5 niestandardowych sportów letnich, które można uprawiać w Polsce
Sporty niszowe
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

5 niestandardowych sportów letnich, które można uprawiać w Polsce

Sezon w pełni, a zatem koniecznie trzeba go wykorzystać, np. uprawiając sporty letnie. W jakich nietypowych aktywnościach warto spróbować swoich sił tego lata? Oto nasze propozycje!

Pływanie open water

Pływanie open water, czyli w wolnym tłumaczeniu po prostu na otwartych wodach, to termin odnoszący się do dyscypliny polegającej na pływaniu w naturalnych akwenach takich jak rzeki, jeziora czy morza. Open water to aktywność sportowa skrojona pod osoby, które lubią wyzwania. Przed przystąpieniem do przemierzania naturalnych akwenów wpław warto zwrócić uwagę na to, że takie zbiorniki wodne charakteryzują się zupełnie inną specyfiką od basenów i parków wodnych.

Naturalne zbiorniki wodne mogą być mniej przejrzyste, dużo chłodniejsze, a po drodze z pewnością spotkamy ich mieszkańców w postaci flory i fauny. Bez odpowiedniego sprzętu i przygotowania ani rusz, ale pływanie open water może okazać się naprawdę świetną zabawą. 

Nurkowanie

Jeszcze kilka lat temu nurkowanie uchodziło za sport elitarny, na którego uprawianie mogą sobie pozwolić tylko nieliczni. Od tego czasu zdążyło się jednak wiele zmienić i ta dyscyplina staje się obecnie coraz bardziej dostępna. Pomimo że nurkowanie, szczególnie na pierwszy rzut oka, sprawia wrażenie dość skomplikowanej aktywności, to w rzeczywistości jest stosunkowo proste.

Niemniej jednak nie sposób rozpocząć przygody z podwodną dyscypliną bez pewnej dawki wiedzy i umiejętności, a także odpowiedniego sprzętu. W nurkowaniu przydadzą nam się m.in. umiejętność pływania, wiedza o układzie krążenia i układzie oddechowym, a także umiejętność czytania tabel dekompresyjnych. Warto udać się na kurs nurkowania prowadzony przez doświadczonego instruktora – wówczas na pewno nabędziemy właściwe kompetencje, a sama aktywność będzie czystą przyjemnością!

Snorkeling

Z perspektywy osób, które wciąż nie czują się pewnie w nieco głębszych akwenach, świetną alternatywą dla nurkowania może się okazać snorkeling. Kluczową różnicą pomiędzy tymi dwoma aktywnościami jest właśnie to, że w przypadku tego drugiego pływa się zwykle w płytkich zbiornikach, trzymając się stosunkowo blisko tafli wody. Wyposażenie osoby, która uprawia snorkeling, to maska, fajka do oddychania i płetwy. Unosząc się na wodzie, pływak ma niepowtarzalną możliwość obserwowania podwodnego życia, które prezentuje piękne i niezapomniane widoki. Snorkeling to niezwykle ciekawy i – co ważne – bezpieczny wybór dla rodzin z dziećmi.

Teqball

Sporty letnie kojarzą się przede wszystkim z wodą, ale wypadałoby spędzić trochę czasu w naturalnym dla człowieka środowisku, czyli na lądzie. Jedną z najciekawszych alternatyw na zażycie letniej aktywności jest cieszący się coraz większą popularnością teqball, czyli sport stanowiący połączenie piłki nożnej oraz… tenisa stołowego.

Warto zdawać sobie jednak sprawę z tego, że to dyscyplina przeznaczona dla osób o niebagatelnych umiejętnościach technicznych. Zasady są bardzo podobne do tych w ping-pongu, z tym że zamiast rakietek wykorzystuje się własne nogi. Obecnie teqball znajduje się na fali wznoszącej, a zawody z tą nietypową dyscypliną w roli głównej odbywają się na całym świecie. Jeśli możemy pochwalić się nienaganną żonglerką, to zdecydowanie powinniśmy spróbować!

Zdj. główne: Siora Photography/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Specjalistyczne akcesoria dla miłośników akwariów i gadów
Specjalistyczne akcesoria dla miłośników akwariów i gadów
Chcesz mieć akwarium lub terrarium? zobacz, co się przyda.
Tęczanki – akwariowe fotometeory
Tęczanki – akwariowe fotometeory
Tęczanki są niezmiernie intrygującymi rybami należącymi do licznej gromady tęczankowatych (Melanotaeniidae). Ze względu na dość oryginalny kształt, piękne ubarwienie, łagodne […]
Narzędzia i akcesoria dla majsterkowicza
Narzędzia i akcesoria dla majsterkowicza
Uwielbiasz spędzać czas na majsterkowaniu? Sam naprawiasz wiele domowych urządzeń, a może swój samochód? Potrzebujesz do tego narzędzi i akcesoriów, które usprawnią i ułatwią wszelkie prace. Mogą to być, między innymi wózki warsztatowe, gdzie znajdą się najważniejsze narzędzia, ale to nie wszystko!
Ostatnie wpisy