Mistrzostwa Świata Korporacji w Szachach Online – nietypowa rywalizacja gwiazd z amatorami
NewsSporty umysłoweSzachy
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Mistrzostwa Świata Korporacji w Szachach Online – nietypowa rywalizacja gwiazd z amatorami

Dobiegły końca Mistrzostwa Świata Korporacji w Szachach Online – organizowany przez FIDE (Międzynarodową Federację Szachową) turniej online, w którym pracownicy zgłoszonych firm grali u boku zaproszonych przez nich czołowych szachistów świata. Wygrał niemiecki Grenke Bank z trzema kobietami w składzie.

To była inauguracyjna edycja szachowych Mistrzostw Świata Korporacji, ale patrząc na ogromne zainteresowanie i entuzjazm, jaki jej towarzyszył, można śmiało zakładać, że FIDE zorganizuje tego typu zawody również w kolejnych latach. Do trzydniowej rywalizacji online przystąpiło aż 288 zespołów z 78 krajów!

„Patrząc na poziom, można było stwierdzić, że wszyscy musieli wcześniej mieć kontakt z szachami. Pierwsze dwa dni turnieju wypełniły partie grupowe, najlepsze ekipy awansowały do niedzielnych ćwierćfinałów. My przegraliśmy w tej rundzie i zostaliśmy sklasyfikowani na miejscach 5-8” – powiedział arcymistrz Tomasz Warakomski z firmy Emphie Solutions, która zaszła najdalej z polskich drużyn.

Każdy czteroosobowy zespół mógł wzmocnić się jednym graczem spoza firmy. Warakomski, kapitan, jest zatrudniony w Emphie Solutions, dlatego jako wsparcie zaproszono międzynarodowego mistrza Igora Janika. Polacy w ćwierćfinale ulegli rosyjskiemu Sber Bank Trade Union, dla którego grał ukraiński arcymistrz Anton Korobow.

Emphie Solutions wśród ośmiu najlepszych firm świata! ♟🏆🔝

Nasz udział w Mistrzostwach Świata Korporacji w Szachach…

Opublikowany przez Emphie Solutions Niedziela, 21 lutego 2021

MŚ Korporacji: wygrał najbardziej kobiecy z zespołów

W półfinale Sber Bank Trade Union przegrał z przedstawicielami innego działu tej samej korporacji – rosyjskim SBER z czwartym szachistą światowego rankingu, Janem Niepomniaszczim. W finale SBER uległ z kolei niemieckiemu zespołowi Grenke Bank. Jego skład tworzyli zatrudniony w tym banku czołowy, niemiecki arcymistrz Georg Meier i… trzy kobiety, co było wyjątkiem w skali całego turnieju. Osobą zaproszoną była czołowa szachistka Rosji, Alina Kaszlinska, która prywatnie jest żoną polskiego arcymistrza Radosława Wojtaszka i mieszka w Warszawie.

W oficjalnym komunikacie FIDE podkreśla, że zwycięzcy – Grenke Bank – to firma, która od lat wspiera szachy i organizuje zarówno turniej elity Grenke Chess Classic, jak i największe w Europie zawody w formule open, w których co roku bierze udział ok. 2000 graczy.

„Gra w internecie ma swoje plusy. Więcej ludzi zainteresuje się szachami, a później przeniesie się do rywalizacji na żywo. Poza tym, w takich zawodach sieciowych można zagrać z mistrzem świata” – podsumowuje Warakomski.

Zdjęcie wyróżniające: Freepik

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
ME w szachach błyskawicznych: Polacy bez medali, wielki pech Jana-Krzysztofa Dudy
ME w szachach błyskawicznych: Polacy bez medali, wielki pech Jana-Krzysztofa Dudy
W niedzielę odbyły się pojedynki fazy półfinałowej oraz medalowej Mistrzostw Europy w szachach błyskawicznych w Katowicach. W decydującym etapie turnieju […]
Pianki najlepsze na lato
Pianki najlepsze na lato
Wybór kombinezonu na lato powinien być uzależniony od tego, jaka jest temperatura wody.
Życiowy sukces Ratajskiego! Polak w najlepszej szesnastce MŚ w Darcie!
Życiowy sukces Ratajskiego! Polak w najlepszej szesnastce MŚ w Darcie!
Krzysztof Ratajski pokonał doświadczonego Simona Whitlocka 4:0 i po raz pierwszy w karierze awansował do 1/8 finału MŚ w Darcie! […]
Ostatnie wpisy