Jan-Krzysztof Duda z sukcesem w chińskim turnieju hybrydowym. Polak najlepszy w szachach błyskawicznych!
NewsZajęcia rekreacyjne
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Jan-Krzysztof Duda z sukcesem w chińskim turnieju hybrydowym. Polak najlepszy w szachach błyskawicznych!

Jan-Krzysztof Duda po raz kolejny udowodnił, że zalicza się do ścisłej światowej czołówki. Tym razem arcymistrz w Wieliczki zdominował rywalizację w szachach błyskawicznych, natomiast w końcowej klasyfikacji sumarycznej sięgnął po drugie miejsce w chińskim turnieju hybrydowym Shenzhen Evening News Cup 2021. Polak musiał uznać wyższość reprezentanta gospodarzy – Yu Yangyi, jednak zdobycie srebra na bardzo wymagających zawodach i tak należy rozpatrywać w kategoriach sporego sukcesu.

Od czwartku do soboty w ramach corocznego cyklu The Belt and Road odbywały się dwa turnieje, w których rywalizowała ze sobą czwórka czołowych młodych arcymistrzów. Poza Janem-Krzysztofem Dudą (FIDE 22, 2729 pkt), którego żadnemu sympatykowi „królewskiej gry” nie trzeba przedstawiać, w zmaganiach brali udział również znamienici szachiści z Chin – trzeci zawodnik tego kraju, a więc 22-letni Wei Yi (FIDE 20, 2732) oraz czwarty, 27-letni Yu Yangyi (FIDE 33, 2709). Turniejową czwórkę dopełniał aktualnie najlepszy arcymistrz węgierski, 25-letni Richard Rapport (FIDE 11, 2763). Duda nie po raz pierwszy w swojej karierze znalazł się w tak zacnym gronie.

Polak, podobnie zresztą jak jego rywal z Węgier, rozgrywał swoje partie w zaciszu domowego ogniska pod nadzorem kamer. Nasz 23-letni arcymistrz, który napsuł ostatnio sporo krwi samemu Magnusowi Carlsenowi, dał popis swoich umiejętności szczególnie w sobotnim turnieju szachów błyskawicznych, kiedy to wygrał cztery z sześciu meczów, nie zaznając przy tym goryczy porażki. Tak okazały rekord dał Dudzie niezwykle satysfakcjonujący wynik 5 pkt, dzięki któremu wyprzedził drugiego w zestawieniu Yu o całe dwa punkty.

W klasyfikacji generalnej hybrydowych zmagań triumfował jednak zawodnik z Chin. Yu Yangyi wygrał bowiem wcześniej dwudniowy turniej szachów szybkich, wyprzedzając drugiego Dudę o trzy punkty, co ostatecznie zapewniło chińskiemu arcymistrzowi minimalną przewagę. Mimo wszystko, reprezentant Polski może być bardzo zadowolony ze swojej postawy, zwłaszcza że w końcu udało mu się zwyciężyć Wei Yi. Rok młodszy Chińczyk pozostawał dotąd jedynym niepokonanym przez arcymistrza z Wieliczki zawodnikiem ze światowego topu, tymczasem teraz Polak okazał się od niego lepszy we wszystkich czterech pojedynkach!

Przed Janem-Krzysztofem Dudą nienaznaczona rywalizacją dalsza część maja, podczas której będzie mógł naładować akumulatory na poważny sprawdzian, jaki niewątpliwie stanowi występ w rozgrywanym w klasycznej formule Pucharze Świata w Soczi. Najlepszy szachista znad Wisły może podchodzić do prestiżowej imprezy z umiarkowanym optymizmem, gdyż za sprawą udanego startu w Shenzhen Evening News Cup nieco zrekompensował sobie szybkie odpadnięcie ze zmagań online New In Chess Classics.

Wy śpicie, a ja muszę/chcę grać! 😉

Dziś od 9 rano grałem turniej szachów błyskawicznych w ramach „The Belt and Road…

Opublikowany przez Jan-Krzysztof Duda Sobota, 1 maja 2021

Zdjęcie wyróżniające: Freepik

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Makao – jak grać, żeby wygrać?
Makao – jak grać, żeby wygrać?
Zwycięstwo we wszystkich grach karcianych w dużym stopniu zależy niewątpliwie od szczęścia. Makao nie stanowi tutaj wyjątku, niemniej jednak istnieje […]
Czy warto inwestować czas w naukę strategii hazardowych?
Czy warto inwestować czas w naukę strategii hazardowych?
Dowiedz się, jak strategie hazardowe mogą wpłynąć na Twoje wyniki w grach. Przygotowaliśmy dla Ciebie analizę plusów i minusów nauki strategii hazardowych.
Jak wybrać odpowiednie podzespoły do swojego komputera – przewodnik dla początkujących
Jak wybrać odpowiednie podzespoły do swojego komputera – przewodnik dla początkujących
Poznaj podstawy wyboru komponentów komputerowych, które spełnią Twoje oczekiwania. Odkryj nasz przewodnik dla początkujących i dowiedz się, jak skomponować idealne podzespoły do swojego PC.
Ostatnie wpisy