrywce szachowej, natomiast drugim przekroczenie dopuszczalnego czasu gry, czyli odliczonych 12 minut. Zawodnik może także wygrać przez nokaut w boksie lub decyzję sędziego, który przedwcześnie przerwie walkę na pięści. Zwycięzca może także rozegrać pojedynek w szachoboks na swoją korzyść, po poddaniu się przeciwnika w szachach lub boksie. W przypadku gdy w części szachowej dojdzie do mata, to wygrywa zawodnik, który zdobył więcej punktów w pojedynku bokserskim. Jeśli remis nastąpi także w boksie, to o zwycięstwie decyduje posiadanie czarnych bierek w grze.
Pierwszym na świecie zawodowym chess bokserem jest niemiecki arcymistrz szachowy Arik Braun, który na swoim koncie ma indywidualne mistrzostwo świata juniorów do lat 18 oraz tytuł szachowego mistrza Niemiec.
Foto wyróżniające: sampics/Sampics/Corbis via Getty Images