Damka w warcabach – jak ją zdobyć i skutecznie wykorzystać?
Sporty umysłoweWarcaby
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Damka w warcabach – jak ją zdobyć i skutecznie wykorzystać?

Zdobycie damki daje zawodnikowi dużą przewagę podczas gry w warcaby i może znacznie ułatwić doprowadzenie do zwycięstwa. Dowiedz się, jak efektywnie korzystać z przywilejów damki!

Wyjątkowe znaczenie damki

Damka to jeden z pionków, które podczas gry w warcaby mają dodatkowe możliwości poruszania się po planszy. Warto pamiętać, że damka nie jest pionkiem początkowym, trzeba wybraną bierkę doprowadzić do pola przemiany i zamienić pionek na damkę.

W tym celu należy zastosować zasadę 7-rzędu. W praktyce oznacza to, że zawodnik, który chce doprowadzić do stworzenia damki, musi jako pierwszy zająć 7 rząd na planszy, który umożliwi mu szybsze dojście do brzegu i przemianę zwykłego pionka w damkę. Dzięki temu gracz ma jeszcze szansę powstrzymać przeciwnika przed dotarciem do brzegu planszy i zakończyć grę, blokując mu drogę, a ostatecznie zbijając.

Damki mogą poruszać się zarówno do przodu, jak i do tyłu po przekątnej, nawet na całej szerokości planszy, jeśli na jej drodze nie stoi inny pionek. Uzyskanie damki daje dużą przewagę i znacznie przyspiesza prowadzenie całej rozgrywki.

Odcinanie drogi pionów

Jednym z bardziej efektywnych wykorzystań damki jest systematycznie blokowanie pionków przeciwnika i nie pozwalanie mu na wykonanie kolejnych ruchów. Dzięki rozszerzonym możliwościom ruchowym damka jest w stanie samodzielnie poradzić sobie z kilkoma pionami przeciwnika naraz. Damka przy odpowiednim ustawieniu jest w stanie zbić kilka pionków, dlatego przeciwnik, który nie posiada jeszcze swojej damki, musi być niezwykle ostrożny podczas wykonywania swojego ruchu.

Widełki

Odcinanie drogi pionków to taktyka, która zakłada, że pionki przeciwnika znajdują się po jednej stronie. Sytuacja, w której bierki są rozrzucone po przeciwnych krawędziach planszy, nazywana jest widełkami i wymaga znacznie więcej wysiłku od gracza posiadającego damkę.

Zablokowanie drogi obu pionom przeciwnika nie jest niemożliwe, ale wymaga od zawodnika dobrego przygotowania całej akcji, nawet na kilka ruchów do przodu. Stosując widełki blokujące oba pionki oponenta należy pamiętać, że damka może poruszać się tylko po dwóch przekątnych, dlatego jej ułożenie na planszy powinno pozwolić na jednoczesne zablokowanie ich obu, przez wykonanie ruchu przypominającego kształt widełek.

Łańcuszek

Ostatnim efektywnym sposobem, który pozwala na doprowadzenie do wygranej za pomocą damki, jest łańcuszek. Zagranie zakłada, że między pozostałymi pionami przeciwnika jest przynajmniej jedno pole przerwy. Dzięki temu damkę można ustawić na równoległej przekątnej i zbić oba pionki jednocześnie. Łańcuszek pozwala też na zbicie pionków po kolei, odcinając po drodze jedną przekątną przeciwnikowi do pola przemiany.

Dzięki temu w kolejnym ruchu można dotrzeć do krawędzi planszy i wystawić ostatni pion przeciwnika na szybkie zbicie. Łańcuszek należy do końcowych strategii prowadzenia gry w warcaby, czyli tzw. wykończeń, w myśl których można odciąć pionki od drogi do pola przemiany na damkę i pokonać je, zanim zdążą się przetransformować.

Podstawowa taktyka łańcuszka zakłada sytuację, w której na damkę przypadają dwa pionki przeciwnika, jednak rozwiązanie jest równie skuteczne przy większej liczbie bierek oponenta. W takim przypadku damka powinna za każdym razem zajmować dwie przekątne, po których poruszają się pionki przeciwnego koloru.

Foto wyróżniające: Pixabay

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Jan Krzysztof Duda przed kolejnymi startami. Jakie są plany polskiego mistrza?
Jan Krzysztof Duda przed kolejnymi startami. Jakie są plany polskiego mistrza?
Krzysztof Duda właśnie odebrał medal od prezydenta i szykuje się na kolejne mistrzowskie starcia – z kim tym razem?
Kurtki przejściowe męskie – tipy jak wyglądać modnie
Kurtki przejściowe męskie – tipy jak wyglądać modnie
Jak się ubrać, by było nam ciepło i jednocześnie wyglądać stylowo?
Jak dopasować narty?
Jak dopasować narty?
W tym tekście zajmiemy się, jak wybrać najlepsze narty, które zagwarantują Ci wygodną oraz bezpieczną jazdę.
Ostatnie wpisy