Wędkarstwo spinningowe – jak przygotować się do tego rodzaju łowienia?
WędkarstwoZajęcia rekreacyjne
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Wędkarstwo spinningowe – jak przygotować się do tego rodzaju łowienia?

Wędkarstwo spinningowe wymaga dobrego sprzętu, skutecznej przynęty, podstawowej wiedzy o łowisku i zwiększającego się systematycznie doświadczenia wędkarskiego. Oto garść praktycznych wskazówek!

Dobór miejsca i czasu połowu

Kalendarz brań oraz statystyki pokazujące czas łowienia medalowych okazów wskazują, że najlepszą porą na wędkarstwo spinningowe jest sierpień. W tym okresie najlepiej biorą szczupaki oraz okonie, które w tym czasie prowadzą polowanie na drobnice. Dodatkowym elementem, na który należy zwrócić uwagę, jest pora łowienia. Przyjęło się, że najlepsze efekty tej metody osiąga się wczesnym rankiem, jednak nie jest to ogólna zasada. Równie dobre wyniki można osiągnąć podczas zachodu słońca, gdy drapieżniki rozpoczynają żerowanie.

Wybierając się na połów metodą spinningową, warto dobrze poznać miejsce, w którym odbędzie się wędkowanie. Osoby początkujące powinny wybierać mniej wymagające tereny, wędkować przy brzegu i nie wchodzić bezpośrednio do wody. Należy także poznać głębokość wody. Pomocne będzie w tym kilkukrotne zarzucenie wędki.

Wędka i kołowrotek

Kluczowym do owocnego połowu spinningowego jest dobry i sprawdzony sprzęt. Kijek wędki powinien być dopasowany do sposobu łowienia oraz gatunków ryb, na które liczy wędkarz. W przypadku okoni lepiej sprawdzi się wędka z miękką szczytówką, która bardzo szybko sygnalizuje branie. Kij na szczupaki dostosowuje się do rodzaju używanej przynęty. Skuteczny może okazać się model o akcji parabolicznej.

Doświadczeni wędkarze wskazują także, aby zwrócić uwagę na długość kija, którą warto dopasować do indywidualnych umiejętności każdego miłośnika wędkarstwa, jednak większość decyduje się na dłuższą wędką powyżej 2,5 metra, która umożliwia swobodny wyrzut i umieszczenie przynęty w nieco dalszych zakątkach łowiska.

Drugim istotnym elementem wyposażenia jest kołowrotek. Najważniejsza jest jego sprawność oraz minimalne ryzyko awarii, dlatego warto zainwestować w modele produkowane przez cenione marki. Optymalne przełożenie szacuje się na około 5,1/1 obrotu kołowrotka. Przed zakupem kręciołka należy koniecznie sprawdzić dopasowanie z wędką i wyważyć środek ciężkości.

Czym sugerować się w wyborze pierwszego spinningowego kija okoniowego?
Pytanie „Jaka wędka na okonia?” jest jednym z…

Opublikowany przez Fishster Środa, 16 grudnia 2020

Linka

Kolejnym elementem przygotowań do połowu metodą spinningową jest dobór odpowiedniej linki. Początkujący wędkarze mogą zdecydować się na cienką żyłkę. Należy jednak pamiętać, że musi być ona dostosowana do reszty wyposażenia, rodzaju łowionych ryb, wykorzystywanych przynęt, kształtu oraz głębokości łowiska oraz ewentualnych elementów, które mogą przeszkadzać w swobodnym zarzucaniu wędki. Sprawdzając parametry linki, należy także zwrócić uwagę na poziom jej rozciągliwości. Od tego aspektu zależy dobra sygnalizacja brania. Im bardziej elastyczna linka, tym trudniej będzie wyczuć właściwe zahaczenie ryby.

Przynęty

Ostatnim etapem przygotowań do wędkarstwa spinningowego jest dobranie przynęty. Początkujący wędkarze muszą pamiętać, że największe doświadczenie zbiera się na bazie własnych błędów, dlatego nie można się bać eksperymentów. Warto także zapytać o radę stałych bywalców danego łowiska, którzy chętnie podzielą się swoją wiedzą i praktycznymi wskazówkami.

Przynęty w metodzie spinningowej są niezwykle różnorodne, a każda z nich sprawdza się w odmiennych warunkach, dlatego też warto stopniowo powiększać swoją kolekcję. Do najpopularniejszych należą paproszki do około 3,5 centymetra, twistery, kopytka, obrotówki czy główki jigowe. Równie istotny jest dobór kolorów. W spinningu najczęściej wykorzystuje się przynęty w odcieniach zieleni, czerwieni oraz bieli. Skuteczne mogą okazać się bardziej jaskrawe, florystyczne kolory. Jak przekonują doświadczeni wędkarze, na samym początku przygody z wędkarstwem spinningowym warto wyposażyć się w przynęty gumowe, natomiast dopiero później, wraz z opanowaniem podstawowych umiejętności, zainwestować w woblery.

Zdjęcie wyróżniające: Freepik

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Jak utrzymywać czystość w akwarium?
Jak utrzymywać czystość w akwarium?
Posiadanie akwarium to nie lada obowiązek. Ważne jest, żeby dbać o odpowiednią czystość wody i zbiornika. Podpowiadamy, jak to robić.
Natalia Partyka najlepsza w turnieju TOP 16
Natalia Partyka najlepsza w turnieju TOP 16
W weekend w gdańskim Centrum Szkolenia Polskiego Związku Tenisa Stołowego im. Andrzeja Grubby rozegrany został turniej TOP 16 w tenisie […]
EMS – czym jest i kto może skorzystać?
EMS – czym jest i kto może skorzystać?
Trening EMS cieszy się obecnie sporą popularnością. Dowiedz się, czym dokładnie jest ten sposób ćwiczeń oraz dla kogo jest on przeznaczony.
Ostatnie wpisy