Tree climbing, czyli wspinaczka drzewna – jak się do tego zabrać?
Hobby przygodoweWspinaczka
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Tree climbing, czyli wspinaczka drzewna – jak się do tego zabrać?

Wspinanie na drzewa wielu z nas kojarzy się z okresem dzieciństwa i poczuciem totalnej beztroski. Na szczęście tree climbing to nie tylko przymiot młodości, a coraz bardziej popularna aktywność także wśród dorosłych. Jak zacząć, a przede wszystkim jak zadbać o to, by bezpiecznie móc podziwiać świat z koron drzew?

Tree climbing dla początkujących

Wspinaczka drzewna to zdecydowanie jedno z najbardziej ekscytujących zajęć, których możemy spróbować. I chociaż o klasycznej, skalnej czy górskiej wspinaczce wiadomo już całkiem sporo, a z roku na rok przybywa jej miłośników, o tree climbingu mówi się nadal dość rzadko i traktuje się go raczej jako dziecięcą rozrywkę. Nic bardziej mylnego. Wspinaczka drzewna to fantastyczny sposób, aby wyjść z domu i cieszyć się aktywnością fizyczną w bardzo bliskim kontakcie z naturą. Może być alternatywą lub uzupełnieniem wspinaczki klasycznej, zwłaszcza teraz, gdy o miejsce pod skałką coraz trudniej.

Warto jednak mieć świadomość, że tree climbing nie jest wcale prosty i że po spakowaniu do plecaka trampek i wypuszczeniu się na wspinaczkową, leśną misję możemy wrócić do domu z podkulonymi ogonami. Jest bowiem kilka podstawowych rzeczy, o które należy zadbać na samym początku.

Jak zacząć?

Pierwszą rzeczą, której będziemy potrzebowali, zanim zaczniemy wspinać się po drzewach, jest oczywiście posiadanie odpowiedniego sprzętu i wypróbowanie go, najlepiej w towarzystwie wykwalifikowanego instruktora tree climbingu. Jeżeli chodzi o absolutne podstawy, będziemy musieli zaopatrzyć się w takie rzeczy jak liny, pasy, temblaki, rękawice i inny sprzęt ochronny, w zależności od preferowanej metody wspinania. Zanim zdecydujemy się na zakup, powinniśmy jednak zdecydować się na choćby jedne zajęcia wspinaczki drzewnej, aby przekonać się, czy w ogóle czerpiemy z tego radość i czy warto przeznaczać na tę zajawkę pieniądze (a są to pieniądze niemałe).

Jeśli chodzi o to, gdzie faktycznie zamierzamy się wspinać, tu wszystko zależy od osobistych preferencji. Większość wspinaczy ma tendencję do trzymania się lasów lub obszarów zalesionych, ponieważ drzewa są tam znacznie mocniejsze i mniej prawdopodobne, że dojdzie do ich uszkodzeń podczas wspinania. Tak naprawdę możemy jednak wspinać się w dowolnym miejscu, o ile tylko mamy łatwy dostęp zarówno w górę, jak i w dół, po osiągnięciu pożądanej wysokości.

Rady dla początkujących

Istnieje kilka wskazówek dotyczących wspinaczki po drzewach, które jako początkujący powinniśmy wziąć pod uwagę. Oto jak uniknąć kontuzji i nauczyć się wspinać w możliwie najbezpieczniejszy sposób.

1. Gdy jesteśmy głodni lub zmęczeni – unikajmy wspinania. W takich warunkach łatwo doprowadzić do wypadków i urazów. Najlepiej wspinać się po drzewach wcześnie rano, późnym popołudniem lub po dobrze przespanej nocy.

2. Najlepiej zacząć wspinać się po małych drzewach, które są bliżej ziemi. Taka praktyka pomaga przyzwyczaić się do noszenia sprzętu i kontrolowania równowagi podczas wspinaczki.

3. Warto upewnić się, że ktoś wie, gdzie będziemy, zanim zaczniemy wspinać się na drzewa. W ten sposób nasi bliscy będą wiedzieć, gdyby coś poszło nie tak.

4. Gdy drzewo wygląda na niebezpieczne, nie próbujmy na nie wchodzić – zwłaszcza gdy ktoś jest z nami.

Dodatkowo dobrą praktyką jest zdobywanie wiedzy na temat drzew, ich gatunków i właściwości. Dzięki zrozumieniu ich budowy i cyklu życia możemy obierać sobie lepsze, ciekawsze, a zarazem bezpieczniejsze cele wspinaczkowe, w pełni ciesząc się z doświadczenia.

zdj. główne: Mael BALLAND/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Najciekawsze odmiany kolekcjonerskich nasion marihuany
Najciekawsze odmiany kolekcjonerskich nasion marihuany
Marihuana stała się ostatnio popularnym przedmiotem kolekcjonerskim. Rośliny te nie tylko są bardzo estetyczne, ale także stanowią ciekawostkę dla miłośników botaniki. Jakie są najlepsze odmiany kolekcjonerskich nasion marihuany? Które cieszą się największą  popularnością wśród miłośników tej rośliny?
Słonecznik – co trzeba wiedzieć o jego uprawie, nasiona słonecznika
Słonecznik – co trzeba wiedzieć o jego uprawie, nasiona słonecznika
Co warto wiedzieć o słonecznikach? Jak uprawiać te rośliny? Czym się kierować przy zakupie nasion słonecznika?
Jakie zalety ma napęd 4×4 w samochodzie?
Jakie zalety ma napęd 4×4 w samochodzie?
Napęd 4x4 w samochodzie to układ, który umożliwia przekazywanie momentu obrotowego na wszystkie cztery koła pojazdu. To rozwiązanie cieszy się coraz większym zainteresowaniem wśród kierowców i producentów samochodów, ponieważ oferuje wiele korzyści w porównaniu z tradycyjnym napędem na dwie osie.
Ostatnie wpisy