Od zatruć po ochwat – o najczęstszych chorobach koni i przypadłościach w jeździectwie
Jeździectwo
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Od zatruć po ochwat – o najczęstszych chorobach koni i przypadłościach w jeździectwie

Wydaje się, że jazda konno to samo zdrowie. Bądź jednak czujny, bo nim się obrócisz, niewłaściwe nawyki mogą doprowadzić Ciebie bądź Twego druha do licznych chorób. Jak je rozpoznać i (co ważniejsze) im zapobiegać?

Stara maksyma mówi: darowanemu koniowi w zęby się nie zagląda. Niby prawda. Ale w rzeczywistości warto mu jednak od czasu do czasu w te zęby zerkać i sprawdzać, jak wygląda sytuacja. Czy wszystko jest w porządku i czy możecie dalej cieszyć się wspólną jazdą.

Jakie są przyczyny chorób wśród koni?

Należy pamiętać, że koń potrzebuje poza wspólną aktywnością również przestrzeni do własnego funkcjonowania. Wymaga on specjalnego traktowania. To nie zabawka. Dlatego konieczne jest zwracanie uwagi przede wszystkim na niniejsze kwestie:

  • dieta (uwzględniająca aktywność i wiek),
  • stres,
  • aktywność fizyczną konia (naturalnie koń powinien przemierzać wiele kilometrów dziennie, a nie kilka – wedle życzenia swojego jeźdźca, gdy ma chętkę na przejażdżkę),
  • odpowiednie podkucie konia,
  • struganie kopyt,
  • odizolowanie (konie potrzebują oswojonego, bezpiecznego i stabilnego stada. Przyłączanie ich do nowego bez adaptacji bądź izolowanie to najpoważniejsze błędy),
  • odrobaczanie i regularne kontrole.

Mówimy tutaj oczywiście o najpopularniejszych zagadnieniach, zaniedbanie których prowadzi do choroby. Ale jak ta może się objawiać? Na pewno powinniśmy wspomnieć o takich kwestiach, jak między innymi: słaby apetyt, osowiałość, niska bądź podwyższona temperatura, problemy skórne, problemy z oddawaniem moczu oraz stolca (w tym również biegunki), nagła utrata wagi, pocenie się zwierząt, ból – szczególnie w takich partiach ciała, jak brzuch czy kopyta, a także ochwat, czyli specyficzna postawa u konia, charakteryzująca się wypchniętą dolną częścią kończyn. 

Tym, czego konie potrzebują przede wszystkim, są: 

  • ruch (i to wielogodzinny),
  • pasienie (jak wyżej),
  • zabawa, która ma na celu socjalizację ze stadem oraz jeźdźcem, z którym dzięki temu nawiązuje więź.

Czym jest ochwat?

Wspomniany ochwat został przedstawiony bardzo pobieżnie. Jest to jednak niezwykle ważna choroba, której należy poświęcić nieco miejsca. Przede wszystkim ochwat charakteryzuje się deformacją kończyny – podobną do złamania – zapaleniem, a także gorączką, wzmożonym pulsem w tętnicy palcowej. Ochwat będzie widoczny, gdy zwrócimy uwagę na wysunięcie przednich kopyt. Tym samym możemy podsumować, że ochwat to zapalenie kopyt, które, nieleczone, może przenieść trwałe w skutkach deformacje. 

Powody tejże deformacji są różne. Najczęściej mówimy tutaj o przeciążeniu (ruch bądź praca na kamiennym, asfaltowym podłożu – naturalnym miejscem dla koni są stepy), zbyt mała aktywność fizyczna, słabiej jakości pasza, za dużo cukru, przejedzenie itd. Dlatego ważne jest również sprawdzanie, gdzie pasie się koń. Niesprawdzone pastwisko może prowadzić do licznych zatruć, gdyż konie nie potrafią rozróżniać roślin i mogą skonsumować te dla nich trujące. We wszystkich powyższych sytuacjach konieczna jest natychmiastowa interwencja weterynarza.

Zdj. główne: Beth Macdonald/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Nie masz czasu na zakupy stacjonarne? Rób je online!
Nie masz czasu na zakupy stacjonarne? Rób je online!
Postaw na nowoczesne rozwiązanie, jakim są zakupy online! Oszczędzaj czas, który możesz poświęcić na relaks po męczącym dniu.
Złota rybka spełnieniem dziecięcych marzeń. Jak ją hodować?
Złota rybka spełnieniem dziecięcych marzeń. Jak ją hodować?
Złota rybka – już samo to określenie działa na wyobraźnię. Brzmi bowiem jak spełnienie marzeń, zwłaszcza tych dziecięcych. Zapewne stąd […]
Najbliższe mecze Huberta Hurkacza – kiedy i gdzie w 2023 roku zagra gwiazda polskiego tenisa?
Najbliższe mecze Huberta Hurkacza – kiedy i gdzie w 2023 roku zagra gwiazda polskiego tenisa?
Jakie daty w drugiej połowie 2023 roku powinien zapamiętać każdy kibic? Kiedy gra Hurkacz? Odpowiadamy w poniższym artykule.
Ostatnie wpisy