Odżywka białkowa – co daje?
Zajęcia rekreacyjne
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Odżywka białkowa – co daje?

Artykuł sponsorowany

Coraz więcej osób chce zadbać o swoje zdrowie i sylwetkę, tym samym społeczeństwo staje się świadome podejmowanych przez siebie decyzji dotyczących prowadzącego trybu życia i stosowanej diety. Wiele sportowców, a także aktywnych osób, uzupełnia ją różnego rodzaju suplementami i produktami, wspomagającymi organizm podczas treningów. Wśród nich pierwsze miejsce zajmuje odżywka białkowa. Czym jest, kto powinien ją stosować i jakie są zalety jej spożywania? Dowiedz się już dziś!

Odżywka białkowa – czym jest?

Odżywki białkowe stanowią skoncentrowane źródło protein w diecie. Najczęściej w ich składzie można znaleźć przede wszystkim minimum 70% białka, choć na rynku dostępnych jest wiele wariantów, w których zawartość ta przekracza 90%. Warto wybierać tego rodzaju uzupełnienie diety w sprawdzonych sklepach, które oferują najwyższej jakości produkty o odpowiednio dobranym składzie, w pełni bezpieczne dla organizmu.

Odżywki białkowe – dla kogo?

Odżywki białkowe to suplement przeznaczony przede wszystkim w celu dostarczenia bądź uzupełnienia zapotrzebowania na białko w diecie. Najczęściej jest zalecany do stosowania po treningu, dlatego głównie spożywają go osoby ćwiczące, trenerzy personalni, sportowcy oraz kobiety i mężczyźni dbający o swoją kondycję i sylwetkę. 

Odżywka białkowa – jakie są jej zalety?

Odżywki białkowe łączą w sobie wiele zalet, które warto poznać jeszcze przed wyborem konkretnego produktu. Przede wszystkim uzupełniają codzienną dietę o białko, czyli jeden z najważniejszych makroskładników dla naszego organizmu. Ponadto są także najprostszym sposobem na szybkie przygotowanie wartościowego posiłku, szczególnie gdy nie mamy dużo czasu i żyjemy w ciągłym biegu. Odżywka białkowa doskonale sprawdzi się po treningu, gdyż znacznie przyspiesza regenerację i przyczynia się do budowania masy mięśniowej. Dodając ją do każdego posiłku w ciągu dnia, można regularnie dostarczać mięśniom dostęp do aminokwasów.

Ponadto białko reguluje procesy życiowe, a zadbanie o nie w odpowiedniej ilości w diecie przyczyni się także do polepszenia stanu włosów, skóry, paznokci i stawów, które zyskają solidną podstawę do odbudowy. Dzięki temu będziemy także mieć więcej siły i energii każdego dnia, co jest szczególnie istotne w przypadku prowadzenia aktywnego trybu życia.

Odżywki białkowe – rodzaje

Odżywki białkowe występują w kilku rodzajach do wyboru. Wśród nich można wymienić:

  • Koncentrat białka serwatkowego (WPC) – zawiera do 80% białek i charakteryzuje się przede wszystkim niską zawartością laktozy, tłuszczu i cholesteroli. Jest idealnym uzupełnieniem diety aktywnych osób i sportowców.
  • Izolat białka serwatkowego (WPI) – odżywka pozbawiona tłuszczu laktozy i cholesterolu, która zawiera 90% białka. Jednocześnie wyróżnia się na tle innych najwyższym stosunkiem aminokwasów egzogennych i endogennych, co pomaga budować masę mięśniową i wspomaga potreningową regenerację.
  • Hydrolizat białka serwatkowego (WPH) – to wersja odżywki białkowej uznawana za najbardziej zaawansowaną, która jest łatwo przyswajalna, doskonale się rozpuszcza i znacznie przyspiesza regenerację po ćwiczeniach. Dodatkowo nie powoduje dolegliwości i nieprzyjemnych objawów ze strony układu pokarmowego.

Podczas wyboru odżywki białkowej warto dokładnie zapoznać się z jej składem, gdyż w niektórych produktach mogą znajdować się cukry czy oleje, które mogą przyczynić się do przybierania na wadze. To ważne, szczególnie dla osób, które stosują tego rodzaju suplementy w zupełnie odwrotnym celu. Biało jest również bardzo istotne w przypadku diety redukcyjnej, gdyż chroni masę mięśniową przed nadmierną utratą.

Fot.: CTRL – A Meal Replacement/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Lista rzeczy, które przydadzą się w kamperze
Lista rzeczy, które przydadzą się w kamperze
Planujesz wyjazd kamperem? Doskonale wiemy, jak stresujące potrafi być planowanie całej podróży, dlatego przygotowaliśmy dla Ciebie listę przydatnych rzeczy, o […]
Nietypowe hobby – kolekcjonowanie nasion marihuany
Nietypowe hobby – kolekcjonowanie nasion marihuany
Kolekcjonowanie nasion marihuany - nietypowe hobby pełne fascynacji różnorodnością i estetyką roślin.
ABC Survivalu: Najskuteczniejsze sposoby na rozpalenie ognia
ABC Survivalu: Najskuteczniejsze sposoby na rozpalenie ognia
Lubując się w wypadach survivalowych, warto znać kilka niezawodnych sposobów na rozpalenie ogniska. Sprawdź, co ze sobą zabrać i jak […]
Ostatnie wpisy