Odżywka białkowa – co daje?
Zajęcia rekreacyjne
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Odżywka białkowa – co daje?

Artykuł sponsorowany

Coraz więcej osób chce zadbać o swoje zdrowie i sylwetkę, tym samym społeczeństwo staje się świadome podejmowanych przez siebie decyzji dotyczących prowadzącego trybu życia i stosowanej diety. Wiele sportowców, a także aktywnych osób, uzupełnia ją różnego rodzaju suplementami i produktami, wspomagającymi organizm podczas treningów. Wśród nich pierwsze miejsce zajmuje odżywka białkowa. Czym jest, kto powinien ją stosować i jakie są zalety jej spożywania? Dowiedz się już dziś!

Odżywka białkowa – czym jest?

Odżywki białkowe stanowią skoncentrowane źródło protein w diecie. Najczęściej w ich składzie można znaleźć przede wszystkim minimum 70% białka, choć na rynku dostępnych jest wiele wariantów, w których zawartość ta przekracza 90%. Warto wybierać tego rodzaju uzupełnienie diety w sprawdzonych sklepach, które oferują najwyższej jakości produkty o odpowiednio dobranym składzie, w pełni bezpieczne dla organizmu.

Odżywki białkowe – dla kogo?

Odżywki białkowe to suplement przeznaczony przede wszystkim w celu dostarczenia bądź uzupełnienia zapotrzebowania na białko w diecie. Najczęściej jest zalecany do stosowania po treningu, dlatego głównie spożywają go osoby ćwiczące, trenerzy personalni, sportowcy oraz kobiety i mężczyźni dbający o swoją kondycję i sylwetkę. 

Odżywka białkowa – jakie są jej zalety?

Odżywki białkowe łączą w sobie wiele zalet, które warto poznać jeszcze przed wyborem konkretnego produktu. Przede wszystkim uzupełniają codzienną dietę o białko, czyli jeden z najważniejszych makroskładników dla naszego organizmu. Ponadto są także najprostszym sposobem na szybkie przygotowanie wartościowego posiłku, szczególnie gdy nie mamy dużo czasu i żyjemy w ciągłym biegu. Odżywka białkowa doskonale sprawdzi się po treningu, gdyż znacznie przyspiesza regenerację i przyczynia się do budowania masy mięśniowej. Dodając ją do każdego posiłku w ciągu dnia, można regularnie dostarczać mięśniom dostęp do aminokwasów.

Ponadto białko reguluje procesy życiowe, a zadbanie o nie w odpowiedniej ilości w diecie przyczyni się także do polepszenia stanu włosów, skóry, paznokci i stawów, które zyskają solidną podstawę do odbudowy. Dzięki temu będziemy także mieć więcej siły i energii każdego dnia, co jest szczególnie istotne w przypadku prowadzenia aktywnego trybu życia.

Odżywki białkowe – rodzaje

Odżywki białkowe występują w kilku rodzajach do wyboru. Wśród nich można wymienić:

  • Koncentrat białka serwatkowego (WPC) – zawiera do 80% białek i charakteryzuje się przede wszystkim niską zawartością laktozy, tłuszczu i cholesteroli. Jest idealnym uzupełnieniem diety aktywnych osób i sportowców.
  • Izolat białka serwatkowego (WPI) – odżywka pozbawiona tłuszczu laktozy i cholesterolu, która zawiera 90% białka. Jednocześnie wyróżnia się na tle innych najwyższym stosunkiem aminokwasów egzogennych i endogennych, co pomaga budować masę mięśniową i wspomaga potreningową regenerację.
  • Hydrolizat białka serwatkowego (WPH) – to wersja odżywki białkowej uznawana za najbardziej zaawansowaną, która jest łatwo przyswajalna, doskonale się rozpuszcza i znacznie przyspiesza regenerację po ćwiczeniach. Dodatkowo nie powoduje dolegliwości i nieprzyjemnych objawów ze strony układu pokarmowego.

Podczas wyboru odżywki białkowej warto dokładnie zapoznać się z jej składem, gdyż w niektórych produktach mogą znajdować się cukry czy oleje, które mogą przyczynić się do przybierania na wadze. To ważne, szczególnie dla osób, które stosują tego rodzaju suplementy w zupełnie odwrotnym celu. Biało jest również bardzo istotne w przypadku diety redukcyjnej, gdyż chroni masę mięśniową przed nadmierną utratą.

Fot.: CTRL – A Meal Replacement/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Jak wybrać odpowiednią klinikę medycyny estetycznej dostosowaną do Twoich potrzeb?
Jak wybrać odpowiednią klinikę medycyny estetycznej dostosowaną do Twoich potrzeb?
Dowiedz się, jak wybierać klinikę medycyny estetycznej, która spełni Twoje oczekiwania. Poradnik pełen praktycznych wskazówek i punktów, na które warto zwrócić uwagę.
Jak skuteczność i bezpieczeństwo depilacji laserowej Venus Velocity zmieniają standardy w dermatologii estetycznej
Jak skuteczność i bezpieczeństwo depilacji laserowej Venus Velocity zmieniają standardy w dermatologii estetycznej
Dowiedz się, jak innowacyjna depilacja laserowa Venus Velocity ustanawia nowe standardy w dermatologii estetycznej, zapewniając skuteczność i bezpieczeństwo.
Gdzie zagrać w padel w Krakowie i okolicach?
Gdzie zagrać w padel w Krakowie i okolicach?
Sprawdź, gdzie się znajdują, a także dowiedz się, jak możesz przyczynić się do popularyzacji padla w Małopolsce jako inwestor.
Ostatnie wpisy