Hodowla i pielęgnacja konia – o czym trzeba wiedzieć na początku jeździeckiej przygody?
JeździectwoSporty elitarne
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Hodowla i pielęgnacja konia – o czym trzeba wiedzieć na początku jeździeckiej przygody?

Nie każdy pasjonat jazdy konnej zostaje od razu hodowcą. Jednak każdy, kto wsiada na koński grzbiet, powinien znać podstawy pielęgnacji tych pięknych i wymagających zwierząt. Sprawdziliśmy, co musi wiedzieć każdy początkujący jeździec.

Pielęgnacja konia – o czym trzeba pamiętać?

Zachowanie odpowiedniej higieny zwierzęcia pozytywnie przekłada się na stan jego zdrowia. Konie, które nie są regularnie czyszczone, częściej chorują i krócej żyją. Jeżeli chcesz, aby koń, na którym jeździsz, cieszył się dobrym zdrowiem, musisz go starannie wyszczotkować. Jednak to nie jedyny zabieg pielęgnacyjny, który Cię czeka.

Pamiętaj, że każda chwila spędzona z koniem to doskonała okazja do tego, aby jeszcze bardziej pogłębić z nim więź. Nie trzeba chyba nikogo przekonywać, że jazda konna może sprawiać przyjemność jedynie wówczas, gdy koń i jeździec rozumieją się bez słów.

Pielęgnacja konia przed jazdą i po niej

Pół godziny – to minimalny czas, jaki musisz przeznaczyć na staranne czyszczenie konia po tym, jak przed jazdą wyprowadzisz go ze stajni. Pamiętaj, że konie, które żyją w zamknięciu, mają ograniczone możliwości samodzielnej pielęgnacji. Co innego konie na pastwisku – one mogą zażyć chociażby kąpieli piaskowej. Oprócz pielęgnacji konia przed jazdą (to świetna okazja, aby sprawdzić stan zdrowia pupila!), musisz poświęcić czas na jego czyszczenie również przed tym, zanim z powrotem wprowadzisz go do boksu.

Jak zadbać o dobrostan koni?

Wbrew pozorom, konie to zwierzęta niezwykle wymagające. Chcąc opiekować się nimi, musisz zatem przeznaczyć sporo czasu na ich regularną pielęgnację. Tylko odpowiednia troska jest w stanie przełożyć się na jego dobrą kondycję.

Może się wydawać, że koń, dzięki swojej sporej posturze, jest zwierzęciem odpornym. Nic bardziej mylnego. Konie są delikatne – wystarczy na krótki czas zapomnieć o pielęgnacji i mogą się poważnie rozchorować. Regularna pielęgnacja to absolutna podstawa. Poniżej kilka wskazówek dotyczących tego, jak dbać o końskie zdrowie.

Czym czyścić konia?

Zgrzebło
Będzie Ci potrzebne zgrzebło – najlepiej wykonane z gumy lub plastiku. Przy jego pomocy oczyścisz konia z wszelkich powierzchownych nieczystości. Wyczesywanie zgrzebłem najlepiej jest przeprowadzić bezpośrednio przed jazdą. To też relaks dla konia. Pamiętaj, aby w obecności zwierzęcia nie wykonywać gwałtownych ruchów, które mogą go spłoszyć. Wykonuj spokojne, koliste ruchy.

Szczotka (twarda i miękka)
Szczotka to kolejny krok na drodze do czystości konia. O ile zgrzebło pozwala na to, aby pozbyć się powierzchownych zabrudzeń, o tyle za pomocą szczotki wydobędziemy brud znajdujący się głęboko w sierści. Czesz ruchami pod włos, a następnie z włosem. Następnie możesz przeczesać sierść miękką szczotką.

Końska grzywa
Nie musisz zaplatać warkoczy, jednak zadbaj o to, aby grzywa zawsze była odpowiednio wyczesana. Do pielęgnacji możesz stosować specjalistyczne kosmetyki.

Zadbaj o konia jak o domowego pupila!

Gdy wracasz ze spaceru z psem, a Twój ukochany czworonóg wytaplał się cały w błocie, to pierwsze, co zapewne robisz, to pakujesz delikwenta pod prysznic. Koń jest za duży na taką kąpiel, jednak staranne wyczesywanie (zarówno sierści, grzywy, jak i ogona), a także systematyczne czyszczenie kopyt oraz nosa pozwala na usunięcie wszelkich zanieczyszczeń. Im lepiej zadbasz o konia i im bardziej przyłożysz się do zabiegów pielęgnacyjnych, tym lepszym zdrowiem będzie się cieszył zwierzak.

Gdzie można nauczyć się pielęgnacji konia?

Nie jest to łatwa sztuka, jednak gdy tylko zapiszesz się na zajęcia do szkółki jeździeckiej, instruktor dokładnie wytłumaczy Ci, w jaki sposób przygotować konia do jazdy. Dowiesz się także, jakie czynności pielęgnacyjne musisz wykonać, zanim odprowadzisz konia z powrotem do stajennego boksu.

Foto wyróżniające: Freepik

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Aktualne przepisy dotyczące koronawirusa – na jaki sport możesz sobie pozwolić?
Aktualne przepisy dotyczące koronawirusa – na jaki sport możesz sobie pozwolić?
Chcesz się dowiedzieć, jakie obostrzenia obowiązują w obiektach sportowych? Odpowiadamy.
Osadnicy z Catanu – zbuduj swoją kolonię na niezamieszkałej wyspie
Osadnicy z Catanu – zbuduj swoją kolonię na niezamieszkałej wyspie
Osadnicy z Catanu (Catan) to gra planszowa, która podbiła serca milionów entuzjastów tego rodzaju rozrywki na całym świecie. Nic dziwnego […]
Najbliższe mecze Huberta Hurkacza – kiedy i gdzie w 2023 roku zagra gwiazda polskiego tenisa?
Najbliższe mecze Huberta Hurkacza – kiedy i gdzie w 2023 roku zagra gwiazda polskiego tenisa?
Jakie daty w drugiej połowie 2023 roku powinien zapamiętać każdy kibic? Kiedy gra Hurkacz? Odpowiadamy w poniższym artykule.
Tagi
Ostatnie wpisy