Od czego zacząć zbieranie znaczków?
Zajęcia rekreacyjne
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Od czego zacząć zbieranie znaczków?

Filatelistyka to zajęcie dla osób w każdym wieku i o różnych zainteresowaniach. Tematyka znaczków rozciąga się od wydarzeń sportowych, legendarnych postaci, historii, przyrody, aż po motoryzację.

Pierwszy znaczek pocztowy został wydany w 1840 roku w Wielkiej Brytanii. Kolekcjonerzy podkreślają, że najstarsze z nich mają dziś ogromną wartość nie tylko sentymentalną, ale przede wszystkim pieniężną. Niektóre osiągają na aukcjach wartość kilku lub kilkudziesięciu milionów dolarów. Dlatego warto posiadać wiedzę na temat historii i pochodzenia poszczególnych znaczków, aby prawidłowo oszacować ich wartość. Znaczki, które są przeznaczone na cele kolekcjonerskie, zostają automatycznie wycofane z obiegu, co oznacza, że nie można ich wykorzystać do nadania listu lub paczki.

Dzień Filatelisty

Dzień Filatelisty upamiętnia powołanie w 1893 roku w Krakowie „Klubu Filatelistów”. Mimo upływu lat,…

Opublikowany przez INFO Szczecin Środa, 6 stycznia 2021

Czego potrzeba do rozpoczęcia kolekcji?

Podstawową kwestią będą środki na zakup znaczków. Choć może się wydawać, że zbieranie znaczków to niedrogie hobby, to w rzeczywistości najciekawsze i najrzadsze okazy są wysoko wyceniane. Znacznie tańsze są popularne kolekcje znaczków, w które warto się zaopatrzyć przy rozpoczynaniu przygody z filatelistyką.

Najważniejszym elementem potrzebnym do wyposażenia będzie klaser, w którym można bezpiecznie przechowywać znaczki. Jest to kwestia o tyle istotna, że na wartość każdego znaczka wpływa także jego stan, czyli zagięcia, zadrapania czy wyblaknięcia koloru.

Jednym z przydatnych w kolekcjonowaniu znaczków narzędzi jest pinceta. Z wyglądu przypomina ona tradycyjną pęsetę, jednak ma zaokrąglone końce, tak by nie uszkodzić znaczków. Pinceta przydaje się do bezpiecznego umieszczania znaczków w klaserze.

Niezbędne elementy wyposażenia filatelisty można zakupić w profesjonalnych sklepach zajmujących się dystrybucją numizmatyki oraz filatelistyką.

Jak rozpocząć kolekcję?

Zbieranie znaczków najlepiej zacząć od zakupu gotowego zestawu dla początkujących kolekcjonerów. Zainteresowani taką ofertą mogą wybrać znaczki stemplowane lub nie oraz ich kraj pochodzenia. Rzadziej spotykane są zestawy tematyczne. Cena takiej grupy znaczków to około 55 złotych. Specjalnie przygotowane pakiety zawierają od 25 do nawet 100 wyselekcjonowanych znaczków.

Kolekcję można systematycznie powiększać nie tylko przez kupowanie nowych zestawów, ale także poprzez spotkania z innymi kolekcjonerami. Filatelistyka to popularne hobby, dlatego warto poszukać nowych znajomości, uczęszczać na znaczkowe targi czy spotkania pasjonatów i wymieniać się między sobą.

W jaki sposób segregować znaczki?

Każdy z kolekcjonerów może wybrać system, według którego chce uporządkować swoje znaczki lub stworzyć swój własny sposób kategoryzacji kolekcji. Wielu filatelistów decyduje się na podzielenie znaczków na bloki oraz kategorie tematyczne, na przykład te związane ze sportem, motoryzacją, florą i fauną. Kategorii może być wiele, w zależności od indywidualnych preferencji kolekcjonera.

Niektórzy decydują się na stworzenie podkategorii – na przykład kategoria sport, podkategoria piłka nożna. Możliwości jest wiele, ponieważ każdą z podkategorii można podzielić na kolejne grupy.

Bardziej zaawansowani kolekcjonerzy wybierają podział znaczków według numeru i serii lub roku wydania. Taki system zdecydowanie ułatwia wymianę poszczególnych znaczków między kolekcjonerami. Ten techniczny sposób porządkowania znaczków jest także dużym ułatwieniem podczas zbierania znaczków z konkretnej serii lub od wybranego producenta.

Dlaczego warto zbierać znaczki?

Kolekcjonowanie znaczków pocztowych to rozrywka dla osób w każdym wieku. W wielu rodzinach jest to tradycja pielęgnowana przez pokolenia. Filatelistyka to hobby relaksujące, a ponadto niewymagające nieustannego zaangażowania. Dodatkowo sprzyja nawiązywaniu nowych kontaktów oraz pozwala na poznanie osób pasjonujących się tym samym zajęciem. Jednym z niekwestionowanych atutów zbierania znaczków jest kwestia finansowa. Hobby nie wymaga dużego wkładu pieniędzy, a przy odrobinie szczęścia można trafić na okaz, który przyniesie duży zysk. Znaczki mają także wartość edukacyjną, sprzyjającą rozwojowi i poszerzaniu wiedzy ogólnej.

Zdjęcie wyróżniające: snappygoat.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Jaką rakietkę wybrać na początek przygody z tenisem stołowym?
Jaką rakietkę wybrać na początek przygody z tenisem stołowym?
Tenis stołowy to dyscyplina, która z pewnością nie jest obca miłośnikom sportowych aktywności. Pomimo że na pierwszy rzut oka wydaje […]
Czy treningi aikido mogą pomóc twojemu dziecku w rozwoju fizycznym i emocjonalnym?
Czy treningi aikido mogą pomóc twojemu dziecku w rozwoju fizycznym i emocjonalnym?
Dowiedz się, jak regularne treningi aikido wpływają na rozwój fizyczny i emocjonalny Twojego dziecka, poprawiając jego zdolności motoryczne, siłę i samokontrolę.
Zestawy akwariowe – jak wybrać najlepszy dla siebie
Zestawy akwariowe – jak wybrać najlepszy dla siebie
Zestawy akwariowe to idealne rozwiązanie dla początkujących miłośników akwarystyki oraz dla osób, które chcą stworzyć nowe, piękne środowisko dla swoich ryb. W artykule omówimy, czym są zestawy akwariowe, jakie są ich rodzaje oraz jak wybrać najlepszy zestaw akwariowy dla siebie.
Ostatnie wpisy