Dolna, „na wędkę”, solo – rodzaje i techniki asekuracji we wspinaczce
Hobby przygodoweWspinaczka
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Dolna, „na wędkę”, solo – rodzaje i techniki asekuracji we wspinaczce

Wspinaczka dostarcza adrenaliny, ale żeby rozpocząć przygodę z nią, potrzebne jest przygotowanie teoretyczne i znajomość podstawowych zasad, które poznasz z niniejszego artykułu. 

Wspinaczka gwarantuje wielkie emocje i olbrzymi zastrzyk adrenaliny. Chyba dlatego, że jest przedsięwzięciem bardzo ryzykownym. Dobry wspinacz musi mieć zatem nie tylko odpowiedni sprzęt, ale i wiedzę, żeby móc wspinać się po górach regularnie. 

Dolna asekuracja

Metoda ta jest wbrew pozorom dosyć prosta i dość dobrze oddaje jej charakter drugie określenie, tzn. “prowadzenie”. Od innej, podobnej techniki tak zwanej “wędki”, różni się w zasadzie kolejnością. W tym przypadku prowadzący, czyli osoba wspinająca się jako pierwsza, musi wpinać linę w punkty asekuracyjne. Ubezpiecza ją natomiast osoba poniżej. Gdyby doszło do jakiegoś wypadku i prowadzący spadłby, wówczas jego asekurant (połączony z nim liną) zatrzyma go mniej więcej na wysokości ostatniego zaczepionego punktu.

Metoda “na wędkę”

W tym przypadku wspinający się ma nieco dogodniejszą sytuację. Najczęściej wykorzystuje się tę metodę podczas schodzenia. Po zdobyciu “szczytu” prowadzący powinien ją przewiązać w taki sposób, aby mogła powstać swego rodzaju dźwignia. Jeden koniec liny obwiązany jest wokół wspinacza, drugi jej koniec puszczony w dół do asekurującego. Linę powoli, stopniowo “uwalnia się”, aby wspinacz mógł zjechać w dół. 

Asekuracja górna

Asekuracja górna w gruncie rzeczy polega na lekkim odwróceniu metody na wędkę. Odwróceniu, ponieważ w tym przypadku wspinacz, który zdobył już szczyt, zaczyna asekurować osobę, która wcześniej udzielała wsparcia jemu. 

Free solo 

Inaczej nazywana też “na żywca”. Polega na wchodzeniu bez zabezpieczenia w postaci liny. Zazwyczaj wykorzystuje się wówczas tylko buty oraz ewentualnie rękawice, aby zapobiec poślizgowi. Nie jest to jednak preferowana przez zawodowców technika, ponieważ wystarczy jedno potknięcie, nieostrożny krok i skutki tego mogą być katastrofalne. Istnieje jednak jeszcze jedna możliwość – podczas wchodzenia na góry powyżej 100 metrów wspinacze wyposażają się w spadochrony. Można powiedzieć, że jest to jakaś forma zabezpieczenia. 

Niezbędny sprzęt 

Podstawowymi rzeczami, których potrzebujesz to odpowiednie buty i rękawice. Buty wspinaczkowe zawsze powinny być nieco mniejsze niż Twój normalny rozmiar. Pod żadnym pozorem nie mogą ześlizgnąć Ci się z rąk. Najlepiej, aby miały zaczepy. Ponadto warto wyposażyć się (o ile nie będziesz wypożyczał sprzętu) w: uprząż wspinaczkową, karabinek HMS i przyrządy asekuracyjne i zjazdowe. Całość nie powinna przekroczyć sumy 500 złotych. Jeśli wspinasz się samodzielnie, zainwestuj w dodatkową linę wspinaczką (ok. 60 metrów). 

Zdjęcie główne: Allan Mas/pexels.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Jak wybrać odpowiednie oświetlenie do naszego domu?
Jak wybrać odpowiednie oświetlenie do naszego domu?
Poznaj sekrety dobrania właściwego oświetlenia do każdego pomieszczenia w twoim domu. Zacznij swoją przygodę z projektowaniem wnętrz, kierując się praktycznymi wskazówkami w naszym poradniku.
Jak wybrać optymalną polisę dla swojego domu – poradnik dla początkujących
Jak wybrać optymalną polisę dla swojego domu – poradnik dla początkujących
Zastanawiasz się, jakie ubezpieczenie domu jest dla Ciebie najkorzystniejsze? Przeczytaj nasz przewodnik i dowiedz się, jak wybrać polisę, która spełni Twoje oczekiwania i zapewni Ci bezpieczeństwo.
Mistrzostwa Świata Korporacji w Szachach Online – nietypowa rywalizacja gwiazd z amatorami
Mistrzostwa Świata Korporacji w Szachach Online – nietypowa rywalizacja gwiazd z amatorami
Dobiegły końca Mistrzostwa Świata Korporacji w Szachach Online – organizowany przez FIDE (Międzynarodową Federację Szachową) turniej online, w którym pracownicy […]
Ostatnie wpisy